Rozšírenie PC o tretí HDD (šuflík)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

Rozšírenie PC o tretí HDD (šuflík)

#1 Příspěvek od jogo »

Zdravím, prosím o radu:
v PC mám 2 HDD IDE, 1. pôvodný rozdelený na C system a D data, na 2.om, doplnenom, mám len data. V princípe sa budem snažiť dodržiavať mi tu poradené: 1.disk systém 2. disk data.
Aby som si zbytočne "nezaprasil" tieto disky, chcel by som do pc vbudovať šuflík na 3.tí HDD - vyberateľný, používaný na rôzne pokusy - skúšanie inštalácií programov, vsunutie neznámeho disku, zálohy, ďaľšie data a pod. Toľko princíp, naviem či je vôbec správny.
Napájanie, odpájanie diskov:
Pod šuflíkom v útrobách pc (výškovo tesne pod ním, dosažiteľne vsunutím prstov do vnútra rámčeku práve vybraného HDD-isku, teda napr. 5cm vsunuté dnu) by som mal dva vypínače, každý pre jeden HDD a vypínali by napájanie (12V a 5V) pre jednotlivé HDD vo vnútri PC. Tým by som docielil, že pred vsunutím šuflíka by som navolil, ktorý HDD má byť aktívny: prvý, druhý, alebo vypnutím oboch len vsunutý tretí, prípadne inú kombináciu. Umiestnením vypínačov práve vo vnútri rámčeka by totiž mohol zafungovať nápomocný psychologický aspekt, že do idúceho pc sa prsty nepichajú, teda ako aká-taká ochrana, proti vyp/zap. diskov počas prevádzky PC. Pôvodne som mienil dať do zadnej časti rámčeka tlačítko, ktoré by mi vsunutím šuflíka vyplo 1. disk. Jednako by však hrozilo vypnutie disku vsunutím počas prevádzky, ale tiež by sa niekedy zišiel odpojiť aj 2.-hý disk datový, prípadne iná kombinácia.
Uvažujem takto laicky, možno zložito a sa to všetko realizuje inak a jednoduchšie. Alebo nijako.
Ak by to bolo nejako priechodné, neviem ako pripojiť 3. šuflík na IDE kábel, teda fyzicky do PC. Taktiež ako použiť jumper Master, Slave.. Na druhom IDE kábli mám 2xDVD mech. Ako by to bolo možné zrealizovať?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Pro zálohování a pokusy s disky a zařízeními ATA je jednodušší použít externí adaptér do USB. Například Digitus DA 70148-1 umožňuje připojit do USB zařízení PATA 3,5" i 2,5" dokonce obě najednou nebo jedno zařízení SATA. V příslušenství je napájecí adaptér, redukce a kabely. Za cca 300 Kč máš po problémech a nemusíš kuchat PC.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#3 Příspěvek od mirosne »

Hmm.To je perfektná vecička,hneď som to objednal. :prst:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Akorát jsem někde četl v recenzi že tyto adaptéry mají problémy s disky nad 500 GB ale velké kapacity se týkají spíš disků SATA. Mám zmíněný adaptér a zatím jsem žádné problémy nezaznamenal, starší HDD PATA jsou většinou menších kapacit.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#5 Příspěvek od mirosne »

A pracuje Ti to dobre aj z diskami nad 500Gb?
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od jogo »

Po vygooglení radiča som na tú recenziu ľahko natrafil - spomína tam len problém SATA.
Tiež sa mi to páči, lepšie ako HDD-isky prehadzovať v šufli, dík,
ale ako vyriešiť tie ostatné požiadavky - popísané v zadaní?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Zkoušel jsem HDD max. 320 GB. Co se týká připojení - prostě adaptér zapojíš do USB a zařízení se v PC ohlásí jako další disková jednotka, nastavení MASTER/SLAVE nemusíš řešit, v tomto případě není rozhodující. Odpojení je stejné jako u jiného ext. hardware - ikona "Bezpečně odebrat zařízení" na hlavním panelu. Vlastní adaptér se napájí z USB, zařízení ATA z přiloženého síťového adaptéru 230V/12V - 5VDC.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od jogo »

Jj, chápem to ako ďaľšie prídavné zariadenie - úložisko. V prípade že by som ale v PC chcel odpojiť hlavný HDD a použiť výlučne "hosťovský", budem musieť mať niečo zrealizované aj podľa toho môjho pôvodného zámeru..len neviem ako..

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Kteroukoliv jednotku můžeš zakázat - např. u OS XP: Tento počítač > příslušná jednotka > vlastnosti > hardware > vlastnosti > obecné > zvolit "nepoužívat toto zařízení - zakázat", nebo přes ovládací panely > systém > správce zařízení > diskové jednotky > příslušná jednotka > obecné vlastnosti > zakázat. Při pouhém vypnutí napájení disku tento sice nebude funkční ale systém bude hlásit závadu. Vypnutím nanejvýš ušetříš pár wattů. Navíc vyrobit šuplík aby přesně navedl konektory na sebe plus napájení s vypínači by bylo zřejmě dost pracné. Osobně si myslím že na občasné testování je výhodnější ten adaptér (pro trvalejší připojení je vhodné vypínat napáječ). Ve většině případů jistě není důvod interní disky vypínat a pokud například bude třeba otestovat spuštění OS z externího HDD tak interní v PC dočasně zakážeš.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od jogo »

Nechtiac som sa už k "nepoužívat toto zařízení - zakázat" viac krát doklikal, teraz sa mi to nájsť nedarí, voľbu "obecné" nevidím, po rozkliknutí "vlastností" vidím jednotlivé záložky Všeobecné,Policies,Volumes,Ovládač, Podrobnosti - nikde ale voľbu zakazovania nevidím, zrejme rozdiel v cestách Win a prístup mám iný?
Ak však zakážem používať pôvodný hlavný HDD s C-čkom (OS), ako to celé spustím?
Šuflík s rámčekom mám original.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

V spravcovi diskov sa zakazovanie neda,to mozes robit iba v spravcovi zariadeni. Disk z ktoreho mas spusteny system sa da len odinstalovat-a pri opatovnom spusteni pc sa znova nainstaluje. Co by sa hypoteticky dalo povazovat ako riesenie je zakazat konkretny disk v BIOSe,to ho potom neuvidi ziadny zo spustanych systemov. V pripade odinstalacie alebo odstranenia pismena jednotky sa toto nekona.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od jogo »

A ten môj pôvodný "princíp" nie je priechodný? Čiže vypnem si pôvodný WinXP a vo vloženom novom disku v šuflíku si robím čo chcem? trebárs to aj celé zavírim, zablokujem atď atď, to najhoršie ma ani nenapadá :) proste disk potom zahodím prípadne aj so šuflíkom :) a môže sa na PC pokračovať akoby sa nič nestalo

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#13 Příspěvek od keemo »

Myslim ze to tu uz raz padlo,disk odpojeny od napajania ale pripojeny na radic ho moze zblbnut a komp moze ostat zakusnuty kym ten datovy kabel neodpojis...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#14 Příspěvek od keemo »

Dalsi problem u tej multi-redukcie moze byt s bootovanim-neviem ake prkno mas,ci podporuje boot z usb. Dalsia zalezitost je system ako taky-xp z USB nenabootujes. Riesenim je tu redukciu pouzivat len na vytahovanie dat z diskov a mat v kompe nejaky schopnejsi antivir. V pripade XP zakazat po pripojeni automaticke prehravanie po pripojeni zariadenia. Dost cervov sa siri prostrednictvom Autorun-u...Pokial si nechces zasierat svoj komp tak by to chcelo nejaku zostavu z komponentov napr zo zberaku ktore este budu pouzitelne...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Zrovna jsem to měl na mysli - vypnout přímo v Biosu. Ovšem zakázat jednotku lze jak ve vlastnostech disku, tak ve správě zařízení i ve správě disků - aspoň u mých WIN XP Professional je to tak jak jsem popsal. To spouštění OS jsem uváděl jenom jako příklad, tam bys nabootoval z testovaného disku ale jinak nevidím žádný důvod proč interní disky vypínat.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“