historický hraèkový elektromotorek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

historický hraèkový elektromotorek

#1 Příspěvek od brtnik »

Prosím bastlíøe o pomoc s identifikací tohoto motorku. Je to motorek, používaný v druhé polovinì minulého století pro pohon hraèek, já ho mám v pamìti spojený s Merkurem a Vaškem, ale asi bude jeho pùvod jiný, nebo￾ jej nikde v informacích o tìchto stavebnicích nemohu nalézt.
Konstrukènì je velmi podobný motorkùm z vláèkù Märklin, je ale o nìco vìtší. Spolehlivì bìhal na tehdy nejbìžnìjší plochou baterii. Ty na fotce mají nepùvodní barevnost, originál mìl pøírodní barvu plechù i impregnace cívek. Pamìtníkùm pøedem díky.

(Snažím se tento motor koupit do sbírky a nedaøí se mi ho ani vyGooglit)...
Přílohy
motor_merkur.jpg
Foto motorkù
(112.93 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Přesně tenhle motorek jsem dostal od dědy v 8 letech (1963) jako doplněk k Merkuru. Ješte k tomu byl na připojení řemínkem ventilátor ve světle zelené barvě a snad ješte asi 1 nebo dvě poháněné věci v sadě. Pokud si vzpomínám, sada byla koupena samostatně mimo vlastní stavebnici Merkur, ale jako doplněk, který k Merkuru systémově patří.

PS: Jako vzpomínka na něj mi dodnes zůstala jedna matice z připojovací svorky. :)

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#3 Příspěvek od Antares »

Zdravím p.t. uživatele Elektrobastlírny.
Ptal jsem se největšího znalce a sběratele stavebnice Merkur (a nejen jich)pana Jiřího Mládka z Roudnice nad Labem http://mladek.bloguje.cz/
který mne požádal, abych zde vložil jeho vyjádření:
„motorky vyráběl Chemoplast Brno v padesátých letech, tak od r. 1953
(po měnové reformě). Ve sbírce mám dva, dokonce jsem k nim měl
i cyklostylový letáček, kde byla i cena 13,- Kč. Chemoplast Brno v té době
vyráběl i vláčky, velice podobné Merkurovým“.
Antares

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Byl k tomu i model okružní pily .

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#5 Příspěvek od yakl »

Veľmi zaujímavé. Takýto motorček som nikdy nevidel. Miesto pevného magnetu je budený, má plechy, zjavne by išiel aj na striedavý prúd. Krása.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od brtnik »

Díky za reakce i info o skuteèném pùvodu motorku, jako kluk jej pamatuji, že se hodil témìø ke všemu a ochotnì rozpohyboval kdejakou hraèku nejen z Merkura. Pak jej dìda nìkomu zabudoval napevno do opravovaného pohyblivého betlému a zmizel nìkde v propadlišti dìjin.

Motorek je na provní pohled univerzální, zapojený jako derivaèní, dá se pøepojit i na sériový, má poctivá bronzová ložiska a solidní opracování všech souèástek (ty na fotce, kterou jsem kdysi stáhl nìkde z Aukra už mají viditelnì horší opracování i materiály - napø kostøièky cívek jsou pøíliš silné a viditelnì se tøepí, což originál prešpán nedìlá a celé jsou napatlány nìjakou akrylátovou barvou) .

Pokud byste nìkdo o nìjakém vìdìli, tak nabídnìte, urèitì se domluvíme.
Ještì jednou díky, hezký den pøeje BRTník z Ostravy.

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#7 Příspěvek od Antares »

Ještě pro upřesnění, neboť z mého prvního příspěvku to není dostatečně
zřejmé:
tyto motorky, které vyráběl Chemoplast Brno nemají s výrobcem
MERKURu nic společného.
Stavebnice MERKUR se vyráběla a dosud vyrábí v Polici nad Metují, kde
je i muzeum této známé hračky.
Motorky podobného vzhledu jako zde uvedený se v Polici vyráběly a montovaly do lokomotiv "Mikádo". Byly součástí konstrukce rámu
lokomotivy a samostatně se neprodávaly. (Nebylo to technicky možné).
Někde mám i fotografii...
Zdraví Antares

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

yakl píše:Veľmi zaujímavé. Takýto motorček som nikdy nevidel. Miesto pevného magnetu je budený, má plechy, zjavne by išiel aj na striedavý prúd. Krása.
Jako kluk jsem měl těch motorků několik a opravdu fungovaly na střídavý proud. Úspěšně jsem je poháněl zvonkovým transformátorem. Místo uhlíků měl takové válečky smotané z nějaké žluté síťky. Nevím jestli to bylo mosazné nebo co to vlastně bylo za materiál, ale když se ošoupal dával jsem tam smotané měděné opletení z koaxiálu. Jeden jsem dokonce koupil jako stavebnici, nebyl smontovaný, ale rozebraný na jednotlivé části. Bohužel nezachoval se ani jeden. :cry:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Na střídavý proud ? Já měl dojem, že jsem to honil na baterii. :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Fungoval na obojí, ale plochý baterky se musely kupovat a trafo bylo doma. A na to trafo měl větší otáčky.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“