Zapojení potenciometru do zesilovače - problém

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

Zapojení potenciometru do zesilovače - problém

#1 Příspěvek od Dolejsi14 »

Zdravím.

Vlastním koncový zesilovač TW40 a chtěl jsem si mezi něj a vstup dát potenciometr na regulaci vstupní hlasitosti. Koupil jsem stereo 1M ohm. Zapojil jsem ho takto :
1.vývod: Vstup
2.vývod: Do zesilovače
3.vývod: Země kanálu

Problém je že od začátku 2. třetiny do konce 2. třetiny regulace potenciometru se objevuje mírné bručení (které by bylo pro příjemný poslech nepříjemné). Zajímavé je, že na konci a začátku dráhy je zvuk bez jakéhokoli bručení - na nejmenší a největší hlasitost je výstup bez brumu. Když jsem měl zesilovač napojen přímo - tj. bez potenciometru tak vše bylo bez brumu, bohužel takto se zesilovač moc prakticky použít nedá.
Děkuji za rady.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Máš to propojené stíněnými vodiči? Odpor toho potenciometru je tak velký, že se uprostřed rozsahu nejspíš chytá brum do vedení od potenciometru k zesilovači. Buď to pořádně odstiň, nebo zkus dát ten potenciometr menší, tak 10k.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 11 zář 2011, 10:00, celkem upraveno 2 x.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od AmarokCZ »

Přesně tak, 1Meg je šíleně velký, ideál je těch 10k.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#4 Příspěvek od Dolejsi14 »

Ok. Zítra se pokusím sehnat 10k. Ale jak to myslíte s tím stíněním. Já jsem spojil stínění vstupu a výstupu a to přiletoval to na 3.vývod jak jsem psal. Měl bych stínění připojit ještě někam?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Chyba - stínění ti nesmí tvořit smyčku. Čili stínění kablíku na vstup zesilovače musíš spojit s kostrou také u vstupu zesilovače a jinde v zesilovači už ne.

Nebo máš běžec potenciometru i jeho studený konec připojené na vstup zesilovače stíněnou dvoulinkou, v tom případě se stínění nepoužije jako vodič a s kostrou se spojí jen na konci.

S potenciometrem 10k ale to stínění patně nebudeš potřebovat vůbec.
Naposledy upravil(a) Hill dne 11 zář 2011, 10:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#6 Příspěvek od Dolejsi14 »

Obávám se že mi to budete muset vysvětlit polopatě. Možná jsem neúplně dobře napsal předchozí odpověď. Myslel jsem tím stínění kablíků mezi potenciometrem. Skusil jsem spojit stínění a nedávat ho vůbec na potenciometr ale to brum ještě trochu přibyl a na celou dráhu.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#7 Příspěvek od Dolejsi14 »

Možná by bylo lepší když by jste mi poradili, jak to zapojit od začátku, než hledat chybu :-) Takže jak zapojit potenciometr mezi vstup zesilovače a konektorem na panýlku kam připojuji konektor třeba od pc. Cením si všech odpovědí. Díky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli máš kovovej panel, tak zem/stínění konektoru s ním nesmí být spojená (musíš použít izolovanej konektor), stejně tak nesmíš stínění "přizemnit" na případný kovový obal potenciometru. Prostě se k tomu stínění musíš chovat jako k živýmu vodiči až do místa, kde je spojený se zemí zesu na DPS.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#9 Příspěvek od Dolejsi14 »

Jak se zdá tak jsem vše dodržel. Krabice je plastová. Pokusím se nafototit jak to vypadá s tím potenciometrem a třeba poznáte kde je chyba.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#10 Příspěvek od Dolejsi14 »

Omlouvám se jestli se Vám zdá mé pájení neprofesionální. Po včerejšku co jsem pájel několikrát jsem už docela mimo. Na fotce je zapojen je jeden kanál. Druhý není zapojen.
Přílohy
DSC08598.JPG
(148.09 KiB) Staženo 190 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

To máš správně. Stínění slouží také jako signálový vodič a je spojené s kostrou zesilovače na jeho vstupu. Jinde už se s kostrou zesilovače nespojuje!

Jestli bude potenciometr uchycený ve skříni izolovaně od kostry, připoj jeho kryt ke stínění také.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Davidus »

neměla by se hlasitost přidávat otočením do prava?

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#13 Příspěvek od Dolejsi14 »

To jsem vyzkoušel včera také. Jediné od čeho jsem si pomohl bylo to že se přestal objevovat další brum při dotyku potenciometru. Co dál udělat? Nebo kde je co špatně. Jak jsem psal předtím, když ty kablíky dám přímo do sebe - bez potenciometru tak je zvuk krásně bez brumu.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#14 Příspěvek od Dolejsi14 »

Davidus píše:neměla by se hlasitost přidávat otočením do prava?
Měla ale já spíše budu zeslabovat signál.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Nesmysle vtělená, přece od ubírání potenciometr je. Zesilovat neumí, jen zeslabovat.
Ale pravda, máš ho zapojený opačně, toho jsem si nevšiml.
Přece když při vytočení zcela vlevo má být ubraná hlasitost do ticha, tedy zeslabení o moc dB, tak to znamená, že je běžec otočený k levému vývodu a ten se proto spojuje se zemí. A doprava se jen přidává.

Jestli tomu dobře rozumím, máš tam ještě pořád potenciometr 1M.
Dej tam místo něj těch 10k/G až 25k/G - to G znamená s logaritmickým průběhem, aby přidával hlasitost zdánlivě rovnoměrně.
Jestli tam dáš lineární, pak se nediv, že zkraje poroste hlasitost strmě a od půlky dráhy už rozdíl skoro žádný.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“