Hysterezni krivka magnetickeho jadra

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

Hysterezni krivka magnetickeho jadra

#1 Příspěvek od alvr »

Zdravim. Nejspis uz jsem zacal podobne tema ohledne vlastnosti mag. materialu. Nejak mi asi porad neni jasne jake vyznamy maji ruzne tvary hystereznich krivek. Kdyz napr. navrhuji nejake trafo, ktere funguje ve stridavem obvode (napr. v plnem mostu), tak se divam na jeho hodnoty indukce, permeability (indukcnosti), rozmeru a z toho si navrhnu vse potrebne jako pocety zavitu proudy, prurez jadra, atd. Zaroven me v techto pripadech zajima jadra s hysterezni krivkou, ktera ma malou remanenci a koercitivitu a sklonem dle konkretniho pouziti (zavisly na permeabilite). Jako obr c. Chapu to tak, ze maji jadra s temito tvary uzke hysterezni krivky nizke ztraty, coz mi vyhovuje. Mam zatim predstavu, ze idealni hysterezni krivka je v tomto pripade cim jak nejuzsi se sklonem podle zpusobu pouziti. Stale jsem se ale nedopatral vysvetleni, kteremu bych dobre porozumnel, k cemu jsou jadra s velkym pomerem Br/Bs a Hk/Hs (jako na dalsich obr)? Jestli se nepletu, tak i ruzne permaloye maji tyto vlastnosti, ktere nechapu. Amorfni, nanokrystalicke, feritove maji pomerne uzkou krivku. U praskovych jsem taky videl uzkou,ale zato hodne polozenou s hodne malou permeabilitou. Nezkusime jeste rozvinout debatu na toto tema?
Přílohy
image003.jpg
(66.15 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#2 Příspěvek od FERYACT »

a/typické síťové trafo /někdy i nf
b/permanentní magnet /čím větší plocha tím lepší
c/typický permaloy /B..0.4T frekvence cca 100kHz malá plocha
velmi malé ztráty
d/práškové /malé B ale vysoké frekvence,nejmenší ztráty

Odpovědět

Zpět na „Teorie“