Jak spojovat obrázky?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

Jak spojovat obrázky?

#1 Příspěvek od vladom »

Obracím se na členy fóra s trošku stupidní otázkou. Chtěl bych ušetřit papír a spojit několik předloh na plošné spoje na jeden list formátu A4. Dělá to někdo z vás? Pro úplnost dodávám, že používám operační systém Linux - Ubuntu. Vím že by to mělo jít v Gimpu, ale potřeboval bych "nakopnout" jak na to. Důvod je ten, že používám nažehlovací metodu a lepící papíry, a zdá se mi škoda vytisknout na jeden papír jenom maličký obrázek.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Vlož si ty obrázky na stránku ve Wordu (nebo v něčem podobném v Linuxu) a tiskni to z toho. Nejjednodušší způsob.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#3 Příspěvek od Vojta7 »

• Otevři si GIMP, vytvoř nový obrázek podle šablony A4 (210x297 mm).
• Otevři jeden z obrázků v libovolném editoru či prohlížeči, třeba i v jiném okně GIMPu.
• Přetáhni ho do GIMPu a posuň kam potřebuješ.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

v gimpe otvoris obrazok, je jedno ktory, z horneho menu vyberies obrazok/Image - Velkost platna/canvas size a zvacsis ho na A4.

Dalej cez subor/file - otvorit ako vrstvu/open as layer pootvaras ostatne obrazky. Pomocou move vies posuvat jednotlive obrazky.

Problem je ak obrazky nemaju rovnake DPI.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od frpr666 »

Můžu doporučit toto:

GIMP->paletka hladiny; obrázek zkopíruji přetažením myší do GIMPu do nové hladiny
GIMP->nástoj obdelníková selekce; vyberu výřez, selekce->doplněk
GIMP->tlačítko DEL; vymažu selekci, pod vymazaným je vidět předchozí vrstva nebo vrstvy
GIMP->nástroj posun; šoupám celou vrstvou sem a tam, kam potřebuji

Pozn. Je dobré mít jednu spodní vrstvu bez motivu vylitou jednotnou barvou, třeba bílou.

Dobrá zpráva, GIMP je i pro Win zdarma

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

a co když tolik předloh opravdu nemáš? copak ta tiskárna nedovoluje nastavení formátu A6 nebo uživatelský a papír rozstříhat?

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#7 Příspěvek od vladom »

Děkuju za nápady, během víkendu to vyzkouším. Stříhat papír jsem zkoušel, ale potom vzniká riziko že se "šprajcne" v tiskárně. Potom to vlasně nic neušetří, právě naopak. Návodů na Gimp je dost, ale většinou se zabývají fotografiemi a překrývaním obrázků. Takže skusím doporučený postup.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Pod Woknama v GIMPu skládám obrázky k sobě tak, že v něm otevřu jeden obrázek, v horní liště vyberu "Nová vrstva" a určím její velikost tak, aby pokryla oba sloučené obrázky a v nabídce "Obrázek" zadám "Přizpůsobit plátno vrstvám" - tím se mi roztáhne zobrazovaná velikost obrazu přes celou plochu nové vrstvy. Dál dám "Otevřít" a vyhledám a otevřu si druhý obrázek, který chci sloučit s prvním - naprosto surově ho Copy & Paste do prvního obrázku a po kliknutí na šipkový křížek na panelu nástrojů můžu s tím přidaným obrázkem hýbat jak potřebuju. Kliknutím levým myšítkem na plochu původního obrázku pak ten nový ke starému "ukotvím". Nakonec můžu dát obdélníkový "Výběr" a v nabídce "Obrázek" zvolit "Ořezat automaticky" nebo "Ořezat podle výběru". Nakonec dám "Uložit" - je možnost také "Uložit jako", která dovolí ukládat změněný obrázek do jiného adresáře nebo (což je někdy důležitější) po přejmenování (stačí doplnit jedno písmenko nebo číslici) nového obrázku zavřít oba ty původní obrázky v původním umístění BEZE ZMĚNY... V případě více vrstev je potřeba ještě odklikat požadavek GIMPu na export "průhlednosti vrstev", s pomocí kterého se obrázky pro jiné programy budou jevit jako jeden sloučený.
Spojuju tak do jednoho obrázku například skeny schémat, které z důvodu malé plochy skeneru musím skenovat po částech - když se dobře udělá sken a dobře odhadne oříznutí původních obrázků v místě překrytí, není scelení na výsledku skoro ani poznat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

tiskárna, ve které se šprajcne list formátu pohlednice, není tiskárna ale adept na sběrný dvůr.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#10 Příspěvek od vladom »

Za 4000 tehdejších slovenských korun jsem ani víc nečekal. Jo je to čína Samsung SCX4200 čb laserová se skenerem, ale jde už čtvrtý rok s třetím tonerem který má cenu půlky tiskárny, ale předtím jsem měl inkoustovou HP a stejné penízky jako za toner jsem dal za 4 inkoustové kazety a jedna mi stačila na měsíc. V té době jsem plošné spoje dělal fotocestou a předlohu tiskl na pauzák. Cena laku a pracnost mě dovedla k nažehlovací metodě která mi vyhovuje. Teď ale asi 8 lepících papírů formátu A4 stojí cca 1 Euro. Tak bych chtěl tu A4 efektivněji využít.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#11 Příspěvek od Harry.pa »

Udělej to jinak. Nejprve si na A4 natiskni náhledovou kvalitou předlohu, potom vystřihni ten samolepící papír, v rožkách ho přilep na místo tý vytištěný předlohy a v tiskáně vyskni plnou kvalitou. Já to takhle dělám a zatím se mě nestalo, že by mě to zůstalo v tiskárně (laserovka HP5L).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“