Nabíječka aku česká NB21 6/12/24V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomio
Příspěvky: 55
Registrován: 20 zář 2010, 02:00

Nabíječka aku česká NB21 6/12/24V

#1 Příspěvek od tomio »

Ahoj, nemáte, prosím, někdo schéma zapojení ke starému typu nabíječky NB21 kolem roku 90? Nejmenovala se ještě EPRONA a není to NB21A viz zde tahle - to je inovovaný typ http://www.eprona.cz/doc/nb21a_nav.pdf

Zatím moc díky!

Tom

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Co kdyby jsi dal fotku zezpředu ?

Uživatelský avatar
tomio
Příspěvky: 55
Registrován: 20 zář 2010, 02:00

#3 Příspěvek od tomio »

Tady je foto ...
Přílohy
nb1.jpg
(74.19 KiB) Staženo 302 x
nb.jpg
NB21
(47.98 KiB) Staženo 366 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Asi sa zamenilo iba trafo 220V za 230V :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Věnoval jsem ti skoro půlhoďku , ale zatím jsem v neřízené části archivu nenalezl , musel mi proklouznout . Uvidím přes víkend .

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#6 Příspěvek od Lukar »

Pokud myslíš takovou šedivou krabici kde jsou 3 přepínače - 110 až 230V, 6V až 48V a proudový rozsah 1 až 8, obsahovalo pouze trafo, pojistky, kontrolní žárovičku,selen + ampérmetr tak to schéma překreslené mám i s tabulkou naměřeného napětí naprázdno ( zatíženo pouze malou žárovičkou ). Pokud je to ono, napiš, zítra můžu naskenovat.
A hrome teď jsem si článek přečetl pořádně - podle fotky to není ono sorry. :oops:

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#7 Příspěvek od DELONG »

Zdravím
dostal som nabíjačku NB21 nefunkčnú a neviem v čom sa odlišuje od inovovaného modelu NB21A . Zrejme asi len písmenom A.
Schému som našiel len pre inovovaný model NB21A .
Neopravoval už niekto túto neinovovanú nabíjačku NB21 ?
Schéma zapojenia bude asi totožná z modelom NB21A ?
Ďalej je tam DPS z troma trimrami v schéme označenej ako D1.
Nevie niekto čo sa ktorým trimrom čo nastavuje ?
Poprípade nemá už niekto obkreslenú schému tejto DPS ?
Rád by som ju spojazdnil a a nastavil správne.
Celý manuál k NB21A je
TU .
Ďakujem vopred.
Přílohy
nb21a_nav schema zapojenia.pdf
Schéma zapojenia
(143.28 KiB) Staženo 779 x
Typový  štítok
Typový štítok
DPS s trimrami
DPS s trimrami

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Kdyby tam ty paka dali měřám místo indikátoru . je to jen ukazatel . Nyní jsem taky kámošovi jednu předělal . Dal jsem tam dopředu měřák proudu a Hlavně! síťový vypínač .

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#9 Příspěvek od DELONG »

Presne tak som som uvažoval aj ja keď som si prezeral schému zapojenia . Dám tam asi obyčajný ampérmeter a hotovo.
Tie LED na paneli sú asi tá "inovácia" ale je to fakt k ničomu.

Ďakujem za odpoveď a hlavne radu dať tam sieťový vypínač.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od sis2 »

A proč by tam "paka" museli dávat měřák a vypínač?
Je to klasická dílenská nabíječka, v primáru má tlumivku s přepínáním odboček na regulaci nabíjecího proudu - takže se chová jako proudový zdroj. Na výstupu má indikaci dosažení napětí plného nabití na každém rozsahu (6, 12 a 24V - na to jsou ty 3 trimry) - stačí si prohlédnout schéma a tabulku u přepínače 1 a 2. Odpovídá době kdy vznikla, jednoduchou obsluhu a nastavení podle tabulky na předním panelu zvládne každý automechanik a může být zapojená v zásuvce trvale, protože je tak navržená - a vzhledem k zapojení bude mít malý příkon naprázdno.
Na rozdíl od různých dreků z Lidlu apod. nemá na řízení procesor a v něm zadrátované úvahy nějakého programátora-vymočence, jak má vypadat nabíjení... takže bude dávat nabíjecí proud pokud bude připojená baterka, bez ohledu na to, jaký má zrovna vnitřní odpor a nakolik zanesené desky atd... jak tu bylo mockrát probíráno. A neodporoučí se u ní po nějaké době díky nějakému ku*vítku spínaný měnič.
Prostě do autodílny (kam byla asi určená) i dnes bez problémů a ještě na dlouho.
Když doplníš ampérmetr a vypínač, bude na domácí použití o to lepší.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#11 Příspěvek od Jindra »

Zdravím všechny,
nechci otvírat znova nové téma. Nemá nìkdo z pøítomný pùvodní schéma nabíjeèky z Modøan NB21

Dìkuji Jindra

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Tohle je současné schema:
:wink:
Je to součást návodu.
Přílohy
nb21a.png

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#13 Příspěvek od Jindra »

Toto jsem samoøejnì také našel, ale jde mì o pùvodní BN21 z Modøan.To v pdf nebude jen asi scan z návodu a zapojení té øídící elektroniky. V principu jeto jasné. Nezlob se :wink:
Jindra

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Není mně jasné, v čem může být zásadní rozdíl, když parametry nabíječky "z Modřan" jsou stejné, jako ve zmíněném Návodu. Usuzuji, že silové schéma bude totožné. Jediné, co by se muselo změnit, aby po změně síťového napětí z 220V~ na 230V~ zůstaly i parametry stejné, je změna parametrů síťového transformátoru, popř. předřadné tlumivky, ale nikoliv schema.
Co máš ve své nabíječce jiného, než je ve schematu? Kromě toho uvedené schema žádnou "řídící elektroniku" neobsahuje, modul D1 obsahuje pouze signalizaci nabíjení a signalizaci dosažení cílového napětí akumulátoru. Žádnou "automatiku". Bylo by to od r. 2011 na čase konečně uvést.
:wink:
Přílohy
1.jpg

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#15 Příspěvek od Jindra »

Omlouvám se za elektroniku vím D1 je vyhodnocení nabití akumulátoru.
Tìžko se to vysvìtluje jako celek jsou stéjné. Až maš starou pøedsebou tak to poznáš. Pohled tøeba na obr. viz. zde je tam 5 diod a ve schématu mùstek má 4 nebo 5 co usuzuješ? Neber to ve zlém.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“