Transformátory

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SWITCH
Příspěvky: 43
Registrován: 16 úno 2009, 01:00

Transformátory

#1 Příspěvek od SWITCH »

Jedná se mi o takovou věc, která mi není uplně jasná .Síťový transformátor má plechy EI . vzájemně prokládané,izolované od sebe.To chápu.Ale už nerozumím tomu, jak může takové trafo fungovat, když se mu ty plechy spojí dokopy zavařením(proti bručení). Vždyť se musí jednat o magnetický zkrat - ne?
Jak může pak docházet ke kumulaci náboje v jádru?
Je to podle mne stejné, jako by jádro bylo z jednoho kusu materiálu.??
Zajímá mne to už z principu, ale zatím mi nikdo nedal žádnou, natož rozumnou odpověď.
Díky za vysvětlení..

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Máš trochu popletené pojmy. Nejedná se o magnetický zkrat, ale elektrický zkrat. Tento zkrat nevadí, protože jím vířivé proudy (téměř) neprochází.
A s tou kumulací náboje v jádru jsi to úplně ... :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ten zkrat průvarem má za úkol jen utišit brum mechanických vibrací - je udělaný COčkem nebo TIGem těsně po povrchu jádra a nikde není hlubší než milimetr - většinou méně. A o nějaké "akumulaci náboje" u síťových traf nemůže být ani řeč - nejsou to impulsní trafa, u kterých naopak k akumulaci energie v magnetickém poli dochází.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Co by jsi potom řekl na toroid ? :D To přerušení EI je jen technologické . A toto je sice proti účinnosti , ale ušetření času montáže a celkové mechanické vyznění trafa jako součástky je lepší , je to rychlostní pokrok včetně jednostranného , dříve nemyslitelného skládání . :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“