vzduchová mezera - E jádro

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
popest
Příspěvky: 115
Registrován: 13 bře 2009, 01:00

vzduchová mezera - E jádro

#1 Příspěvek od popest »

Ahoj,

chtěl jsem Vás poprosit o radu. Pokud si spočítám např. vzduch mezeru 1mm a použiji E jádro (vinutí je na prostředník sloupku), pak vzduch. mezeru 1mm vyrobím tak, že z prostředního upiluji právě 1mm je to tak?

A teď uvažujme E jádro, které má oba krajní sloupky poloviční o proti středovému sloupku.(Součet průřezů krajních sloupků dá sloupek prostřední). Asi to je u E jader vždy. Pokud teď vezmu např. izolační pásku o tloušťce 0.4mm, kterou nalepím na všechny 3 plochy sloupků, pak můžu říct, že jsem vytvořil ekvivalent k E jádru se vzduchovou mezerou v prostředním sloupku, o délce 0,5mm je to tak?

To, že páska není vzduchu teď není vůbec důležité :-)

Díky.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Od kdy je 2 x 0.4 = 0.5?

popest
Příspěvky: 115
Registrován: 13 bře 2009, 01:00

#3 Příspěvek od popest »

Už mi to vyšlo... je to opravdu 0,8.

Dík

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

A podle jakého vzorce jsi to počítal? :wink:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

na kalkulačke 2x0.4=0.8 :D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Při nestejných vrstvách v bočních sloupcích by se musela spočítat jejich paralelní kombinace. Chvilku jsem myslel, že výsledek je 0,6.
V podstatě to je Rm.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jest to 2násobek tloušťky vložené do magobvodu .

Uživatelský avatar
net
Příspěvky: 200
Registrován: 07 kvě 2004, 02:00

#8 Příspěvek od net »

Zdravím,chci se zeptat zda platí pravidlo mìøení vzduchové mezery pro jádro EI stejnì jako pro EE.Potøebuji mezeru 0,9 tak podložím oba krajní sloupky napø.papírem tl.0,45?
Dìkuji

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Rozhodujúce pri výpočte sú veľkosti prierezov (presnejšie efektívne prierezy). Niektoré (staršie) EE, či EI jadrá majú všetky tri stĺpiky s rovnakým prierezom a potom bočné stĺpiky v súčte prispievajú k vzduchovej medzere stredného stĺpika iba približne 1/2 dĺžky medzery.
Pri EI jadrách je výpočet komplikovanejší, pretože efektívne prierezy v styčných miestách sú vďaka ohybu siločiar ťažšie určiteľné.
Nakoniec samotnú medzeru nastavujem po meraní v zapojení.

Uživatelský avatar
net
Příspěvky: 200
Registrován: 07 kvě 2004, 02:00

#10 Příspěvek od net »

Díky,mám jadro EI33,kde prùøezy krajních sloupkù je cca 1/2 støedního sloupku.Jak píšeš bude asi lepší laborovat až v zapojení.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

No a pro návrat k úvodnímu dotazu , pokud napíše konstruktér pro praxi vzduchovou mezeru 1mm , tak vezmu 1mm pertinax a vložím mezi EI . Jinak pokud doma tvořím určitou indukčnost , tak v každém případě po zhotovení měřím výsledek . Indukčnost bývá dost rozdílná . Ale je důležité vědět v jakých pracpodmínkách bude indukčnost využívána . Jinak to bude u 200A svářecího zdroje a jinak u filtru oscilátoru nebo elektronkového zesu pár Wat pro proud pár mA .

Uživatelský avatar
net
Příspěvky: 200
Registrován: 07 kvě 2004, 02:00

#12 Příspěvek od net »

Dìkuji,tak to udìlám.Není to sváøecí zdroj a je to i jiná topologie,øeším zdroj napájecí s IO UC3842.Autor doporuèuje 0,9.Pouze jsem se chtìl optat na zpùsob provedení.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“