Elektronika v baterii v notebooku (Fujitsu Siemens)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

Elektronika v baterii v notebooku (Fujitsu Siemens)

#1 Příspěvek od vrky »

Notebook Fujitsu Siemens Esprimo U9200 má mrtvou baterku. Po rozebrání baterie jsem objevil elektroniku které hlídá a řídí nabíjení li-ion. Jsou zde 3x2 baterie =11,1V 5200mAh. Na článcí je napětí, ale na výstupní konektror už nic nejde. Našel jsem divnou součástku viz. obrázek, má tři dlouhé nožičky a ze spodu je napsáno SEFUSE D6X75C. Nikde jsem ji nenašel. Pod touto "pojistkou" jsou dva IO s označením TPC8114 7:22 napětí jde na 3vývody a dál ani ťuk. Nemáte někdo starou baterku s funkční elektronikou? Označení baterie SMP-SFS-SS-26C-06.
Přílohy
PA110036.JPG
(141.61 KiB) Staženo 115 x
PA110033.JPG
(133.98 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#2 Příspěvek od Venda »


Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#3 Příspěvek od vrky »

Vendo díky, to je ono. Zkusím dát podle schematu zapojení 50ohm odpor a dvě tepelky jestli to najede.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Ty dva P-MOSy TPC8114 jsou v sérii, jeden blokuje vybíjení, druhý nabíjení. Někdy je k tomu nabíjecímu paralelně třetí malej P-MOS s odporem v sérii pro oživovací nabíjení, když jsou ty Li-Ionky vybitý pod 3V. Když elektronika zjistí, že články (článek) jsou mimo bezpečný pracovní rozsah, tak oba tranzistory zablokuje, pak je napětí jen na Source (tři nožičky) toho tranzistoru, co blokuje vybíjení. Někdy pomůže články odpojit, případně externě dobít a znovu připojit a procesor si je znovu očuchá, jestli už jsou v bezpečném rozsahu. Ale asi to bude dost individuální, co výrobce to originál.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Jestli je ten IO něco z řady BQ od TI a nemá vedle sebe eeprom, tak ji má v sobě a má tam zapsanou aktuální kapacitu opotřebených článků (jak se časem snižuje). Tuto hodnotu nikdy nenavýší, čili pokud vyměníš články za nové, notebook ti bude stále hlásit jen tu malou kapacitu staré baterky. Paměť je chráněná heslem, které TI neuveřejnilo (různé IO - různá hesla, ale zřejmě asi typově stejná a neměnná, heslo se dá sehnat, ikdyž nesnadno). Pak potřebuješ programátor a software od TI, prostudovat datasheet, přepsat v paměti tu kapacitu na plnou a hurá, jede se dál. Je to pakárna.
Michal

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#6 Příspěvek od petr_ »

Baterka se často zapíná propojením některého pinu na GND, a pokud byly články odpojeny, často je nutné k oživení po připojení článků přivezt na vstup napětí. Jinak to opravdu vypadá na jeden z těch flashových TI obvodů.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#7 Příspěvek od vrky »

petr_ myslel jsem že změřím na konektoru napětí baterie ale pokud to je takhle řešené tak to se mám ještě na co těšit. Takže ji vlastně nastartuju až v notebooku.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#8 Příspěvek od petr_ »

Není to zas tak hrozné, je to buď přímo do zeně, nebo odporem kolem kila. Také to tam nemusí být vůbec. Já to většinou poznám podle chování v notebooku.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#9 Příspěvek od vrky »

Baterii jsem zprovoznil, ale notebook nenabíhá. Vypadáto na zkrat na desce Proto asi odešla ta ochrana v baterce.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Tak zobrat zdroj s obmedzenim prudu a hladat. Casto nejaka keramika.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#11 Příspěvek od petr_ »

rnbw píše:Tak zobrat zdroj s obmedzenim prudu a hladat. Casto nejaka keramika.
Jo, taková sranda se hledá vyloženě skvěle.
Ale na této "vysokonapěťové" větvi toho zas tolik není. Osebně bych začal prohlídkou fetů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Casto staci pripojit zdroj, nastavit vhodny prud a podla teploty alebo podla smradu najst skrat.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Máme (nejen) na tyto účely v práci infrakameru. Není to sice levná záležitost, ale spousta oprav je díky tomu za zlomek času. Dříve jsem používal i infrateploměr, komfort je nesrovnatelně horší, ale vzhledem k možnosti porovnání s druhým dobrým kusem (opravuji naše výtvory) to pomohlo také. Tady bych použil ten doporučovaný zdroj s proudovým omezením a asi biotermosenzor, tedy vlastní prst :-)
Michal

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#14 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

Jo jo připojit zdroj dostatečného výkonu a oheň ukáže cestu. Já pro tento účel stavím ampérmetr s hallovou sondou ale nějak neni čas.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#15 Příspěvek od vrky »

Tak jsem vyoperoval základní desku. Nikde nic černého. Zatím se jen rozhlížím samé smd smetí. Myslím že to opravdu nebude žádná sranda. Schema napájecí části asi neseženu. Zkusím připojit na zdroj.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“