Hlídání čerpadla ve studni pomocí časového relé.

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

Hlídání čerpadla ve studni pomocí časového relé.

#1 Příspěvek od ok1xgi »

Zdravím,

už mi po několikáté selhalo hlídání hladiny vody ve studni a čerpadlo šlo na prázdno. Napadlo mne, že bych celý hlídání dal do pryč a řešil to jen hlídáním času spuštěného čerpadla.
Prostě když sepne tlakáč a do třeba 2minut se nevypne (nenatlakuje) tak aby časák shodil stykač a já bych pak musel ručně obvod resetovat. Což poznám jednoduše, že neteče H2O.

Nemá to někdo pořešený? Jsem nějak línej přemejšlet... :oops:

Díky
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Já takhle hlídám darling už několik let a funguje to dobře. Tenkrát jsem použil schodišťový časovač + stykač, který ovládá motor. Spouštění se děje tlakáčem. Jenom nezapomeň na funkci BYPASS pro případ většího odběru vody.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

To s tím časovým spinačem asi půjde, ale já mám už léta kromě klasického tlakového spinače ještě jeden, který má rozpínací kontakt. Pokud klesne tlak pod 1,2 At tak vypne a už nemůže zapnout. Po vyhodnocení situace ho musíš ručně chvíli podržet aby natlakoval. Jediná nevýhoda je, že když vypnou proud a pustíš vodu tak to vypne taky.

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od honzasl »

Zkuste hlídač účiníku. Ten rozpozná chod naprázdno a shodí stykač.
http://www.elkoep.cz/kontrola-uciniku/

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Asi je to budoucnost . Tchán již nyní běžně osazuje nautily , které dodá signa i s kabely a bednou s elektronikou , je to teda na desce , není to tedy přístroj a hlídá to vše , výpadky fází , běh naprázdno , přetížení atp . A to to po určité nastavitelné době opět zkusí načerpat a to dvakrát , pak počká na ještě delší interval a znovu zkusí , inu tak si v domácí praxi představuji využití elektroniky .

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od bum »

Stejný problém měl kolega před lety,tak jsem pro něho navrhl zapojení na ochranu čerpadla pro Vaši inspiraci je schéma zapojení na www.mojeelektro.xf.cz ve složce ostatní a název je domácí vodárna.Takto upravené zapojení funguje do dnešní doby.Vágner

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“