Automaticky spínaný regulátor otáček 1f motoru

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
barbucha1
Příspěvky: 42
Registrován: 09 říj 2008, 02:00

Automaticky spínaný regulátor otáček 1f motoru

#1 Příspěvek od barbucha1 »

Zdravím, již delší dobu mě sštvalo věčné zapínání odsávání při broušení nebo řezání spár na kabely v cihle a pod. Hledal jsem na netu něco jednoduchého co by samo zapínalo odsávání pří zapnutí brusky a dalo se pajcnout, a teda nic moc. Takže pokud má někdo též tento problém, dávám v plén poměrně jednoduchý automatický spínač odsávání, který po zapnutí brusky sám sepne odsávání a po jejím vypnutí po určitém čase ho zase vypne. Na výstupu je triakový regulátor odsávacího motoru, ale pokud není potřeba, tak se tam nedá / zruší se regulační obvod C3-4 atd/. Přívod el. k brusce a odsávání je na vstupu IN. K výstupu OUT1 se přípojuje bruska. K výstupu OUT2 odsávání. Pří zapnutí brusky na OUT1 se přes proudové trafo TR1 sepne triak T1, který sepne jazýčkové relé K1. Jeho pracovní kontakty regulátor s triakem T2. Odpory R1+R2 se nastaví proud relátkem K1 těsně pod práh odpadu kontaktů / velikostí R1 +R2 se dá nastavit opožděné zapnutí odsávání /. Odpory R3-5 spolu s kondenzátorem C1 pak při sepnutí Triaku T1 určují dobu "doběhu", aby se odsávání nevypínalo okamžitě pří vypnutí brusky.
K1 je v DIL14 pouzdře typ D1A241000, 24V.
Pokud máte někdo lepší nápad sem s ním.
čau a mějte se.
Přílohy
regulátor.pdf
(17.9 KiB) Staženo 321 x

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Na mě je to zbytečně "mechanické a robustní" v dnešní době integrovaných obvodů.
Ale proti gustu ...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#3 Příspěvek od Atlan »

prudove trafo hej.... a ubytok na par diodach + optotirak ti nestacili... Ale dobre odskusane chodi ta ksnad niekomu bude na uzitok.

Uživatelský avatar
barbucha1
Příspěvky: 42
Registrován: 09 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od barbucha1 »

Atlan píše:prudove trafo hej.... a ubytok na par diodach + optotirak ti nestacili... Ale dobre odskusane chodi ta ksnad niekomu bude na uzitok.
Jo, taky mě to napadlo, ale spočítej si ztráty na diodách, když přes ně poteče 10A, to se bude docela hřát. Takže to trafi mě připadlo lepší, nehřeje, na těch 2 závitech není co by se hřálo a stačí 15mm toroid.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“