Zdroj TOP224

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

Zdroj TOP224

#1 Příspěvek od vladom »

Zdravím bastlíře. Dostala se mi do rukou lampa bioptron Zepter s tím, že nejde ventilátor. Když jsem to otevřel, zjistil jsem, že nejde zdroj, ikdyž mi majitelka tvrdila, že lampa svítí. Zdroj je spínaný, řízený TOP224, oproti standartnímu zapojení nemá kondenzátor 47u mezi C a S TOP224 ale 220u, na výstupu je jenom jeden filtrační kondenzátor 220u, zpětná vazba přes TL431 a optočlen PC817. Našel jsem vadný transil P6KE200, po výměně zdroj pulzoval v jednosekundových intervalech. Elektrolyty jsem přeměřil, skusil jsem vyměnit TOP224 i optočlen, ale nic. Mám podezření, že je vadný transformátor. Má někdo tip, co ještě v tom může být. Nerad převíjím, tak se ptám dal by se tam popřípadě použít transformátor Myrra 74030? Je tam údaj 1,5A ale i možnost spojit dvě vinutí paralelně. Lampa bere při 12V 1,8A, na externí zdroj funguje, jen ten originální zdroj se mi nedaří rozchodit.
Na sekundár jsem připojil externě regulovaný zdroj, nad 12V "zabírá" regulace přes TL431 a otevře optočlen, na primáru toho moc není usměrňovací můstek ok, kondenzátor 33u/400V a TOP224 + BYV26 a transil P6KE200 paralelně k primáru. Už nevím jak dál. Uvítám nějakou radu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tu diodu v serii s transilem jsi vyměnil taky? Odkud máš ten TOP, má "silný" vývody nebo jsou jak papír ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#3 Příspěvek od vladom »

Tu diodu jsem přeměřil ale skusím ji vyměnit za jinou, TOP má tlusté vývody.
Edit: BYV27E vyměněná, žádná změna. Vrtám se v tom dál, ale vypadá to, že je přerušené vinutí které napájí ten optočlen pro zpětnou vazbu. Transformátor jsem vyletoval, byl utrhnutý vodič od nožičky, nadpojil jsem to kouskem drátu, zdroj funguje, ale je to nepěkná oprava - vodič trčel míň jak jeden milimetr z vinutí. Ptám se tedy znova šel by tam přizpůsobit například výše uvedený transformátor myrra 74030 nebo něco jiného?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“