Teorie - Měření napětí pomocí OZ

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Teorie - Měření napětí pomocí OZ

#1 Příspěvek od css »

Prosím o radu, přestože jsem již pár zapojení s operákem realizoval, teď si nevím rady :(

Mám v obvodu odpor s pevnou hodnotou odporu a jím může procházet různý pomalu se měnící proud. Ani jeden konec odporu není spojen se zemí. Nezajímá mě napětí ani na jednom konci vzhledem k zemi, ale napětí na odporu jako takovém (na jednom konci vůči druhému) a to bych potřeboval pomocí OZ (nejlépe jednoho) převést na totožné napětí nebo nějaký násobek, ale vztažené vůči zemi. Příklad: Odpor bude 100R, bude jím procházet proud 20mA, bude na něm tedy úbytek 2V, ale já bych potřeboval, aby z obvodu s OZ lezlo 2V vůči zemi, nebo násobek, dejme tomu 4V. OZ musí být napájen ze stejného zdroje jako obvod se zmíněným odporem.

Neporadil by někdo teoretické schéma? Pravděpodobně půjde o triviální obvod, ale asi mám nějaký "blok" :D a nic mne nenapadá. Děkuji.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Máš asi příliš velké požadavky. Ten měřený proud je stejnoměrný nebo střídavý? .
K čemu to má konkrétně sloužit?
Zkus být konkrétnější.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 12 lis 2011, 16:22, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »


Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#4 Příspěvek od css »

Díky Andreo, no jasně, diferenčák :D Dík ještě jednou.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jura80 »

A když požadujeme co největší vstupní odpor (impedanci), tak přístrojový zesilovač, například:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zapojení_s ... esilovačem

Odpovědět

Zpět na „Teorie“