LCD versus PLAZMA

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
felda
Příspěvky: 120
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK

LCD versus PLAZMA

#1 Příspěvek od felda »

Kedže som začínal na strojoch OLIVER/DAJANA, (zlaté TVP na tu dobu) aj keď to bolo už v minulom storočí,chcel by som vedieť názor a rozdiel medzi LCD a PLAZMOU ( výhody-nevýhody,kam smeruje budúcnosť ).
Výrobca pomaly nikde neuvádza príkon TV,čo u plazmy je pri uhlp.
cca. 100cm je to 250-300W. Pripadá mi to ako bývaly Rubín 714.

Ako je na tom plazma...
Ako je na tom LCD ...
/// Vlak s učením je veľmi pomalý,aj tak ho predbehne TECHNIKA///

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mourek »

plasma je velká, těžká.dvoumužná. Spotřeba spíš jak Rubín 401,ten celoelektronkovej s oddělenýmm VN. Za hlavní nevýhodu považuji to,že se hrozně snadno vypálí statický obraz. Máme v podniku plasmu na výstavy, když ji chci vyzkoušet jestli se vrátila celá musim opatřit dva udržbáře na držení. A v rohu má emblém jedné výstavy a to už nezmizí.
LCD třeba 19" palcový monitor bere 25 -40,0W.Zase někdy problém s uhlem sledování dobou setrvačnosti.

Uživatelský avatar
gumickar
Příspěvky: 488
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od gumickar »

Plasma je opravdu příliž těžká, což asi uživateli nevadí. Nejhorší je životnost displaye, která je v pro provoz cca 4-6hodin denně kolem 4let, což není moc. Dříve se lidé ohrazovali tím, že LCD neumí černou a má horší barvy. Vývoj LCD postoupil takovým způsobem, že předčí leckterý plasmy. Za stejný peníze může hrát líp LCD, ale plasma má pořád ještě lepší obraz.Samozřejmě nemůžu srovnávat plasmu za 40 000.- a LCD za 40 000.- tam je jednoznačně lepší LCD. Koukni na LCD, který mají označený HD REDY a uvidíš, co myslím( NIKDY to ale nesrovnáš s plasmou za 100 000.-). LCD taky neumí tak velký úhlopříčky. Standart je do 32" a plasma od 42". Takže srovnávat to moc nejde, ale pro běžnýho uživatele stačí LCD 32" HD( vysoké rozlišení) a je v tom za 50 000.-(cca) a hraje to jako brus.(já sem chudčí, tak doma koukám na starou sonku s kulatou bání, a taky mi to stačí :P )

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od brtnik »

u plasmy je výhodou vysoký kontrast (ve srovnání s nejlepšími LCD stále více než desetinásobný) a jas i neomezený úhel pozorování (v podstatì jako CRT obrazovka, princip vyzaøování svìtla luminofory je témìø totožný). Nevýhody viz výše, u metrové a vìtší uhlopøíèky pøíkon až 400W, což je malý pøímotop, nìkdy chlazený i vìtráèky a v menší místnosti už je to teplo docela cítit... Taky 40kg váhy je docela dost, vyžaduje bytelný podstavec èi profi zavìšení (tìžko na kantku pøíèku). Nejvìtší nevýhodou je ale malá životnost, udává se 8tis. hodin. Pìkný popis principu s mnoha obrázky je tady:
http://www.clarycon.com/plasmatv'sanddis.html
Životnost LCD je vìtší, døíve odejde podsvìtlení panelu (záøivka). Pøíkon vìtšinou kolem 40 až 60W. Kromì menšího jasu a kontrastu je nejvìtší nevýhodou menší úhel podsvìtlení a pomalé zobrazování - sledování rychlého pohybu (napø. míè ve fotbale) je rozmazané. Bìhem minulého roku LCD prodìlaly obrovský kvalitativní skok, nejlepší je srovnat si to "na vlastní oèi" nìkde v obchodì, kde mají vedle sebe více tìchto televizorù. Lze tam najít "perly" i žalostné kousky.
Z hlediska pomìru cena/výkon stále vychází do uhlopøíèky cca 82cm nejlépe klasická CRT televize, pokud nevadí, že zabere na hloubku pùl metru. Pøíkon podle velkosti a aktuálního jasu mezi 40 až 150W. Ještì pár let poslouží a pak už bude možná lepší výbìr.....

Uživatelský avatar
pauls
Příspěvky: 90
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od pauls »

V současnosti se už v obchodech začínají objevovat LCD Tv, které jsou obrazem a některé i uhlopříčkou srovnatelné s plazmou- Sony Bravia, Philips. Budoucnost patří asi LCD- menší spotřeba, větší životnost.
Plazmy mají vynikající obraz (i pohyblivý), perfektní podání barev, ale to vypalování statického obrazu, to odrazuje.
Děsí mě, že bych koupil jinak skvělou plazmu Pioneer za cca 100 000 Kč a za pár měsíců bych měl vypálené logo Novy či ČT do obrazovky.
Apropo- nenašel by se někdo, kdo by měl foto takto vypálené plazmové obrazovky? Bylo by super, kdyby to dal k dispozici. Ještě nikdy jsem takto vylepšenou plazmu neviděl. Díky. 8O

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#6 Příspěvek od daton »

Ještě zde nezazněla jiná technologie, která je sice podobná LCD ale trochu se liší je to OLED. Sice jsou s touto technologii stále ještě potíže v životnosti a s velikosti ale technologie jde stále dopředu a ve světě monitorů se na oled čeká i když potichu ale s velkým napětím. Myslím si že i v oblasti televizorů potom prorazí protože nebude třeba žádné zářivky odběr bude ještě menší a jas by měl naopak stoupnout . Jsou to sice spekulace ale ze střípků posbíraných ze světa se to začíná rysovat. První a největší funkční modely představil Samsung.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

OLED? Jak to funguje. Slysel jsem o SED a dost se mi to libilo.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
gumickar
Příspěvky: 488
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od gumickar »

Brtnik: Opravil bych jen jednu věc, která se týká pozorovacích úhlů. LCD a plasma už jsou naprosto totožné(pokud bereš stejnou cenu přístroje) LCD vyšší třídy mají hvězdicovité uspoádání několika krytalů ve dvou "patrech" v každé, bodu, takže pozorovací úhel je téměř 180°. Samozřejmě na levnější LCD se nedá ještě moc dobře koukat, stejně jako na levnější plasmu. :wink:
Resis: Taky nevím, co by mělo být OLED. Není to panel s miniaturními LED diodami???? SED je moc pěkný, ale ta budoucnost se prý viděla růžověji, tak nevím, jak to bude.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#9 Příspěvek od daton »

Oled (Organic Light Emitting Diodes) je technologie která je založena na aorganických chemických procesech konkrétně na určitých uhlíkových molekulách které při vystavení určitému el náboji začnou vyzařovat světelné záření s různým spektrem.
malý odkaz na další informace zde: http://www.cdr.cz/a/7416
Jinak jak už jsem napsal samsung představil už 17" monitor s tím že jsou to pokusy ale faktem je že TV technika by to převzala velmi rychle a pružně. Zatím jsou ještě problémy s životností a to velké nicméně je to o chemii a s tou se dá pohnout lépe než se speciálními materiály pro kanálky v plazmě vždyt už i Sony ukončila výzkum plazmy a vrhla se na LCD a potají i na OLED.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od brtnik »


Naposledy upravil(a) brtnik dne 08 dub 2006, 21:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gumickar
Příspěvky: 488
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od gumickar »

brtnik píše:
gumickar píše:Brtnik: Opravil bych jen jednu věc, která se týká pozorovacích úhlů. LCD a plasma už jsou naprosto totožné(pokud bereš stejnou cenu přístroje) LCD vyšší třídy mají hvězdicovité uspoádání několika krytalů ve dvou "patrech" v každé, bodu, takže pozorovací úhel je téměř 180°.
to je dnes pravda, ale i u nejlepšího LCD je stále při změně úhlu (přecházení před televizí) patrná jistá (několikastupňová cyklická) změna obrazu (jinak řečeno - koukat se na to dá bez problémů z plného úhlu, kdy má pozorování ještě smysl, sedí-li vedle sebe dva pozorovatelé, nevidí přesně totéž). Změna ale není velká a nemůže normálně rušit.

Pro zajímavost a pro představu o složitosti přikládám fotku plasmové televize zezadu:

Obrázek

1 - pomocný síťový zdroj (stand-by 20W, zapnuto 50W) napájející řídicí počítač a signálovou část, 1a je síťová zásuvka s filtrem
2 - hlavní zdroj (350W, složený ze tří samostatně regulovaných zdrojů)
3 - odlitek kostry plasmového panelu (na ní je struktura buněk s budícími vodiči a luminofory a zepředu krycí sklo)
4 - výkonové budiče řádků panelu
5 - řídicí počítač a signálová (analogová i digitální) část - vstupy a výstupy
6 - budiče sloupců panelu
7 - analogová část (rozvedení signálů k budičům, pomocné zdroje)
8 - páskové vodiče propojení plasmového panelu s elektronikou
9 - reproduktory

Celé to má uhlopříčku 106cm, váží s podstavcem 45kg a v zapnutém stavu má příkon mezi 350 až 400W. Povrchová teplota přední strany obrazovky je za chodu cca 40stC.
Tak panasonic, jóó??? :) Zrovna mám jeden na stole

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#12 Příspěvek od daton »

Přiznám se tohle, jsem na stole ještě neměl a ani nevim jestli bych to tam chtěl mít (tedy na opravu).
Mě u LCD ani tak nevadí jisté změny při pozorování z různých úhlů ale vadí mi že když se dívám z trochu menší vzdálenosti 1-3m tak se mi to jeví dost máznuté , mám li vedle sebe klaciku a LCD tak jednoznačně (alespoň u mne subjektivně) stále na plné čáře vede klasika. Potom jsem si všiml že u levnějších modelů to při rychlích pohybech dělá kostičky opět to alespoň pro mne je velmi rušivý jev.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Hejnicek »

Brtníku díky, opravdu zajímavé foto, budí to respekt. Je to pøece jen trošku nìco jiného než Azurit nebo Bajkal. Pøimlouvám se za detailní fota desek aby se mohl èlovìk kochat. Taky jsem byl pøi pohledu z blízka na nìkolik LCD zklamán mázlým obrazem.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“