Simulace asynchronního motoru - Simulink

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

Simulace asynchronního motoru - Simulink

#1 Příspěvek od Peedros »

Ahoj,
nezabýval se tu prosím někdo simulací třífázového asynchronního motoru v Simulinku?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Motor jsem simuloval (ale stejnosměrný), bylo to i v simulinku, ale nejdříve jsem si převedl celý motor včetně hřídelí do dif. rovnic a pak jsem to v simulinku dával v Laplaceově transformaci...

Navíc určitě budou některé modely zveřejněné. Záleží co potřebuješ.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Před rokem jsem to úspěšně dogooglil. Už to nemám. Vytrvej v hledání.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#4 Příspěvek od Peedros »

díky za odpovědi

Čuste, já mám za úkol udělat model 3fáz asynchronního motoru dle http://home.zcu.cz/~nohac/Asynchr_stroj ... _stroj.htm Problém je, že nevím kde začít, musím nějak upravit rovnice,ale vůbec nevím, čeho se chytit. Výstupní proměnné,které budu snímat,bude statorový proud (modelování rázů při častém spínání k síti)

Jinak model 3fáz asynchr. jsem našel, s pq transformací, a musím ten model složit sám, jelikož to budu muset popsat.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

Čau, prolítl jsem to zběžně, ale laicky:

Máš definovanou zátěž, respektive moment setrvačnosti. Ten bude určující pro vzájemné indukčnosti. Pak musíš sestavit rovnice tak, jak je uvedeno v popisu.
Asi bych to řešil na papíře jeko derivace fáze d(x)/d(fi) a pak po dosazení do rovnic už pro numerické zadání do kompu jako derivace časové dx/dt. Ale nevím, osobně jsem to takhle složitě nedělal - využíval jsem empiricko-teretické vztahy, které byli sestaveny na základě jednoduchých Bond grafů a měření.
Nebo si moment rovnou převeď na časové derivace a pak už by to mělo být jen dosazovačka a úprava soustavy diferenciálních rovnic - snad.

A nebo napiš, kde konkrétně si se zasekl.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

Abych nezapoměl, derivace můžeš vyjádřit tuším takto:

dx/dt = omega * dx/d(fi),

kde omega je kruhová frekvence...
To tedy za předpokladu, že omega není funkcí času.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#7 Příspěvek od Peedros »

Ahoj,
Čuste já právě nevím,jak jít na tu úpravu rovnic, včera jsem zkoušel v Simulinku na seznámení nějaké jednoduché RLC přechoďáky na seznámení s tím programem,to už je v pohodě. Jde jen o ty rovnice,kde nevím čím začít,jak je upravit,aby se to dalo v Simulinku seskládat :/ Jsem prostě na matiku úplně blbej

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

No, poradím konzultace (předpokládám, že to máš pro školu). Já a myslím, že ani nikdo druhý to tu za tebe řešit nebude, každý má své práce dost a toto není na pět minut. S konkrétním problémem ale rádi všichni poradí... Zkus zajít na konzultace, řekni jak máš problém, školitel tě nakopne a pak napiš: Potřebuju tuto konkrétní rovnici upravit tak a tak a nějak mi to nejde. Nevíte náhodou? Nebo, v Simulinku nevím jak tuto rovnici dostat do tvaru, aby ji pochroustal.
A třeba se někdo chytne...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“