Vysílač 457kHz, schéma zapojení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chrasjir
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2011, 01:00

Vysílač 457kHz, schéma zapojení

#1 Příspěvek od chrasjir »

Zdravím, mám asi specifický dotaz. Co potřebuji (schéma zapojení) na výrobu vysílače, který bude vysílat vlny na frekvenci 457kHz? Dosah stačí cca 50m. Elektrika je pro mě docela španělská vesnice, ale bohužel se nic takovýho nedá koupit. Potřebuju to na trénování hledání s lavinovým vyhledávačem.
Mockrát děkuju za odpovědi.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#2 Příspěvek od hosab »

Pokud vím tak kmitočty 450 až 468 Khz jsou chráněny a zakázány k vysílání protože je to mezifrekvenční kmitočet AM přijimačů.Stejné je to 10.7 Mhz pro FM příjem.Tak pozor!

Uživatelský avatar
chrasjir
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2011, 01:00

#3 Příspěvek od chrasjir »

Dobrá to chápu, ale jakto že se teda daj koupit přístroje vysílající a přijímající tuhle frekvenci? např. http://www.mountainshop.cz/sr/detail.csp?!P,17524 vlastně bych chtěl sestavit tenhle přístroj, ale bez možnosti přijímání, pouze vysílání. Tenhle přístroj koupenej mám, ale chci ten vysílač kvůli trénování doma za barákem nebo kdekoli v přírodě.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Ten přístroj umí vysílat i přijímat, funguje tedy jako radar, tak na co potřebuješ další vysílač?

Uživatelský avatar
chrasjir
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2011, 01:00

#5 Příspěvek od chrasjir »

Na to abych mohl trénovat. A jako radar to nefunguje, protože to neumí vysílat a zároveň přijímat.
Zkusim vysvětlit přesnou funkci lavinového vyhledávače.
Jdou 2 a více lidí na tůru na hory. Každý má svůj lavinový přístroj (vysílač, přijímač v jednom) při chůzi mají přístroj zapnutý v módu vysílání. Jednoho čelena skupiny zasáhne lavina, je pod sněhem. Ostatní členové skupiny si přepnou přístroj do módu hledání (přijímání) a jdou laviništěm a podle signálu jim přístroj na displeji ukazuje směr, kde zavalený je. Potom ho vyhrabou.
Bohužel v lavině jde o čas, to znamená, že člověk musí vědět jak ten jeho přístroj hledá a jak reaguje v různých situacích. Aby mohl trénovat, potřebuje vysílač, který nahradí zavaleného člena skupiny s přístrojem zapnutým ve vysílacím módu. Nechci kupovat další vyhledávací přístroj za 3,5tis jenom na to abych si ho zakopal do sněhu za barákem a svým přístrojem ho hledal...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Asi tam budou tři feritový antény a bude se porovnávat fáze a amplituda přijímaného signálu. Ty asi nepamatuješ starý tranzistorový rádia, co se musely natočit správným směrem, aby nešumněly...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
chrasjir
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2011, 01:00

#7 Příspěvek od chrasjir »

Tranďáky pamatuju, sice okrajově, ale pamatuju. Jak fungovaly, ale nevim. Ten přístroj na kterej jsem dal odkaz je 3 anténní, ale jsou i jednoanténní. Jak jsem psal elektrika je pro mě španělská vesnice. Nemám problém spájet sestavit, ale nedokážu vymyslet co všechno je potřeba a jak to spájet.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od alles »

teď se blbě zeptám zda ten signál je nějak modulovaný nebo je to čistá nosná?
jinak takovéhle osclátory se hojně používají jako záznějové při příjmu CW či SSB provozu, stačí tedy zadat do googlu "bfo 455KHz" a mezi obrázky najdeš spoustu schémat.
frekvenci určuje buď keramický filtr nebo mezifrekvenční transformátor, obojí dostupné v nějakém starém středovlném rádiu... transformátor půjde lépe rozlaďovat... v rádiu je obvykle značen žlutou barvou jádra...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Záleží, jak je selektivní ten přijímač a co vlastně vyžaduje. Koupit rezonátor na 455kHz a dodělat k němu oscilátor není problém, horší je, jestli to vážně vyžaduje 457kHz.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“