Jaký vybrat vysavač

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

Jaký vybrat vysavač

#1 Příspěvek od JirkaCZ »

Zdravim, rozhoduji se mezi vysavači Zelmer a to modely:


Jupiter 4000.0.M68H Q

Solaris Twix 5500.0.M14H Q

jaký z těchto dvou byste mi doporučily ?? motory mají oba stejné jde spíš o elektroniku. Předsi jen jednoduchá manuální regulaci u jupiteru bude možná spolehlivější než digitální u solarisu. A také mi jde o kvalitu utěsnění aby vzduch neunikal jinde než přes HEPA filtr.

Ten Solaris dostal nějaké hodnocení PTA (Polskie Towarzystwo Alergologycne) takže možná má kepší utěsnění nevím.

Poraďte který vybrat a který bude spolehlivější.

Děkuji :)))

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Motorizace (motor 309.5), filtry, výbava a příslušenství by mělo být stejné, (prakticky záměnné).

Liší se v:
-přívodní šňůře (Solaris 10m, Jupiter 8m)
-elektronice (oba mají řízení procesorem, akorát Solaris má tlačítka+LEDky, Jupiter jenom potenciometr)
-navíjení kabelu (u Solarisu se dá zapnout auto-navíjení (jakoby zacvaknout tlačítko), u Jupiteru ne)
-signalizaci plného sáčku (Solaris má dva tlakové snímače na sáček + ucpaný HEPA filtr, při potížích elektronika snižuje výkon, Jupiter má jen mechanickou podtlakovou kontrolku ve víku)
-Solaris (typ 5500, ne 5000) má ve výbavě i nádobu pro bezsáčkové vysávání (u Jupitera neexistuje)
+ nějaké drobnosti


Vypínače, motory, navijáky, triaky (u těchto vysavačů jsou oddělené) a různé těsnění jsou prakticky stejné, těsnění také (jen jiné rozměry), liší se hlavně ve tvaru a elektronice.

Ohledně spolehlivosti - vyjde to úplně na stejno. :D

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaCZ »

ten 10 metrovy kabel u solarisu je pro me rozhodujici... a co ty podtlakove senzory na vymenu sacku ? je to spolehlivejsi nez ta pruzinka mechanicka ?


jeste sem na netu cetl ze solarisu rado upadava ucho na prenaseni, pri predstave ze mi upadne na schodech a vysavac se skutali dolu to bude jeho konec...

nevis o tom neco?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Takže:

Ten 10m kabel není nejspíš přesně 10m, možná +/- 1m - měřím je od ruky, abych náhodou nedal při výměně špatný (ale pořád je o cca 2m delší než u Jupitera)

Podtlakové senzory fungují na prakticky stejném principu - akorát u Jupitera ti zapadne červená část pístu do průzozoru z plexiskla, zatímco se ti u Solarisu rozsvítí červená (ostatní jsou modré) LEDka na panelu a popřípadě (při ucaném HEPA filtru) se sníží výkon na minimum.

A ty ucha u Solarisu - jo, upadávají :? , jde o horní výklopné ucho - praskají/ sjíždějí se západky a ucho vypadne z úchytu - není to až tak moc časté, že by se to stávalo každému druhému, ale stává se to. Na druhou stranu - jestli jsi zvyklý přenášet vysavač za přední ucho, tak s ním problémy nejsou (když nepočítám nějaké extrémy :) ) a navíc se nemusíš tak hrbit :D .

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaCZ »

Nakonec jsem tedy objednal ten Jupiter s elektrickým kartáčem. To upadavající ucho u Solarisu se mi moc nezamlouvalo, navic ten design taky nic moc. Ještě se uvidí při praktickym používání. Dorazit by měl po víkendu.

Děkuji :)

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#6 Příspěvek od dobrman »

Zdravím,
zkusím tohle vlákno oživit.....

Jelikož nám odešel motor, už podruhý, ve 20 let starým vysavači (Zelmer - vodník), nezbývá než se poohlídnout po novým. Moje polovička prý chce bezsáčkový. Já o tom nemám šajn....
Můžete někdo něco doporučit?
Co jsem tak pátral po netu, tak slušný recenze a hodnocení mají vysavače od Rowenty....

Dík za každou informaci
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Až mi jednou odejde náš asi 22-letý Zelmer, půjdu do Kärcheru, nebo podobnýho typu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#8 Příspěvek od Hydrawerk »

dobrman píše:Moje polovička prý chce bezsáčkový. Já o tom nemám šajn....
Heh, někdy roku 2010 jsem babičce sháněl vysavač. Každej prodavač mně nedoporučoval bezsáčkový vysavač, protože se blbě čistí nádoba a je to nehygienické. Hodí se to spíše do rodinného domku, kde můžeš vyběhnout vysypat to do popelnice.
Koupil jsem tehdy něco kombinovaného z řady Bosch GL-30, což se vyrábí dodnes... Ale v roce 2010 to ještě mělo 2200W. https://www.bosch-home.com/cz/seznam-pr ... 568295726/
Bylo to vyrobené v Německu. Provozujeme to na sáček. Někdy po záruce se urvala trapná západka, která držela zavřené víko, takže jsem celej vysavač stáhnul koženým páskem do kalhot a vysáváme dál.
Ta deb1lní západka nemá kloub, ale pruží to v plastu, sice Made in Germany, ale tohleto jim nevyšlo.
Přílohy
Bosch GL-30--.jpg
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 01 říj 2019, 15:14, celkem upraveno 2 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

My máme už dost dlouho vysavač, co se tam dá dát papírový sáček, ale může to jet i bez něj. Potom se tam dá hadrový sáček a funguje to vlastně stejně, jen ho občas prostě vyperu. No a ten je tam teď furt, protože se nám nechce vyhazovat prachy za papírový sáček a popelnice je dnes u každého domu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

V mojí domácnosti je od roku 2008 Zelmer Solaris 5000. Polskej výrobek. Opravoval se naviják kabelu, sestra dvakrát ukopla držadlo, lepil se upadávající kryt tlačítek. Víčko neseného příslušenství už má upadlé packy, takže je přilepené izolepou. Motor je původní. Taky spínač parkovací polohy se furt kazil, takže vysavač občas nešel zapnout. Pružinka upadávala. Před časem jsem to vypodložil plechem.
Výkon se nastavuje tlačítkama, takže je tam mikroprocesor, kterej kupodivu stále funguje.
Takže jako slouží dodnes, což není zlý, ale celková úroveň výrobku je ne zrovna skvělá.
Další babička má nějakou malou Rowentu asi taky z roku 2008, nějak se nekazí.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

už několik let používám vysavač NAREX 21-01 https://www.narex.cz/cs-cz/65403607-vys_21-01 původně jsem ho kupoval do dílny a nakonec v dílně skončil domácí ETA Astro

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Osobně bych po skušenostech nechtěl bezsáčkovej vysavač ani zadarmo.
podle mě je rychlejší vyjmout plný sáček, který bývají kolikrát vybaveny uzávěrem díry a vyhodit jej do popelnice, než se jebat z čištěním nádoby a filtru, což byla zásadní operace u bývalýho (LIV aquafilter). Navíc bylo potřeba nechat vysavač vyschnout, jinak smrděl, jak otevřená žumpa.
Mikrotextilní sáčky jsou funkční až do zaplnění a samy o sobě filtrují takovým způsobem, že první "pojistný" filtr je čistý a na vnitřním povrchu "šachty" je jen slabý náznak jemného prachu. HEPA filtr na výstupu jsem zrušil, protože se již nový nevyrábí a zanesený tam nemá smysl nechávat.
Osobně bych řešil možnost případného dokoupení příslušenství, jako je třeba nová hadice a aby měl kovový trubky - plastový se mi už párkrát vylomily.
Sice jsem je uřezal a nad plynovým sporákem opět zprovoznil, ale člověk se musí pak víc a víc hrbit.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

Vodní vysavač musí bejt pekelná záležitost... Je snad vhodnej jenom pro nějaké strašné alergiky, ale nevěřím, že jim to nějak moc pomůže.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Ona ta voda zas moc prachu nepochytila (však i vodní dýmka pouští dým) - spolíhá se tam na HEPA filtry - akorát bordel se nachytá do vody, kterou pak vyliješ do záchodu. Po každý "akci" pak musíš čistit separátor minimálně ve vaně - upřímně, bylo to kolikrát, jako když čistíš odpad umyvadla. U toho "LIVu" separátor tvořily dva kýble v sobě. Ten vniřní měl po svým obvodu přepážky, přes který se nasávala směs "vařící vody", která vznikala průchodem vzduchu přes "šnorchl" pod vodní hladinu. Voda se srážela na přepážkách a vzduch šel přes omyvatelnou filtrační vložku do agregátu. I přes to, se nějaká voda dostala k filtru, takže i ten se musel po vysávání vyprat. Koneckonců - pozdější existence "sáčkového" vysavače vedla k tomu, že se tento vodník přestal na klasický vysávání používat - sem tam se s ním čistily koberce, protože uměl i "tepovat".
edit:
píšu zkušenosti s tímhle vysavačem

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#15 Příspěvek od doktor365 »

Cca 17 let Zelmer Twister s elektrickým kartáčem. 2x uhlíky,1x vypínač , kolikrát zkrácen přívodní kabel. Naprostá spokojenost. Taky mě bude čekat něco vybrat.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“