Sériové a paralelní zapojení?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

Sériové a paralelní zapojení?

#1 Příspěvek od jova1 »

Naposledy upravil(a) jova1 dne 25 pro 2011, 09:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Všimli ste si, že pri paralelnom zapojení, svietili úplne rovnako obe led? Mám dojem, že v bat. je zakamuflovaný striedavý zdroj a vo vypínačoch zasa sériová dióda.
To druhé zapojenie bude ťažší oriešok. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Generalsound »

Zdroj šumu a rezonátory. Muj názor. Alespoň v tom druhým zapojení. Nic jinýho mě nenapadá

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Není to jen filmový trik, to jest domalovaný svit ledek?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Je to trik. LEDky zkratované paralelně připojeným spínačem svítí, naopak nesvítí, když jsou spínače rozpojené.
Dobrá animace, ale patrné to je, že LEDky jsou zkopírované, ať už svítící nebo nesvítící.
A zdaleka to nedalo tolik práce, jako když krtek ke kalhotkám přišel...

Ještě nějaký takový podfuk a bude jasné, proč málokdo umí zapojit LEDku a spočítat k ní vhodný předřadný odpor.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Keď to uvidia začiatočníci, bude kopec srandy.

Kedysi dávno sa mi sťažoval známy, že si robil svetlo na povalu. Natiahol drôty, zapojil vypínač aj žiarovky. Sťažoval sa, že po zapojení svetlo svieti, cvakne vypínačom, svetlo zhasne. Lenže, ak cvakne znova, svetlo už nesvieti a musí nahodiť istič...
Samozrejme. Vytiahol si nulák aj fázu, oba pripojil k vypínaču, potom ďalej viedol tie dva isté drôty ku žiarovkám. Keď som to videl, nevedel som, či sa mám smiať, alebo plakať. Ospravedlňovalo ho len to, že bol vyučený zámočník a jednoduchý človek. Oprava bola rýchla, stačila jedna čokoládka a správne zapojenie vypínača. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Pri sériovom zapojení možno napovie sekvencia medzi 1,55-22,05sec. Dotyk ľavou rukou o rezistor/indukčnosť?? vyvolá mierny svit poslednej LED-ky.
Povedal by som že ide o superponovanie vf na nf napätí.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

I to se dá vyeditovat pro větší hodnověrnost triku.

I kdyby ten obvod byl skutečný, s generátorem šumu nebo rozmítaným generátorem v "baterii", filtry ve spínačích a dalšími flitry s usměrňovači přímo v LEDkách, mohou taková videa natropit dost škody, zejména tam, kde se dostanou do hlvy dřív, než skutečné znalosti.
Ne, že bych měl pana Kirchhoffa zrovna rád, ono se s ním totiž nedá diskutovat, musí mít vždycky pravdu. Zatím ji popírají jen tato videa, což je poněkud málo.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Já se na to dívám úplně jinak. Jako námět pro chytré hlavičky, jak je to obvodově udělané. Zatím na to tady nikdo nepřišel. Chlapík píše, že se zabývá elektrikou 30let a že video není editované. Já mu věřím.
Píše taky, že nakreslené schéma neodpovídá skutečnému zapojení. Například že vypínače nejsou obyčejné vypínače. V "paralelním zapojení" je prý dokonce obyčejná napájecí baterie bez úpravy. Tedy žádný měnič. U sériového zapojení se k tomu nevyjadřuje.

Začátečníkům, neelektronikům a ignorantům z videa myslím žádná psychická úhona nehrozí. Ti stejně nepochopí, v čem je video tak podivné. O nějakém panu Kirchhoffovi nemají tušení.

Takže spíš zkuste najít funkční řešení, než že se budete opírat do autora hříček.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#10 Příspěvek od Vojta7 »

U toho 2. sériového zapojení napsal, že všechny součástky kromě baterie byly upraveny, takže třeba ve vypínačích může být schovaný nějaký další obvod....

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Žial angličtinu neovládám, ale pre tých čo ju poznajú je rozsiahla diskusia k teéme tu
http://hackaday.com/2011/12/19/ask-hack ... s-edition/
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od piitr »

Ten první bych asi udělal tak, že baterie bude generovat střídavý proud a v každém vypínači bude ještě sériově dioda. Ale jak to tam nacpal?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od piitr »

Ten třetí bych udělal tak, že ve spínačích by byly paralelně diody a v LEDkách taky. Nějaká SMD by se tam snad vešla. Baterie by zase dělala střídavý proud.

Ten druhý ale nějak nechápu.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od piitr »

Jediné, co mě napadlo k tomu druhému, je, že bych do každého vypínače dal paralelně oscilátor na nějakou frekvenci a paralelně ke každé LEDce paralelní LC obvod. Jen nevím, jestli by se to dalo takhle pěkně vyladit.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

prečo sa moje príspeky nezobrazujú?

nie je to moje riešenie, ale našiel som ho na inej stránke, ako jedo z možných.
Přílohy
sériové LED.jpg
(52.64 KiB) Staženo 203 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“