Teplovzdušná stanica - teplota pri pájkovaní

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
duneha
Příspěvky: 136
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

Teplovzdušná stanica - teplota pri pájkovaní

#1 Příspěvek od duneha »

Ahojte. Rád by som sa spýtal, vlastním krátku dobu teplovzdušnú stanicu, kúpil som si za účelom odspájkovania púzdier DIP, TQFP a iné.

Rád by som sa spýtal akú teplotu a prietok vzduchu zvoliť pri odspájkovaní, aby som nezničil IC.

Momentálne som skúšal odspájkovať púzdro TQFP48, teplota: 350 stupnov, prietok vzduchu na 2hom dieliku.

Nahrievam ho s malým náhubkom na stanici, krúživým pohybom po kontaktoch cca 15-20 sekúnd, potom ho vyberem vakúovým perom.

Ďakujem za akékoľvek rady.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Moje zkušenost je, že přes 400°C už to není dobré, součástka nepřežila (zatracené bezolovo...) 350°C při uváděných časech bude OK. Hlavně nevystavuj součástku ani DPS tepenému šoku, najeď horkým vzduchem pomalu, odpájej, dej součástku pryč a nech DPS vychladnout, až potom následuje mytí a příprava na pájení nové součástky. Potřebná teplota závisí od vodivosti DPS, mnohavrstvý je samozřejmě obtížnější. Osvědčilo se mi desku zespoda přihřát plotýnkou vařiče, k vařiči mám regulátor a nějakých 150°C odspodu pájení značně usnadní. U menších součásek horkovzduch ale bohatě stačí.
Michal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Mne sa nestalo, ze by som suciastku znicil - a to robim teplovzdusnou pistolou, tak teplotu ani nepoznam.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od GeorgeB »

Taky používám teplotu od 320°C do 350°C. Na větší pouzdra je samozřejmě potřeba mít nástavce a patřičně upravit průtok vzduchu.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#5 Příspěvek od mat100 »

Taky používám teplotu do 350°C, ale čas mám většinou delší 45-60s

PS: http://www.hotair.cz/ser_nav.php?a=ser_nav

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Vzduchem jsem dělal kdysi. A bezoolovo bylo vražedné. Teď zkouším infra a dá se na 225C v pohodě.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Poradna“