Termoelektrický generátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Termoelektrický generátor

#1 Příspěvek od sadamish »

Ahoj mám chatu hluboko v lese, kam rozvod 230V AC nesahá. Jelikož tam trávím mnoho času pořídil jsem si fotovoltaické řezy o celkovém špičkovém výkonu cca 160W. Přes den je vše OK a baterie se stíhají dobíjet, v noci samozřejmě nefungují a pokud se svítí celou noc a následující den je zataženo baterie se vybijí. Proto mě napadla myšlenka termoelekrického generátoru. A tak se ptám zda stačí koupit Peltierovy články (např. http://www.ges.cz/cz/peltieruv-clanek-t ... 00293.html) a následně je ohřívat a chladit + postavit DC/DC měnič a stabilizátor. Pokud máte nějaké zkušenosti poraďte.
Qc2

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Zkoušel jsem provozovat Peltiera v reverzním režimu (jako generátor) a dodávaný výkon je jen zlomek výkonu jmenovitého, takže bych šel asi jinou cestou.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od hosab »

Peltierovy články by samozřejmě fungovaly.Byl by jste první v širokém okolí kdo takto vtipně a draze vyrábí elektrickou energii.Už vidím jak chodíte přikládat pod kotel.Myšlenka strašná!Snad by bylo jednoduší topit,vyrábět páru,honit generátor!Moje rada:Benzinový agregát za pár tisíc vše vyřeší.
Naposledy upravil(a) hosab dne 30 pro 2011, 18:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Tyto Peltiery mají jeden zásadní problém a to rozsah pracovních teplot, křemíkové špalíčky jsou k meandru nakovenému na keramice pájeny a pokud se spoje přehřejí, Peltier se rozpadne. Takže pokud chceš topit ohněm, Peltiery přehřeješ jedna dvě. Řešení jsou spíš termočlánky, problém je, kde něco takového pro rozumný výkon sehnat. Viz starší vlákno: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ener%E1tor Ten bazmek na petrolejku mě fascinoval už někde na základní škole :-) Další alternativou je Stirlingův motor a točit generátorem, to už je ale náročností zase někde jinde.
Michal

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Čím svítíš, že máš takovou spotřebu ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Sadamish:
Tebou uvedený peltier sa vôbec na výrobu elektriny nehodí, teplota horúcej strany môže byť max. 125°C, pri 135°C sa ti rozpadnú spoje. Na takéto účely sa vyrábajú špeciálne peltiery, ale cena ťa asi nenadchne:
http://www.termo-gen.com/pages/generators.html
Ak k tomu pričítaš účinnosť pod 2% (na 10kW prehnaného tepla peltierom vychádza pri ideálnom chladení pod 200W el. výkonu), je to zatiaľ skôr luxusná hračka, ako prevádzkový generátor elektriny. Omnoho účinnejší by bol malý parný stroj, naviac výstupnú paru môžeš kondenzovať v radiátore, čím zároveň pomáhaš kúreniu v chate. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od sadamish »

ZdenekHQ píše:Čím svítíš, že máš takovou spotřebu ?

Svítím pomocí LED diod ale provozuji na 12V veškeré spotřebiče ... např čerpadlo na vodu , nabíječky mobilů a ntb nebo TV. . jde jen o noc abych si mohl rozsvítit alespon světlo protoze vedení provozuji přes regulátor který při napětí tuším 10,7V vypne. Potřebuji generátor alespon 1A ...

Topím přes zimu v kamnech takže jen tak pod generátorem topit nebudu ...
Jde o zdroj jen na zimu který pojede i v noci..

elektrocentrála je mi k ničemu, kvůli provozu na 12V
Naposledy upravil(a) sadamish dne 30 pro 2011, 16:22, celkem upraveno 1 x.
Qc2

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

V horách často večer fúka vietor, nebola by vhodným doplnkom malá veterná turbínka?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od sadamish »

helios píše:V horách často večer fúka vietor, nebola by vhodným doplnkom malá veterná turbínka?
V LESE ... abych upřesnil uprostřed lesa...

už jsem nad tím také přemýšlel
Qc2

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Bývam podobne, takže pomery poznám. U mňa je len problém dostať vrtuľu nad stromy, čo u mňa znamená najmenej 15m vysoko... :cry:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od sadamish »

asi tak ... panely to řeší ale ne uplně...
Qc2

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#12 Příspěvek od medulin »

jedině od soudruhů ze SSSR: http://www.termofor.ru/prod1.php?id=27 :wink:
Těch 160W ve FVE je hodně málo. To je tak na letní víkendový provoz. Z hovna bič neupleteš. Pro představu: http://forum.mypower.cz/viewforum.php?f=3

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od sadamish »

přes léto to stačí ... je to idealní protože je mám udělané pojízdné a tak pouze "jezdím" za sluníčkem a to co ztrácím na výkonu získávám na délce osvitu...
Qc2

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#14 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

potocik bz sa nenasiel?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“