Výbuch elektrolytu

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

Výbuch elektrolytu

#1 Příspěvek od Dvoulampovka »

Máte taky nějaké foto?Prosím dodejte pro nevěřící!
Např.: http://www.radioman.wz.cz/vybuch1.JPG
Doplňuji: Já nejsem nevěřící,naopak.I já je nechávám zformátovat,leč je dost takových, co říkají a proč to dělat?Na některém foru i zde, se kdosi ptal po fotkách.Ostatně,proč bych tam asi ten odkaz na kolegovo foto dával,že?
Naposledy upravil(a) Dvoulampovka dne 06 led 2012, 21:15, celkem upraveno 1 x.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nemáme, elyty před zapnutím vždycky formujeme :wink:
Ale mohl bych kdyžtak dodat fotky zničených usměrňovaček, spálených odporů a odpálených tepelných pojistek na trafech z přístrojů, které se někdo pokusil po dlouhodobém odstavení zapnout.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Prečo neveriaci? Praktickou elektronikou zaoberajúci sa ľudia asi neveriaci v tomto ohľade nebudú. Nie je to až tak zriedkavá udalosť a konečné foto mnohokrát ani nedokáže odraziť skutočnosť. Ale môžeš si to pre takú potrebu navodiť - stačí ti ho pripojiť s opačnou polaritou a už aj môžeš fotiť.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Případně pro větší a tutově garantovaný efekt možno elyt na napětí nejvíce desítek voltů připojit na střídavinu "přímo ze sítě" - takový nevelký kondík 100uF/15V připojený na síť 230V vydá pyrotechnický efekt srovnatelný s ostrým nábojem do pistole - a nádavkem k němu rozstřelí po okolí hromadu lesklých "alobalových konfet" jako nějaký trachtaciózní efekt...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

A ked z neho odleti cely kovovy obal, tak to ma dost velku silu - v jednom zdroji to ulomilo kus plosaku.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#6 Příspěvek od BIPOLAR »

Doufám, že "Dvoulampovka" na vás chlapi nedá. 8O :wink:
Naposledy upravil(a) BIPOLAR dne 06 led 2012, 21:10, celkem upraveno 1 x.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#7 Příspěvek od Maskot »

Dvoulampovka píše:..Prosím dodejte pro nevěřící!...
Pokud mas zajem, nic nebrani aby sis vzal jakykoliv elektrolyt, nachystal fotak ci kameru C pripoj s obracenou polaritou na pokud mozno vyssi napeti nez jmenovite (klidne uzij i stridave) a s vysledky pak seznam treba i ty kteri jsou verici. :D
P.S. Moc zblizka se nedivej (rada od vericiho a na vlastni usi i oci zazivsiho)

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

Není důvod nevěřit, přesvědčil jsem se na vlastní oči. Opravoval jsem kdysi gramorádio Tesla Dirigent. Vše jsem předem prohlédl, vyměnil všechny "asfalťáky", naformoval ellyty, vyzkoušel elektronky. Všiml jsem si že rádio má převinuté trafo-chyběla odbočka 120V. A taky že je do něj doplněná anodová pojistka-mezi středem anodového vinutí a kostrou. Zřejmě původnímu majiteli odešla 6Z31 a odneslo to až trafo, tak tam tu pojistku doplnil. Tato pojistka však neřeší jednu zásadní věc-zkrat mezi jednou z anod usměrňovačky a zemí.
Dost nepravděpodobná porucha. To však neplatí zrovna u Dirigentu! Anodové napětí vede k usměrňovačce dvěma stíněnými kablíky, s vnitřní žilou s gumovou izolací. To kvůli odstínění el. pole přívodů a tedy snížení vyzařování brumu do NF předzesilovače. Jeden z kablíků se následkem zpuchřelé letité gumové izolace prorazil.
Zkratový proud přetavil anodovou pojistku....... Tím se střed transformátoru oddělil od kostry. Jeden konec vinutí však s ní byl spojen přes zkrat v kablíku. Tím se na druhé anodě 6Z31 s nepoškozeným přívodem objevilo dvojnásobné napětí.
Dvoucestný usměrňovač se změnil v jednocestný o dvojnásobném napětí. Přetavení tenoučkého drátku v pojistce jsem si nevšiml, to co následovalo toho si však nešlo nevšimnout! ŠŠŠŠŠ-PRÁÁÁÁÁSK!!!!!! :twisted: :twisted: Najednou jsem seděl na zemi, židle dva metry ode mě, vyvalené oči, knedlík v krku a nezmohl jsem se na slovo. 6L31 i 6Z31 které byly vedle ellytu byly na střepy, obal od ellytu úplně zmizel a pokoj byl plný kyselého smradlavého kouře..... Obal se našel zapadlý za skříní až při malování.
Od té doby dávám u svých konstrukcí vždy pojistku buď do výstupu zdroje, nebo do každé anody usměrňovačky.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od radioelectrum »

kromě rizika výbuch musím upozornit ještě na riziko vytečení elytu. Hlavně staré elyty od Philipsu se v rádiu mohou tvářit že jsou v pořádku. Pár hodin rádio hraje a po odpojení elektrolyt potichoučku žere a žere až se prožere vnějším hliníkovým pláštěm ven a zanechá na šasi škaredý flek.

Dalším rizikem je vytečení těchto elytů pokud je rádio v poloze kdy není elyt čepičkou vzhůru. Mě se takhle podařilo když jsem měl uskladněny rádia v garáži zničit bednu od Siriusu tím že jsem jej uskladnil na bok a elyt měl několik měsíců čas vytékat takže zničil dýhu na boku a horní dýhu rádia pod tímto rádiem. Černá dýha se pokud mi je známo již nedá nijak vybělit.

Ještě pro pobavení zasílám foto elytu z reprobedýnek k PC které po rozdělání měli kondík co si hrál na spirálu
Přílohy
kondicek.jpg
(123.91 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

A jak bys to chtěl řešit v případě elektronkových šasi, na která jsou anodové elyty šroubované za závit na bakelitové zátce? To budeš skladovat rádia otočená bradou vzhůru?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jardx »

Zrovna nedávno mi jeden začal také téct .Bylo to u televizoru Oliver,asi po 5 min. provozu.Fotku vybouchnutého předválečného kondenzátoru jsem už někam na fórum dával.(nebouchl mně,už jsem ho tak našel)
Už jsem to zde také jednou psal ale vybouchlej kondenzátor značky Tesla jsem neviděl
Přílohy
Snímek.jpg
(33.56 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#12 Příspěvek od frantajetel11 »

To radioelectrum: a nebyl ten kondik převlečenej bimetal a neměl tím kloboukem něco sepnout? :lol:
Mě se kondík taky poved odstřelit... A když jsem koumal proč, tak jsem zjistil že tinťong na graetzu nějak prohodil potisk + a - ...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ekkar: Radioelectum myslel přetlakovou zátku, ne vývod. V lampových rádiích jsou mokré elyty umístěné vždy tak, aby ve smontovaném rádiu byly ve správné poloze. Problém nastane, když se to šasi třeba vymontuje a oživuje položené na boku. Taky mi tak jeden elyt vytekl.
Poválečných elytů se to netýká.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Davidus »

jardx "Už jsem to zde také jednou psal ale vybouchlej kondenzátor značky Tesla jsem neviděl "
já jo, obzvláště ty co nemají ventilek udělají při svém výbuchu pěknou řachu
taktéž bývají často vyschlé nebo uplně shnilé. Vevnitř se vytvoří cosi co vypadá jak cukr krupice a občas se prožere až ven a na elytu se dělají takové bílé boule :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přepólovaný 1u HT od Jamiconu (připojený na 18V) mě pod okem vyrobilo díru, kterou jsem léčil týden. Není dobrý se naklánět na nově osazenou DPS pod napětím a to hlavně v okamžiku, kdy proudová pojistka na zdroji varuje... On ten elyt často buchne i po odpojení napájení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“