Přišlo mailem...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Reilys
Příspěvky: 67
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

Přišlo mailem...

#1 Příspěvek od Reilys »

PROČPAK HOŘÍ, MÁ PANENKO?
23.04.11   Petr Novák

Vy máte doma elektrický spotřebič. Neříkejte že ne, každý ho má, dokonce ne jeden, ale celou kohortu. Ale zůstaňme u toho jednoho. On je
sestrojený tak, aby v širokých mezích kladl stejný odpor protékajícímu proudu a navíc funguje nejlépe při určitém napětí. Bejvávalo, že parametry napětí v naší síti byly v hodnotách 380/220V. Teď už ne. Nápadeček se zrodil v Německu a protože šlo o spolehlivé vykrádání peněženek občanů, vláda ho uvedla roku 1987 úplně potichoučku do praxe a změnila parametry sítě na 400/230V a navíc rozšířila toleranci z dřívějších 8% na 10%, takže dodavatel se může pohybovat v mezích od 360/208 do 440/254V.
Je jasné, že pravda vadí a když se jí dopouštím, mnozí se budou snažit usvědčit mne ze lži. Mají na to chechtáky a slouhy od tajných služeb po kohorty právníků, také noviny, rozhlas a televizi, mají zkrátka všechno - kromě pravdy.
Takže já bych začal něčím zdánlivě nepatrným a nedůležitým a zvolím něco, co si každý z nás může kliďánko ověřit. Multimetr mám na dosah ruky, nastavuji. Je 18.12.2010, čas 20.20. Měřím a napětí v zásuvce činí 235V. Multimetr si může opatřit každý a měření je snadné.. Naměřená hodnota není vysoká, když si prohlížím záznamy o sérii 18-ti měření z intervalu 27.9.2009 až 12.2.2010, je průměrné naměřené napětí 238,5V v rozpětí od 231 do 245V. Nenudím vás?
Viďte, že ano? Tak já s tím přestanu a začnu o něčem ještě horším.
A teď k principu fintičky: Lidé měli spotřebiče, které jsou hospodárné při 220V a když do nich pustíte v průměru 230V, sežerou navíc (zbytečný) výkon o velikosti 9,3%, takže aniž by vláda hnula prstem, zdražila lidem elektriku o 9,3% - a neinformovala je o tom. Navíc jsou spotřebiče stavěné na určité parametry a dlouhodobé přepětí nevydrží, shoří a občánek maže do krámu a koupí si za své šušníky nový spotřebič. To je tedy vláda za všechny prachy, nicht wahr? My máme lepší, heč!

Ale co vás vede! Od roku 2009 vstoupila v platnost norma ČSN 330121 a i v naší síti napětí poskočilo stejně, jako v Německu. Samozřejmě potichoučku, přece nebudete lidem vykládat, že jim zdražíte elektriku v průměru o 9,3%?

No ale podívejme se na některé technické důsledky. Řekněme, že máte někde žárovku 100W - a ona najednou spotřebuje v průměru 109,3W a navíc, na takové nominální zatížení není sestrojená a brzy zkolabuje (při průměrném naměřeném napětí 238,5W vás vláda okradla o 17,5% platby a žárovka shoří ještě dřív).

Podnikáte? Tak podnikejte. Koupil jste jeden provoz a máte v něm sklad nebo dílnu. A jste úspěšný, takže začínáte pěkně nasírat bolševika, který dělá totéž, protože mu to soudruzi po převratu přiklepli. Zvedne tedy telefon a do sítě vašeho nového provozu, která je konstruována na 380/220V, najednou proudí o 32% větší výkon - a už hoří, plameny šlehají do výše, hasiči houkají. Všimněte si, furt u nás někde hoří.
I trolejbusy nějak záhadně furt hoří. Vyšetřovatelé dospějí k názoru, že chyba byla v rozvodné síti - a nic! Pojišťovna si s vámi následně vytře pr... pardon, nic vám nedá.

Když naši vládnoucí filutové viděli, jak jsou lidi blbí a nechají se v oboru energie okrádat jako jehňata, jejich sebevědomí se zvedlo a vymýšleli
dál. Využili povolenek na emise (o tomhle podfuku byste měli vědět a jestli ne, později si o něm počtete) a darovali spřáteleným firmám 100 miliard vašich penízků ve formě povolenek. Nejspíš docela nezištně, jak jinak, že? A prošlo jim to, takže pokračovali. Ve fotovoltaice. Dostali vás do situace, že budete zase platit víc, bude to něco pod pět procent. Poslancové se k tomu při veřejných projevech staví jako vyjevení jelimani, ale nevěřte jim. Oni totiž, pokud jde o vykrádání vašich kapes, pracují v naprosté shodě, tak říkajíc napříč politickým spektrem. Nejprve tedy sehráli hru, jako že hnusní fotovoltaici je oklamali a zdraží se o 10, ale oni, hrdinové, zasáhnou a zdraží se jen o 5. No nejsou k zulíbání? A to ještě mají v záloze excelentní lupičský nástroj jménem arbitráž a může se stát, že budeme všichni ronit krvavé energetické slzy.

Mohu uvést příklady i z jiných oborů, ale myslím, že tenhle stačí. Budete platit za elektriku a jiné komodity jako mourovatí a pokud jde o popsaný elektrický podfuk, opravdu si ho můžete snadno ověřit. Chce-li někdo měřit a hrát si s číslíčky, pak tedy výkon se změní podle vzorečku   P = P0 x (U : U0)2. A právě druhá mocnina podílu napětí ukazuje, o kolik víc zaplatíte. Při přechodu z 220 na 230V odebere váš spotřebič o 9,3% výkonu víc a vy to zaplatíte. Nevymýšlím si.
Když jsem byl kluk a bastlil krystalku a později i jednoduchý tranzistorák a další hračičky, měl jsem starý voltmetr z Metry Blansko. Neměl
izolované kontakty a každou chvíli mne praštil, ale byl dost přesný. A tak vím, že tenkrát bylo v síti podpětí. Norma umožňovala výrobci jít až na 202,4V, ale tak daleko to nikdy nedošlo. Mez byla někde na 215V, ale tehdejší spotřebiče, třeba první televizory, byly na podpětí citlivé a tak si lidé kupovali ještě stabilizátory napětí. Občas dnes měřím a v síti jsem zatím nikdy nezjistil podpětí, vždycky jenom přepětí. A přepětí znamená, že spotřebiče polykají více elektřiny a ta se musí vyrobit a zaplatit a výroba se neobejde bez devastace prostředí...
(c)2011 Petr Novák

Text, původně zřejmě překopírovaný z úzkého sloupce, jsem přeformátoval, i když většinou popírá zákon zachování energie a mystifikuje čtenáře, ale na to poukazuje i následující diskuse.
Hill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

To je co za blabol zase? Spinany zdroj autorovi nehovori nic? 230V je tu podstatne dlhsie ako od roku 2009... A spotrebice z cias 220V normalne funguju.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Reilys píše:... měl jsem starý voltmetr z Metry Blansko. Neměl izolované kontakty a každou chvíli mne praštil...
A evidentně to nezůstalo bez následků. Konspirační teorie jak vyšitá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Když tohle začínalo, vzpomínám si, že někde (ST, AR, AR-B?) vyšel takový polopatistický článek proč to je a jaké to bude mít důsledky. Po nějakém čase jsem ten článek hledal a nenašel. Nemáte to někdo vystřižené? Vybavuje se mi, že to bylo jako sloupek na kraji stránky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

V jednom bodíku má pravdu . Výrobce dal plácnu před třemi roky noční proud místo 8 -16hodin . Spousta vambereckých akukamen a podobných spotřebičů odešla . Těžko se někdo bránil . Ostatní je nesmysl .

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#6 Příspěvek od kejki »

Která část?
Souhlasím, že víc zaplatím, ale i víc svítím, nebo topím.
Klasické vláknové žárovky si opravdu s 250V příliš nerozumí.
Při chybném zapojení trafa v Černuci STE škody uhradila, samo sebou podle nějakých amortizačních tabulek.
Při 250V mi nenaskočí indukční deska, pokud už je zapnutá, tak to zkousne. Televize LCD Samsung se vypne.
Reklamace vedly k mírnému snížení na trafu, asi o 5V.
Od jara mám mikrovýpadky, moc milé, pro práci na jakémkoli stroji. Týká se to tu pár vesnic a nejsem schopný ničeho dosáhnout. I kdyby byly během měření dva, jakože nejsou naštěstí tak časté, je to v normě schválené ERÚ.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#7 Příspěvek od milan222 »

no já tu mám taky výpadky...
zrovna včera tu byl kratky výpadek.
jenže v pokoji svítim 3W LED, a ten sMOkmiták běří ješte 5s z kondíku, hodiny taky a akvárka tam mám měněné elyty v předřadnících.
no zničeho nic mi zhasla televize. už sem myslel že je po mojí parádní tesle... no šla zapnout, ale nešel obraz tak sem zjistil že vyplo i video. druhé video ale běželo (tomu sem měnil kondíky)
no je to od nich hezké, že by mi takhle už několikrát sundali PC kdybych neměl NTB...
jinak u nás mám porád 250V... minimum je snad 245V. sem na konci linky, a mám podezření na to že to je z německa ze slavných VE
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

Pan Novák naprosto nádherně a vzorově chrlí zhovadilosti a to v dost velkém množství.
A jestli si někdo myslí, že zaplatí o 9% víc, tak by si měl požádat o BANána!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

Nespomína sa tam problematika úbytku napätia medzi začiatkom a koncom el.rozvodu. Ja som na rozvode o dľžke asi 1000m a to na jeho začiatku. V zásuvke mám 240-245Vef. Na konci rozvodu najmä v zime je cca218-222Vef,alebo ešte menej.
Bežné spotrebiče -TV, sat.prijímač, video, PC sú napájané cez spínaný zdroj. Žiarovky (ešte ich mám) používam na 240V. Bežné na 230V síce vydržia o málo menej, ale zas nie je to tragické. Domnievam sa, že v poslednom čase výrobca so zvýšením napätím kalkuloval. Onoho času aj u nás sa pri výrobe transformátorov vopred upravovali navíjacie predpisy.

Zhrnute - prechod na vyššie sieťové napätie bol vopred avizovaný a drvivá vätšina výrobcov sa na to pripravila a reagovala zmenou výroby. Pri tom rozdiel napätí na rozvode je asi pozoruhodnejšia problematika, než prechod na vyššie napätie, ale nevenuje sa tomu publicita.
Edit.: A že mám vyšší odber? No pri topení a varení dosiahneme potrebnú teplotu skôr, tak je to vlastne jedno. A u TV.... a pod. je sek. napätie stabilizované.
Ale je to môj názor.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

To je zase článek z těch, kdo někam do diskuse psali pořád o "připojení na dvěstědvacet" a najednou po letech je někdo upozornil na to, že už to dávno není technicky správné.
Takové texty neberu vážně, protože hned několikrát popírají zákon o zachování elergie.

Uživatelský avatar
Reilys
Příspěvky: 67
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Reilys »

Já to sem dal jen pro zajímavost. ;-)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Habesan »

Navíc máme zkušenost, že přístroj vyrobený na 230V shoří daleko dřív než přístroj vyrobený na 220V, protože napsat si na něj můžou co chtěj.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Když se fakulta přestěhovala do nové budovy, tak v laborkách chcípal jeden Metex/Voltcraft zdroj za druhým, byly nastavené postaru na 220V a v síti moc nechybělo do 250V. Poté, co jsme je přecvakali na 230V a v rozvodně přehodili odbočku na trafu a snížili tak napětí na 235V, už je klid. Dneska se holt šetří na všem a tak nikde není žádná rezerva.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

milan222 píše:jinak u nás mám porád 250V... minimum je snad 245V. sem na konci linky,
No ak Ty na konci linky mas trvalo 250V tak ostatnym za zaciatku linky musia svietit aj vlasy na hlave.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odkoleseno.

Michale, drž se laskavě svojí hromádky. Děkuji. :arrow: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=49286
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“