Jemná změna frekvence krystalu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

Jemná změna frekvence krystalu

#1 Příspěvek od MartinOV »

Kterým směrem se změní frekvence krystalu, zvýším-li kapacitu jednoho kondenzátoru připojeného z krystalu na zem?
Vycházím z typického zapojení pro U114.
Ten oscilátor v daném zapojení (stejném jako zapojení v procesorech a dalších obvodech) pracuje na jakém principu? Přes kondenzátory na zem je nějak zavedena kladná zpětná vazba?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

se zvyšující kapacitou by měl kmitočet klesat. Typ oscilátoru je pravděpodobně Pierce. Negátor otáčí uhel o 180° a obvod pod ním otáčí uhel o dalších 180. Krystal běží na seriové rezonanci.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#3 Příspěvek od bastlir40 »

Měl bych prosím k tématu také jeden dotaz. Používám k PIC většinou krystaly 4MHz a doma mám slušnou zásobu krystalů 4,433MHz . Je možné ho úpravou kondenzátorů dostat na 4MHz ? Díky za odpovědi.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#4 Příspěvek od jarda »

10 procent změny frekvence je moc, a cena je nízká za krystal, nemá to smysl, IO nepomůže?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Takto se běžně provádí změny v řádu desetin procenta daného kmitočtu .

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

jediná možnost by byla ten krystal otevřít a zabrousit :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

To se dělalo tak za bolševika ...

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#8 Příspěvek od bastlir40 »

Díky za odpovědi pánové,jen jsem se zeptal, než je vyhodím. Občas rozeberu nějakou starší TV na součástky a tak jich mám doma asi 15ks. Bylo mi líto je vyhodit, tak jsem se nejdřív zeptal než poletí do koše.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Pokud ti nezáleží na přesné frekvenci 4 MHz, tak bych je zkusil použít. Já myslím, že by to PIC stavěnej na 4 MHz mohl zkousnout. Do ničeho důležitýho bych to ale pro jistotu nedával.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Atmel 89c2051 určenej na 24Mhz chodí do 75Mhz, nevidím důvod, proč by PIC neměl mít rezervu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Co třeba aby mohli prodávat dražší 20 MHz typy? :)
Jinak teda 24 a 75 je docela rozdíl, to bych nečekal.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Může být problém v jedné kritické instrukci, ale vždycky musí mít rezervu.

Ty Atmely jsem dost trápil a víc kusů, dal jsem tam LC obvod a čekal, kdy začne padat. Takže v klidu používám 2051 na 48MHz třeba v monitor-testeru a zatím žádný problém. To samý 89c52 na 29Mhz atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Davidusi za bolševika se justovaly krystaly v jodových parách.Do pouzdra
se vyvrtal otvor a tím vnikaly páry jodu či něčeho dalšího co se usuzovalo na povrchu krystalu.Jod vře skoro při 200°C.Nemám s tím vlastní zkušenosti.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#14 Příspěvek od MartinOV »

Děkuji za odpovědi.
V každém případě jsem zkoušel přetaktovat PIC, dá-li se to tak nazvat, až na 27MHz. Procesor se tvářil, že by ještě snesl, ale já už neměl rychlejší krystal, takže jsem s tím skončil. Jedině nahradit krystal LC článkem. Otázkou však zůstává, jestli paralelním nebo sériovým. Případně pouze cívkou a kapacitu budu tvořit zatěžovacími kondenzátory k zemi.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

FERYACT píše:Davidusi za bolševika se justovaly krystaly v jodových parách.Do pouzdra
se vyvrtal otvor a tím vnikaly páry jodu či něčeho dalšího co se usuzovalo na povrchu krystalu.Jod vře skoro při 200°C.Nemám s tím vlastní zkušenosti.
Tak to já mám. Nevyužívá se vření jódu, ale jeho sublimace za normální teploty. Krystal se po otevření pouzdra zapojí do oscilačního obvodu a umístí do prostoru nad krystalky jódu. V nějaké skleničce. Kmitočet se měří čítačem. Začne zvolna klesat, jak se jód usazuje na stříbrném povlaku elektrod krystalu. Proces je potřeba poněkud přehnat a pak krystal odpojit a rychle uzavřít do pouzdra. Kolik se to musí přehnat je věc cviku a zkušenosti. Po umístění krystalu do pouzdra totiž začne jód z krystalu opět sublimovat do okolí a usazovat se na vnitřních stěnách pouzdra, než se ustálí tenze par. Takže kmitočet se poněkud vrátí směrem k vyšším hodnotám. Vzhledem k této okolnosti se u takto adjustovaných krystalů zhorší tepelná stabilita.

Jód sublimuje lehce a usazuje se na všem, takže jsou z toho pěkně hnědé prsty :)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“