Teorie - používají mobily baterie a nebo akumulátory?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
treo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012, 01:00

Teorie - používají mobily baterie a nebo akumulátory?

#1 Příspěvek od treo »

Zajímalo by mne, jestli se v mobilech používá jen jeden článek a nebo jich obsahuje více, ale podle toho, že má 3,7 V, tak bych se přiklonil k jednomu článku a to by potom byl akumulátor. Je to slovíčkaření, ale pořádek musí být :-), díky za názor a zkušenosti

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

V mobilních telefonech je většinou jeden článek typu Li-ion jehož provozní napětí je 3,7V. Baterie je sestava několika článků zapojených do serie, paralelně nebo kombinovaně.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
treo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od treo »

To potom všichni uvádějí lidi v omyl, protože všichni "odborníci" píší o baterii do mobilu :-), já se pustil do diskuse a byl jsem za ..ola, tak díky, že nejsem sám

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

V anglictine je to battery bez ohladu na to, ci tam je clanok jeden alebo je ich viac.

Uživatelský avatar
treo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od treo »

Já jsem stará škola a tak jsem se ptal, protože vše se mění :-(. Za nás v roce nula byla baterie složená z článků a bylo jedno z jakých

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

treo píše:Za nás v roce nula byla baterie složená z článků a bylo jedno z jakých
v tom máš pravdu a navíc to nemusejí být ani články, ale několik stejných předmětů, jakýchkoli . . .

třeba vedle sebe střílející kanóny jsou dělostřeleckou batérií . . .

co o bateriích říká Wikipedie ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

treo píše:Je to slovíčkaření, ale pořádek musí být :-), díky za názor a zkušenosti
Cvičené opice v redakcích technických časopisů a webů si možná o pořádku myslí něco jiného.
Přílohy
baterie.png
(6.01 KiB) Staženo 87 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

V takovém případě už se dá nahradit slovem "baterie" název montážní jednotky nějakého přístroje, sdružující v sobě napájecí jednotku s nabíjecí elektronikou a klidně i jenom 1 jediným akumulátorovým článkem. Jak jinak nazvete pouzdro s jedním článkem a "charge/discharge managementem", které se jednuduše nacvaknutím připevňuje k mobilu, PDA nebo k nějakému přehrávači? Akupack?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
treo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012, 01:00

#9 Příspěvek od treo »

Baterie je skupina stejných předmětů, které vystupují jako jeden celek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:V anglictine je to battery bez ohladu na to, ci tam je clanok jeden alebo je ich viac.
asi to není úplně tak . . .
má to i jiné významy jako u nás . . .

en.wikipedie

říká tam:
Artillery battery, an organized group of artillery pieces; also gun battery with similar groupings on warships

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Nehovorim, ze to slovo nema ine vyznamy. Hovorim o tom, co hovori prva veta na tejto stranke: http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_(electricity)
An electrical battery is one or more electrochemical cells that convert stored chemical energy into electrical energy.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

víš čemu se u nás doma říká baterka ?
baterka . . .

a tomuhle taky . . .
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 26 led 2012, 13:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

#13 Příspěvek od dalik »

No jo, ale proč je vodovodní baterie zrovna baterií, to mi taky hlava nebere... pro mě je to kohoutek. A co je pak slepička?
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
treo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012, 01:00

#14 Příspěvek od treo »

Angličtinu bych moc nevyzdvihoval, ta má jedno slovo a znamená to sto věcí :-), stačí si vybrat, ale na slovenské wikipedii je toto : "podľa IEC 60050-482: jeden alebo viac elektrochemických článkov vybavených prvkami nevyhnutnými na použitie, napr. púzdrom, pólovými vývodmi, značením a ochrannými prvkami ", tak se asi doba změnila.....
http://www.battex.info/hermeticke-akumu ... ek-baterie
Naposledy upravil(a) treo dne 26 led 2012, 13:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

dalik píše:No jo, ale proč je vodovodní baterie zrovna baterií, pro mě je to kohoutek
protože je těch kohoutků víc vedle sebe . . . tedy dva . . .

pro porovnání"baterie" a "battery"
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 26 led 2012, 13:19, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“