Programování CPLD Xilinx XC95**XL

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Programování CPLD Xilinx XC95**XL

#1 Příspěvek od kelley »

Ahoj,
teď se ptám spíš už jen ze zvědavosti, protože tak dlouho se stavějí programátory, až se koupí Presto :D , abych parafrázoval klasické přísloví (tedy ještě jej nemám, ale brzy bude).
Zkoušel z přítomných někdo někdy programovat XC9536XL nebo XC9572XL pomocí zbastleného Parallel Cable III podle toho originálního schématu od Xilinxu a fungovalo mu to ?

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#2 Příspěvek od css »

Ano zkoušel 2x, ano fungovalo v obou případech. :wink: Je tomu ale již několik jar nazpět, takže případné podrobnosti budu lovit jen velmi těžko :D

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od kelley »

Aha, díky. No aspoň vím že je to funkční, takže chyba je někde u mě mezi klávesnicí, židlí, LPT portem a páječkou :D Kdyby sis náhodou vzpomněl aspoň na něco z tohoto: zajímalo by mě jakou jsi měl verzi Xilinx ISE, jak jsi měl nastavený paralelní port v BIOSu (SPP, ECP ?) a taky operační systém. Jo a jestli ti fungovala automatická detekce programovacího káblu. A byla to ta 3,3V verze CPLD s XL na konci, nebo starší 5V ?
EDIT: ještě jaká byla délka kabelu od LPT k programátoru, nebo jsi to měl přímo na konektoru ?

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

Já to zkoušel před necelým rokem vícekrát, taky přes narychlo zbastlený paralelní kabel. Fungovalo. Pod linuxem. CPLD 3.3V - XC9572XL-10.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od kelley »

Hmm, no holt stárnu a už na to asi hůř vidím nebo co. Takový jednoduchý zapojení a mně to nejede :( (Win XP)

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od MiloshCZ »

Taky mě to fungovalo. Vzpomínám si, že to bylo i pod XPčkama a ne jednou, dokonce jsem s tím naprogramoval cca 300 kousků XC9536
P.S. Kdyby někdo chtěl, tak jsem ochotný za drobný chlup pustit pár kousků (cca 20) XC9536VQ44-15C

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Habesan »

Vzpomínám si, že když jsem začínal s procesory, postavil jsem asi tři různé HW programátory, a vyzkoušel snad deset SW programátorů, než to konečně začalo fungovat. Teprve zpětně se mi podařilo rozchodit ty, které nejdřív nefungovaly. Oscík je přitom docela užitečný.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od kelley »

Díky za odpovědi. No není to můj první programátor. Na PICy i na AVRka mi bastly fungujou - ale ty mám na sériový port. S tím mám daleko lepší zkušenosti než s LPT. Bohužel JTAG programátor na COM pro Xilinx jsem nikde nenašel.
Kino je mi celkem na nic, když nevím přesně jak tam mají ty signály po sobě jít. Mně v tom nefunguje ani taková trivialita, jako je automatická detekce kabelu - to je jen primitivní přivedení logické hodnoty na konkrétní piny. Možná ten LPT neskousne 3,3V logiku a je mu to málo.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#9 Příspěvek od Zmije »

Jen se na to tím osciloskopem podívej, alespoň zjistíš, jestli z toho LPT něco leze a jaký to má úrovně.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od kelley »

Zmije píše:Jen se na to tím osciloskopem podívej, alespoň zjistíš, jestli z toho LPT něco leze a jaký to má úrovně.
Nojo, ale když ten software ten programátor nedetekuje, tak se nespustí ani programovací sekvence - tudíž z LPT portu nepoleze nic... Takže teď bych to viděl hlavně na brejle a multimetr 8-)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Odkaž nás prosím na konkrétní stránku se schématem, podle kterého jsi to stavěl. Některé verze jsou očesané.

Pokud si pamatuju, je jmenovité napětí LPT 5 Voltů. Spoléhat se, že bude reagovat na 3,3V se v mém případě ukázalo zcestné.
Ze sériového portu se třeba myš napájet dala. Přestože někdy může fungovat napájení z LPT, a některé konstrukce na něj spoléhají, mě nikdy nefungovalo.

Má-li být detekce provedena spojením D6-BUSY-PE, tak si na ně ten SW asi něco posílá.
Možná potřebuje mít propojku mezi TDO a TDI (uzavřený JTAG řetězec), aby měl echo toho co posílá.

//EDIT: Opraven překlep ve slově konstrukce.
Naposledy upravil(a) Habesan dne 30 dub 2013, 13:19, celkem upraveno 1 x.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#12 Příspěvek od Zmije »

To ti máme poslat brýle, nebo se za tebe máme modlit k sv. Xilinxovi?

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od kelley »

Je to tenhle, oficiální firemní schéma: http://www.xilinx.com/support/documenta ... xtp029.pdf
Ale myslím že chyba bude v těch 3,3V, uvidím až přijdu domů. Teoreticky by jako logická "1" mělo stačit 2,4V, ale praxe může být jiná... U těch sériových programátorů jsem vždycky všechno poctivě převáděl pomocí MAX232 a vyplatilo se to.
Sice už jsem rozhodnut pro Presto, ale stejně mi to nedá a jsem zvědav proč to nejede.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radekrd »

S napájením 3.3V to rozhodně funguje. Akorát jsem měl nějakou odrbanější verzi kde C1 - C4 vůbec nejsou, mám pocit že ani D2 (nemám to před sebou) a místo U1 a U2 je jen jeden kus 74HC244. Jestli spíš není chyba někde ve widlích.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

Ja som mal pouzity programator z tychto stranok http://www.sxlist.com/images/www/hobby_elec/e_cpld.htm je pravda ze 5V obvody...

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“