Epoxy 1200, poměr pryskyřice+tvrdidlo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Epoxy 1200, poměr pryskyřice+tvrdidlo

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Koupil sem v drogerii lepidlo ChS Epoxy 1200. Zdá se mě to výhodný, protože je toho hodně. Má to dvě složky pryskyřice a tvrdidlo. Pryskyřice je v piksle a tvrdidlo v lahvičce. V návodu je napsáno, že na 100 dílů pryskyřice je 5 dílů tvrdidla. Jenomže jak mám poznat, kolik je jeden díl toho a jeden díl toho druhýho? Co se stane když dám jednoho výc?

Kvůli vyhledávání opravena značka pryskyřice. No a také chyby, jejichž oprava neovlivňuje smysl příspěvků následujících.
Hill

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Superpavel píše:... Cose stane když dám jednoho výc?
Nevím, co znamená "výc.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Jednoduše se počítá s tím, že dáš míchací nádobu na přesnější váhu (dnes není problém koupit kuchyňskou digitální do 5kg s přesností na 1g), vytáruješ váhu nádoby, nandáš základní pryskyřici, jukneš kolik to váží, spočítáš z toho 1/20 neboli základní váha krát 0,05 a tolik dokapeš tvrdidla. Pokud použiješ 0,04 nebo 0,06, nic se nestane, jen to bude o trošku pomaleji nebo o trošku rychleji tvrdnout.

Nějaké rapidní zrychlení vytvrzování se dá uvažovat až když překročíš 10 dílů tvrdidla na 100 dílů pryskyřice, nebo když toho budeš míchat kilo najednou - polyester se při tvrdnutí ohřívá a polymerace se tím sama zrychluje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

#4 Příspěvek od kassquit »

Superpavel píše:Čau. Koupil sem v drogerii lepidlo chs epoxi 1200. Zdáse mě to výhodný. Protože je toho hodně. Máto dvě složky pryskyřice a tvrdidlo.Pryskyřice je vpiksle a tvrdidlo v lahvičce.V návodu je napsáno že na 100 dílů pryskyřice je 5 dílů tvrdidla.Jenomže jak mám poznat kolik je jeden díl toho a jeden díl toho druhýho? Cose stane když dám jednoho výc?
ked das menej, bude to tuhnut pomalsie, ked das viac pojde to rychlejsie, ak to prepisknes velmi, sa ti to zahreje a zgrcne este pocas miesania. Ten pomer nie je velmi kriticky, ked pisu 100:5 tak ked das :4 alebo :8 nic zasadne sa nestane.
Najhorsie sa miesaju male mnozstva, lebo ked potrebujes zarobit jeden ml, tak to uz sa to tvrdidlo edmeriava dost tazko, najlepsie su na to male striekacky na opoxid a nejaku pipetu na tvrdidlo.
Este poznamka k vytvrdeniu, pri izbovej teplote to uplne vytuhne az po cca 24 hodinach, kedy je to tvrde jak suter, ked to zahrejes ide to ovela rychlejsie, staci ked to das na radiator a skratis to na menej ako polovicu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Tohle je oříšek. Pochybuju, že má každý tak přesné váhy aby zvážil přesně 5 kapek a navíc kapalina ulpí na stěnách nádoby a do směsi se nedostane.

Mám na to staré kalíšky a kapátko, které se dávaly s menší soupravou (myslím, že se dodnes prodává). Na kalíšku jsou tři rysky a ke každé rysce se kape 5 , 8 nebo 16 kapek.

Kalíšky mám léta, pryskyřici si už kupuji ve větších baleních.

Samozřejmě je to na drobné opravy a ne na výrobu lodi.
Ale většinou potřebuju právě jen nepatrné množství. A ještě mi zbyde. Pak marně hledám, co bych ještě přilepil. Vzpomenu si, až směs ztuhne.

Jednou jsem potřeboval namíchat větší množství na náhradu rukovětí k sadě šroubováků a kalíšková metoda byla nepoužitelná. Namíchal jsem to odhadem a byl to průser - nechtělo to pořádně ztuhnout ani za dva dny. Nakonec to nějak ztvrdlo, ale furt to trochu lepilo. Natřel jsem to znovu novým epoxydem abych vytvořil nelepivý povrch.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Teslatron »

U toho kila najednou pozor, je to dost prudká rekace ve smyslu zahřívání a dědovi se stalo, že mu to blaflo a shořel celej kýbl. I menší množství je potřeba míchat a sledovat teplotu, jak to nechaš zavařit z epoxidu bude tvrdá PU pěna.

Co se týče poměru tak když dáš 100 kávových lžiček pryskyřice tak dáš 5 lžiček tvrdidla. (1 lžička představuje 1 díl) to jen pro představu co může znamenat díl, tahle si můžeš udělat jeden díl klidně z hrnku na kafe nebo 200l sudu.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Nika »

Pozor, toto není polyester.
A podle výrobce (Spolchemie) je ředění s tvrdidlem P11 100:7 váhových.
Pro přípravu většího množství je dobré použít jiné tvrdidlo, opět viz výrobce.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Je možné ešte 1200-ku kúpiť?
V minulosti sme ju v závode dosť používali. Pomer sme dávali skôr objemový, než váhový. Na veľkej presnosti fak nezáleží. Ak je tvrdidla málo, epoxy nevytvrdne a je vláčne. Ale mi sme túto jej vlastnosť využívali občas aj zámerne.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »


Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

když toho dáš výc, nýc se nestáne. Rychleji ty vitvrdne, pokud se bude mýchacý nádoba zahřívat, šoupni ji do škopku se studenou vodou.
Přebitečné tvrdidlo se viloučí na povrchu hmoty, který pak zneutralizuješ octem.

:D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Vogon, tekujy ty za du informáciu :lol: Byg dyk ! :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Na malá množství jsem si pořídil epoxy v tubách . Na větší mám ještě to PE štamperle . Jsou to , myslím , 3,5,10g , dosaď si to v ml , bude to dostatečně přesné a dnes ty miniváhy stojí kolem dvou set , pokud něco jako modelaříš .

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#13 Příspěvek od janousek »

Na malé množství lepidla mám ocejchovanou průhlednou krytku od trysek olejových hořáků po 1ml. Tvrdidlo mám v lahvičce od Sanorinu s gumovým kapátkem. Na každý ml dám dvě kapky. Léta odzkoušeno, bezproblémové. Na větší množství mám různé krabičky od konzerv, spočítám objem jednoho centimetru výšky lepidla, vydělím poměrem objemů pryskyřice a tvrdidla a tím dostanu množství tvrdidla v ml pro danou nádobku na 1 cm výšky. Příklad různých objemů :drink: :friday: :beer:

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od Sesi »

Já jsem při práci s Epoxy 1200 a taky různými tmely na epoxidové bázi(dřív Eprosin, což byla epoxidové pryskyřice s práškovým plnivem, v některých typech dokonce i azbest) taky odměřoval podle objemu, jak psal jandu. Hlavně proto, že přesné váhy(s rozlišením aspoň na jednotky gramů) dříve nebyly pro běžného smrtelníka absolutně dostupné.
Tak jsem měl poznamenanou hustotu jednotlivých pryskyřic a tmelů, vzal jsem toho potřebný objem a k tomu nakapal pipetou přesně objem tvrdidla v poměru pouze přepočteném na objemové díly(s ohledem na hustotu pryskyřice). Pro tvrdidlo není třeba žádný přepočet, hustota odpovídá 1g/cm3. Bylo to velmi přesné i pro opravdu malé množství pryskyřice.
Dnes používám na odměření pryskyřice dig.váhu, ta měří na gramy, ovšem tvrdidlo stále dávkuji pipetou.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Epoxy 1200 a tvrdidlo P11 se míchá tak, že se přidává 6,5% tvrdidla a počítá se to v objemu, ne ve váze.
Ředit se to dá pak lihem (trochu zbělá), omývá se od toho acetonem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“