trafopájka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

trafopájka

#1 Příspěvek od Superpavel »

Zdravim.Soustavně do mě na elektrokroužku rejou proč sem si eště nekoupil mikropájku.Tak sem si sní skoušel pájet a jeto něco hroznýho.Spoje to dělá šediví a cín se špatně roztejká.Coje platný že znám teplotu kterou vidím na displeji. Naproti tomu trafopájkou udělám tím samím cínem krásný lesklí spoje.Co natý mikropájce všichni máte? Neni to jen drahej přepich?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Až začneš robiť SMD spoje, mikropájku oceníš. Je to len o zvyku.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Pro tebe to přepich bude - pro lidi, kteří pájejí součástky SMD s roztečí vývodů 1,27mm, 1mm a klidně i 0,8mm je mikropáječka nutnost. Ty by sis ji moh klidně taky zapýchnout do (_!_)...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jenda_KL »

Drahej přepich je na ní ten displej, kterej asi i dokonce neukazuje to co má. S mikropájkou se dá naučit úplně stejně dobře, jako se dá naučit dobře česky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na displej se vyprdni a nastav si teplotu takovou, aby dobře a rychle letovala stejně jako pistolka. Stačí špatnej hrot a displej ukazuje nesmysly.

Jo, a v řeči Tvého kmene : Na dysplej se vyprdňy a nasatv sy tepltu takovou, abi dobře a richle letovala stejně jako pystolka...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

S mikropájkou jsou výsledné spoje na pohled nerozeznatelné od trafopájky, pokud ne, tak používáš buď jiný cín (např. u mikropájky bezolovnatý a u trafopájky olovnatý) nebo seš jelito. To ani nemluvím o tom jak blbě se s těžkou neohrabanou trafopájkou pracuje.
Ten display není přepich, maximálně přepych. To, že někomu ukazuje display kraviny je jen a jen jeho problém že si koupil Čínskej šmejd. :roll:
A když už zmiňuješ drahej přepych, tak si uvědom, že trafopájka je dražší než mikropájka.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Je to tak, zvykol si si na niečo a iné ti zatiaľ nesedí. Tiež som bol donútený pri smd technike používať mikro?? ak sa tomu dá tak hovoriť ruskú mikropájku 40W s trafoms dvoma vývodmi na sekundári. Pálilo to a spoje boli prepečené aj pritom nižšom stupni. Ale iba kým som si nespravil PWM reguláciu a to bez displayja a šlo to. Dnes mám starú ESR-5O a druh pájačky používam podľa toho, kde sa mi čo lepšie hodí.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Ja si pamätám, ako sme kedysi hromadne osadzovali plošáky s cca stovkou súčiastok, iba klasiku, letovalo sa iba pištolkami. Na konci dňa z nej bolelo zápästie dosť brutálne... :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

To, že děláš mikropáječkou horší spoje jak trafopáječkou je pravděpodobně důsledek toho že neumíš pájet, máš špatnou pájku, nebo vysokou teplotu.
U mě mikropáječka zcela nahradila trafopáječku.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

Každý nástroj je specifický a každý má jiné použití. Generalizovat nemá smysl. Bagr se taky nehodí k sázení tulipánů i když díry dělá slušný.
Já používám to, co zrovna potřebuji a nestydím se za to, že bagruju SMD součástky pistolkou, když se to zrovna hodí.
Normální bastelení je silně o zvyku. Znám kouzelníky, co dokáží profesionálně osadit desku se stovkou SMD pistolkou a pero používají na bastlení.
Vyprdni se na posměváčky a posuzuj svoji práci podle výsledků a ne podle šupáků co si nevidí do huby. :wink:

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Superpavel »

Vyděl sem mikropájky bez regulace na 12V a 230V.Koupil bych si tu na 12V. Ta má na šnuře konektor kterej pasuje do zásuvky zapalovače v autě.Kní bych si udělal pulzně šířkovou regulaci výkonu.Láká mě u toho ta cena obou páječek je něco málo přez stovku.Mikropájka co máme v elektrokroužku stála 2500 kč.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Vogon »

Tak to ti neporadím, moje mikropájka stála devadesátosm tisíc.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#13 Příspěvek od helios »

To si kupoval aj s obsluhou? 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jenda_KL »

CNC mikropájka s myšlenkovým modulem :)

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#15 Příspěvek od cafenet »

s tímhle hrotem není problém pájet smd http://www.gme.cz/hroty-pro-pajecky-a-o ... -p730-249/
akorát ta cena to je mazec
Přílohy
hrot.jpg
(24.88 KiB) Staženo 198 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“