Regulátor topného tělesa 2,2kW

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tadytomas
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012, 01:00

Regulátor topného tělesa 2,2kW

#1 Příspěvek od tadytomas »

Zdravím, mám ponorné topné těleso 2,2 kW a potřeboval bych ho do určité míry plynule regulovat.

napadlo mě použít tohle.

vidí někdo nějakej zádrhel v použití?

dík

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jednoduchý triakový regulátor, proč ne . . . ale pozor na chladiči může být fáze !
. . . připojit kloudnou třížilovou přívodní šňůrou a zelenožlutý bez přerušení přímo na kostru tělíska.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

To je nejjednodušší triaková regulace, nicméně pro topný těleso dostačující. Akorát bych se bál toho provedení, kdoví, jestli mají dostatečně dimenzovaný cesty na DPS.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Englicky neumím , ale je tam na první pohled málo součástek , proto odhaduji fázovou regulaci . Ta má jednu zásadní nevýhodu . Je silným zdrojem rušení . Někdy kolem roku osmdesát vyšel regulátor z čsl součástek , bylo by za pár kaček , přesně do instalační krabice a hlavně spínaný v nule . Používám ho asi 30let bezporuchově . V modré konstrukčce až vzadu , obrázek té regulace i se zkumavkou je na přední stránce obalu . Tak jsem to vyhrabal , B4/85/124,147

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Pro topné těleso, když už potřebuješ omezit jeho výkon, je regulátor se spínáním v nule skutečně vhodným řešením: jestli těleso dostane napájení na dvacet period síťového kmitočtu během jedné sekundy, nehraje roli. Tepelná setrvačnost tělesa tu dobu vypnutí hladce překlene, ale hlavní je, že rušení regulátoru je (ve srovnání s řízením úhlu otevření) naprosto zanedbatelné.

V případě, který uvádím, t.j. 20 aktivních period z celkem 50 za sekundu, je těleso pod proudem 40% času, tedy, podle použitého odporového materiálu a jeho teploty uvnitř, můžeš počítat s výkonem asi 42-50% výkonu maximálního.
Totéž lze nastavit stmívačem, ale za cenu značného vyzařování rušení do okolí (zvlášť digitální televize na to reaguje krásnými čtverečky až statickým obrazem, když je anténa poblíž a ještě se zesilovačem, taková nemusí být ani poblíž). To regulátor spínaný v nule neudělá.

Uživatelský avatar
tadytomas
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#6 Příspěvek od tadytomas »

Díky za odpovědi..

Ono o tom rušení už mi někdo něco říkal, ale bylo to spíš taková jedna paní povídala. Myslím, že to si v husté sousedské zástavbě, kde každý ma digit. anténu a popřípadě satelit dovolit nemůžu..

Mohl by mi někdo nastínit, popřípadě nahodit link na regulátor, spínaný tedy i v nule, který by měl dostatečný výkon pro tuto mojí aplikaci?

díky moc

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Jindra2 »

AR A 12/87

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

B4/85/123
Přílohy
rizeni-triaku-spinacem-v-nule-B04_85.pdf
(298.42 KiB) Staženo 800 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

:D No to už jsi mu tam mohl dát i reálnou konstrukci , na kterou ho odkazuji dříve .str147

Uživatelský avatar
tadytomas
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od tadytomas »

myslím, že jsem se nevyjádřil úplně přesně.. myslel jsem link na hotový výrobek. Tohle postavit nedokážu, vzdělání v tomto oboru mi chybí..

díky

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

až půjdou ukládat soubory do 1MB tak mu ho tam dám . . .

Uživatelský avatar
tadytomas
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#12 Příspěvek od tadytomas »

chápu, že označení B4/85/124,147 ukazuje na stránku v určitém dokumentu/pdfku, ale co nechápu je, kde to najít.. :?:

jinak jak říkám, pro mě je daleko snadnější hotový regulátor koupit, než zjišťovat, jak ho postavit tak aby fungoval..

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

potom nemá cenu mudrovat . . .
pořiď si to co jsi navrhoval hned na začátku a nechtěj od nás rady . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ještě má možnost i tady , zadej si to jako poptávku služby dle návrhu výše . Třeba na tebou podanou cenu přistoupí . :D

Uživatelský avatar
tadytomas
Příspěvky: 17
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#15 Příspěvek od tadytomas »

Ano, dokážu vzít hotový výrobek a zapojit si ho jak potřebuji, o tom rušení jsem psal, že jsem slyšel a proto jsem se zeptal zde, zda je to vhodné použít. Proto jsou přeci fóra, ne? Ne každý má střední elektroprůmyslovku.. a dokáže si to sám vyrobit..

kdybych našel na našich nebo i zahraničních webech takovýto regulátor, tak bych se neptal..

ok1hga: kdybych byl náhodou tvůj soused a rušil ti tím televizi, tak bys asi nebyl moc rád, že? :)

jinak zhruba jak velké rušení od toho lze očekávat? jestli to má cenu zkoušet a být co nejdál od antén nebo je to ve své podstatě nemožné.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“