Příjem DVB-T - colorka

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lukky
Příspěvky: 47
Registrován: 11 lis 2010, 01:00

Příjem DVB-T - colorka

#1 Příspěvek od lukky »

Ahoj,
přijímám DVB-T ze Svatoboru (Sušice) ve Strakonicích (cca 33km vzdušnou čarou), tj. kanály 48, 49 a 52. K příjmu z tohoto vysílače využívám starou zachovalou colorku s původním předzesilovačem napájeným ze SB. V létě jsem jí musel umístit pod střechu, naladil jsem směr a signály všech třech kanálů OK. Nyní ovšem přišly mrazy a signál se ztrácí. Zjistil jsem, že každý kanál je závislý na jiném úhlu natočení antény, tj, naladím slušný signál multiplexu 1, ale signál multiplexu 2 se ztratí atd. Lze s tímto problémem něco dělat, vyjma umístění na střechu? Tam nemám, stožár...
Nedokážu najít takový kompromis, abych chytal slušně všechny 3 multiplexy najednou. Že by každý kanál měl trošku jiný odraz, tudíž i směr?
Máte někdo tip, jak se pokusit signál zlepšit pod střechou? Nová anténa, napájení předzesilovače či něco jiného? Přece nebudu kupovat na každý kanál anténu... :)

Díky moc.
L.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Pod střechou bude vždycky kvalita signálu cestovat s počasím, zvlášť u colorky, která má nějakých 92 parazitních bočních laloků ve vyzařovacím diagramu, takže, jak někde něco namokne nebo zmrzne a změní se intenzita odraženého signálu, nikdo ti nepředpoví, co to udělá, zvlášť, když nevíš, jak velký útlum představuje momentálně střecha, co je před anténou, tedy ve směru hlavního příjmu.
Taky není vyloučeno, že úroveň signálu v mrazech vzroste natolik, že ti v anténním zesilovači dochází ke křížové modulaci, což je na digitál vůbec zabiják, a natočením antény jen zeslabíš úroveň signálu, aby se zesilovač nepřebudil.
Buď dáš anténu zase ven (a můžeš ji zkrátit na 5 direktorů), nebo se při změnách počasí vztekneš.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od kasa »

V Praze běžný jev (Cukrák s horizontální, Žižkov s vertikální a Olšanská s horizontální polarizací). Obvykle to vyřeší dvě antény sloučené běžným pasivním slučovačem. Nejprve nastavit jednu, pak připojit a nastavit druhou. Bez měřáku s rychlým měřením MER to je ale "duchařina".

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od pepik9 »

Co jsem vyčetl z různých zdrojů, tak dlouhé Yagi by se měly používat pro příjem signálu bez odrazů z větší vzdálenosti a síta na příjem s odrazy na kratší vzdálenost. Jenže teori je jedna věc a skutečnost zjistíš až to vyzkoušíš. Já jsem před dvěma roky chytal na začátku vysočiny vysílač Ústí na polské síto se zesilovačem pod střechou. Když bylo na střeše 15 cm sněhu, byl příjem dobrý. Koncem zimy se to zhoršovalo a v létě jsem nechytil nic. Na 33km pokud máš přímý výhled a krátký svod, tak to zkus bez zesilovače. Teď chytám na 28 km na polské síto bez zesilovače a není problém, české síto bez zesilovače problémy má.
A většina stb dává na výstupu 5V, původní zesilovač byl nejspíš na 12V. Pokud to tak je, tak se těžko dozvíš, co ten zesilovač zesiluje a co ne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

To je ono: některému zesilovači při snižování napájecího napětí klesá zisk rychleji, než vybuditelnost, takže do jisté míry můžeš zlepšit i odolnost vůči křížové modulaci. Ovšem jsou zesilovače, které při snížení napájecího napětí napřed ztratí linearitu a teprve pak jim klesá zisk.
Takže duchařina.
Ale s colorkou bych do toho taky šel přímo, bez zesilovače. Pokud ovšem signál rozbočuješ pro víc účastníků, tak se může zesilovač hodit, ale až v kabelu, před rozbočením (nebo použít aktivní rozbočovač). A anténu ven.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od hosab »

Já též doporučuji bez zesilovače.Pokud se jedná o napájení dvou TV a délky dobrého svodu do 30m je zesilovač jen pro zlost-obchodní trik se ziskem anteny v dB.

Uživatelský avatar
lukky
Příspěvky: 47
Registrován: 11 lis 2010, 01:00

#7 Příspěvek od lukky »

Dneska jsem ještě zkoušel měnit napájecí napětí předzesilovače v rozmezí 5-12V a výsledek stejný...
Přímou viditelnost zcela nemám, před námi je kousek lesa, ale zkusím to bez zesilovače.
Navíc mám ještě zelený koax, který už bude mít na triku určitě 20let... :)

Díky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Jestli byl ten koax na slunečním světle a není dvouplášťový, tak měl být už před 17 lety nahrazený novým, jeho životnost venku bez pozorovatelné ztráty vlastností v UHF pásmu byla kolem 3 let...

Uživatelský avatar
lukky
Příspěvky: 47
Registrován: 11 lis 2010, 01:00

#9 Příspěvek od lukky »

Mno, část určitě na slunci byla... :)
Ale dvouplášťový byl. Svrchní zelená izolace a pod ní ještě průhledná a poté měděné stínění...
Každopádně jde pryč. Díval jsem se na tento koax, má dobrý útlum pro frekvence které potřebuji a také cenu. Co odborníci na to? :)
http://www.ges.cz/cz/koaxial-tv-sat-kks ... 13824.html

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Tvůj problém bude jen v tom zesilovači. Asi pracuje, ale je ti to prd platné, nezpracovává digitální signál. Vypni dole napáječ toho zesilovače, signál dej napřímo bez toho adaptéru a nahoře proklemuj nepřímo živý konec koaxiálu (střed) na vstup toho zesilovač. Budeš to mít pak přímo z antény do TV a mám dojem, že rozdíl moc k horšímu nepoznáš, spíše jen k lepšímu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Když už tam polezeš, tak je snad lepší zesilovač vyndat a nahradit ho symetrizačním článkem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Nebo i tak, pokud ten článek sežene v šuplíku. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“