Rušení PWM signálem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

Rušení PWM signálem

#1 Příspěvek od VIRUS »

Ahoj ve spolek, jsem elektrotechnik amatér a mám problém u jednoho zákazníka.

Ve sklepě v rozvaděči má 8 PWM regulátoru pro LED diody. Má tak i společné trafo pro ty LED pásky.

Problém spočívá v tom, že při rozsvícení min. 2 PWM regulátorů se mi zaruší kabely pro teplotní čidla které komunikují pomocí protokolu DALLAS.

Při rozebrání PWM regulátorů jsou to celkem jednoduché regulátory, všiml jsem si mosfetů, oper. zesilovače a generátoru pulsů, známou 555.

Výstup není skoro vůbec odrušen. Zajímá mě tedy zda by šlo nějak zmírnit rušení u PWM regulátoru, aby při souběhu kabelů k LED páskům a teplotním čidlům nebyly čidla až tak zarušeny....

Děkuji moc za jakékoliv nápady.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Řešení je jen jedno - dát ty pulsní regulátory co nejblíž k LEDkám, protože celý vedení od samotných regulátorů k nim se chová jako anténa a vyzařuje širokopásmový rušení. Všecko ostatní je jen léčba příznaků místo odstranění příčiny. Další možností je přejít na lineární regulaci = NESPÍNANOU. Ale to už je trochu jiná polívčička...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Očekává se tedy, že ty obdélníky dolezou až k těm diodám?

Pokud to není nezbytné pro funkci, tak bych prostě umístil LC filtr přímo na výstup těch zdrojů, stejně jako se to dělá všude, kde za spínaným zdrojem chceme stejnosměrné, nepříliš zvlněné, napětí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od MiloshCZ »

Nebo vyhladit výstup nějakým kondíkem. PWM je v tom regulátoru proto aby regulátor netopil, ale LEDce bude jedno, jestli do ní poteče střídavina, nebo něco vyhlazenějšího (kondík dát samozřejmě k regulátoru aby dráty teklo něco co nebude mít tak prudké hrany)

Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od VIRUS »

No právě že to přesununí mě taky napadlo, ale je tu problém že jsou to 3 regulátory v sobě a práve né všechny LED pásky jsou u sebe a hlavně stavba je už hotová a zákazníci už i bydlí.... Rozkuchávat jim tam sádrokarton se mi moc nechce....

O tom LC obvodu jsem přemýšlel, ale nevím jaké přibližně hodnoty bych mohl použít...

Použít kondenzátor je jediné co mě napadlo...asi to vyzkouším

Jinak max. spotřeba jednoho LED pásku je 2,6A při 12V

Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#6 Příspěvek od VIRUS »

EKKAR píše:Řešení je jen jedno - dát ty pulsní regulátory co nejblíž k LEDkám, protože celý vedení od samotných regulátorů k nim se chová jako anténa a vyzařuje širokopásmový rušení. Všecko ostatní je jen léčba příznaků místo odstranění příčiny. Další možností je přejít na lineární regulaci = NESPÍNANOU. Ale to už je trochu jiná polívčička...
Ono tich regulátoru je tu celkem 18 (5ks 3x a 3ks 1x)... ono to celý předělávat by asi nebylo moc levný... ono pokud nebude jiná šance, tak asi použiju pojstku na blbost a rozřežu jim celý byt xD

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od MiloshCZ »

VIRUS píše:Použít kondenzátor je jediné co mě napadlo...asi to vyzkouším
Hodnotu můžeš odhadnout nebo spočítat (záleží na frekvenci PWMka a zvoleném zvlnění). Já osobně bych vyzkoušel třeba tenhle: http://www.gme.cz/elektrolyticke-konden ... -p123-718/
Volil bych elyt s LowESR, ideálně takový, který je do pulzních zdrojů a hlavně musíš koukat na maximální proud (u tohohle je to nějakých 2.9A, možná by byl lepší stejný typ, ale 4700uF/25V ten má 3.5A)

Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od VIRUS »

chtěl jsem použít hodnotu cca 3300uF... S tím typem kondenzátoru souhlasím....

Já spíš zda by pomohl ten LC člen tak jak bych přibližně ho mohl vypočítat a zda by byl (jako že asi by byl) lepší než "pouze" kondenzátor.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Tlumivka by měla stačit taková, aby se nepřesycovala při provozním proudu (plus rezerva), indukčnost co největší, protože chceme odfiltrovat "všechno" střídavé, a činný odpor co nejmenší, aby zbytečně netopila.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Odrušení pwm v kabelu, kterým někdo (nemoudře) rozvádí po baráku rušení, je jedna věc. Druhá půlka problému je, že ta komunikace s čidly je zarušitelná. Protože když to nebude pwm do frikulínských LEDpásků, bude to chlápek s CB nebo PMR který pojede kolem, nebo samotný majitel s mobilem. Takže ta instalace čidel by měla být rušenívzdorná.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Pouze kondenzátor je nesmysl. A je potřeba okouknout ten PWM regulátor, a případně doplnit ještě nulovou diodu.

Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#12 Příspěvek od VIRUS »

Samozřejmě že teplotní čidla vydrží nějaké rušení, samotná komunikace a vše jak k vyhodnocovací jednotce tak i k čidlům je stíněným kabelem, ale bohužel nekvalitní PWM měniče to krásně zaruší...

Kvalitnější PWM stmívače říkal výrobce že při takovém počtu bude mít na jaře až létě tohoto roku, a při instalaci v říjnu to asi zákazníkovi blbě vysvětlíte.....

Ať mobil, či dokonce nějaký motor nezaruší až tak jak ty PWM stmívače k tim diodám... Ano samotné kondenzátory dokážou opravu zhola "prd" jak jsem se dnes i sám přesvědčil... (Zkouším vše co jde)...

Jediné co opravdu dosti lidí doporučují je ten LC člen, jen pořád nevím jak bych se toho měl dopočítat.....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Znáš frekvenci té PWM?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

VIRUS píše: bohužel nekvalitní PWM měniče to krásně zaruší...
A jak mění kvalitní pwm měniče??

Ta čidla jsou připojena v tom stínění symetricky nebo jeden živý a druhý pláštěm? Nezavlečeš si tam rušení zemní smyčkou?

Uživatelský avatar
VIRUS
Příspěvky: 11
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od VIRUS »

Lepší myslím tím, že na výstupu mají za mosfetem alespoň nějaký filtr.... tenhle nemá žádný proto se docela zajímám o ten LC člen...

Horší je že u tohodle PWM stmívače nevím přesně frekvenci, ale po rozebrání bych možná dokázal jí nějak určit, je tam klasická 555...

Kabel pro napájení a komunikaci mám použitý JYSTY 2x2x0,8 (původní zapojení bylo pro analogové čidla 0-10V) ale pak nám výrobce vnutil tyto digitální čidla a už jsou jenom problémy... samozdřejmě čidla nemáme natahaný jeden odvod z rozvaděče a jeden kabel oběhne všechny čidla ale od každého čidla do rozvaděče... tak se pěkne to rušení násobí.. ale bohužel nedalo se nic dělat, kabely už byly natahané..

Zkoušel jsem se stíněním, bez stínění, stínění úplně odpojit.... ale nic... Děláme i EZS, EPS, kamery atd.. tak vím že stínění je někdy mrcha.... ale tady už si fakt nevím rady,

nakonec skončíme že koupíme analogové čidla a bude popr......

Odpovědět

Zpět na „Poradna“