Jak pochopit základy elektroniky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lazy
Příspěvky: 13
Registrován: 13 říj 2011, 02:00

Jak pochopit základy elektroniky

#1 Příspěvek od lazy »

Dobrý den, chtěl bych se věnovat elektru, postavit něco pořádného, ale nedokážu pochopit základní věci. Nechápu procházení proudu obvodem, kudy jde apod. a také mi dělá problém tranzistor. Děkuji za každou pomoc.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od popopepe »

Jsi na začátku procesu, který se jmenuje utrpět vzdělání. Studuj, barde, a ptej se na věci kterým nerozumíš. Ale těžko ti někdo bude vysvětlovat to, co najdeš na každé druhé stránce v googlu. Vážně si myslíš, že když tady napíšeš že tomu nerozumíš, tak se najde někdo, kdo ti ve dvou větách vše vysvětlí? :lol:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Tak to si na začiatku, ako každí pre tebou. Milióny publikácií pomôže sa dostať ďalej na úroveň Ú úmernú snahe Sn a schopnostiam Sch.
Niekto namietne, že tam chýba čas...
Matematický model zapíše sa takto:

Ú = Sn x T x Sch

A čas sa nemeria v sekundách...
popopepe ma predbehol

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Nevím v jaké jste věkové skupině, jestli by bylo přijatelné zapojit se do nějakého kroužku mladých techniků pokud ve vašem okolí je, ve starších ročnících ABC vycházely na pokračování kursy elektroniky pro začátečníky, případně si na první pokusy opatřit nějakou stavebnici, třeba tuhle:
http://www.merkurtoys.cz/vyrobky/elektro-stavebnice
Tak jsem koukal, že u těch stavebnic jsou ke stažení příčurky a IMHO nejsou špatně napsané, tak si je stáhněte a můžete se začít vzdělávat teď hned.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#6 Příspěvek od cafenet »

připadně muže pomoci některý ze simulátoru http://www.sosej.cz/Edison.html
Přílohy
edison.jpg
(226.54 KiB) Staženo 199 x

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od vasilceral »

Držím Ti palce. Ale nevím co Tě žené, není to výnosné povolání. Jsem slabo i silno proud s platnou padesátkou , praxe 40let , ale teď radči mám zlatou lopatu a čistou hlavu. Pojď mezi nás dát české cesty do pořádku, něco za tebou bude vidět. Nebo dělat poskoka v elektropartě a za vše strkat hlavu do oprátky. A podnikat , neber, soudy a plátci jsou spřažený. Sám jsem 13 let podnikal, v devadesátých nádhera ale po roce dvatisíce se vyrojili vychcánkové co chtěli vše zdarma. Zlatá lopata , a pravidelný příjem. I čas na trávení volného času na pobřežích světa.

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#8 Příspěvek od no_-_name »

Pročti si sérii Poznáváme elektroniku od Václava Maliny. Z toho pochopíš celkem slušný základ.
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Kde by se prosím ta série od V. Maliny dala sehnat. Před časem tady byly nějaký knihy, stáhl jsem si to, ale od V. Maliny je tam jen díl 7. Mám zájem o úplný začátky, tedy úvodní díly.
Pokud by existovalo něco naprosto polopatickýho, bylo by to skvělý. Díky.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od stasek »

Tak toho V. Malinu už stahuji, jestli je ještě něco opravdu polopatickýho, poprosil bych o tip. Díky.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

Pokud potřebuješ opravdu polopatě vysvětlit základní principy,tak si sežeň nějakou starou knihu z 50 tých let a nebo klidně ještě starší.Tam totiž bylo počítáno s tím,že se chtějí učit opravdoví začátečníci. Ovšem polovodiče tam nenajdeš,to musíš hledat zase někde jinde.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od jogo »

Študuj, aj keď nerozumieš - preto študuješ. Čomu rozumieš, študovať nemusíš :wink:

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#13 Příspěvek od no_-_name »

pajosek2: no jako malej jsem měl knížku "Zápisky budoucího elektrotechnika" od pana Smrže a potom knížku "Přítelkyně elektřina" od Eduarda Rheina. Pak ten Malina, dál nedávno zde propíranou "Od krystalky k modelům s tranzistory" a pak ještě nějakej pan Wojciechowski. A na trochu tý logiky J.Bém - Integrované obvody a co s nimi
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

lazy píše:Dobrý den, chtěl bych se věnovat elektru, postavit něco pořádného, ale nedokážu pochopit základní věci. Nechápu procházení proudu obvodem, kudy jde apod. ....
Na to samé sis tady už stěžoval:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 712#446712
Pokud má proud více možných cest, rozdělí se do každé z nich, a čím lehčí cesta, tím větší část proudu. Můžeš si vzít z toho příklad, a věnovat víc úsilí těm problémům, které ti kladou menší odpor. Časem se ti možná vyjasní i to ostatní. Když nebudeš lejzy. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od pajosek2 »

Mám knížek plný regál a počítám,že to začnu brzo vyřazovat,protože můj syn zřejmě bude jiného zaměření.Pořád zkoumá kytky a brouky. No je mu 6,tak se ještě uvidí.

Jogo,já jsem si koupil,je to asi 6let jednu knihu z Benu.Myslím že se to jmenovalo elektronika pro začátečníky, už nevím,protože jsem ji založil a nepoužíval, a tam jako vysvětlení průběhu některých dějů byly použity výpočty na úrovni integrálů a vysvětlení takové,že pro začátečníka to nebylo ani náhodou. No možná jsem si vybral nevhodnou knihu. :wink:
No v těch starých knihách bylo posáno i to proč se některé jevy dějí a ne jenom,že se dějí. Například proč odpor šumí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“