Fotocesta

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Filda

Fotocesta

#1 Příspěvek od Filda »

Zdarec bastlíøi! Chci dìlat DPS fotocestou (poradil kamoš) a mám otázeèku....¨Mám sehnanou sodíkovou výbojku (bez ochraného obalu) a chtìl bych vìdìt jaké s tím máte zkušenosti (vzdálenost a èas osvìtlování) aspoñ pøibližnì pøi použití fotocitlivého laku ve spreji positiv 20

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Positiv 20 je vrstva citlivá na UV složku světla, sodíková výbojka má maximum záření někde okolo 580 nm (nízkotlaká žlutá pouliční), sežeň si výbojku rtuťovou (namodralé světlo), dá se to exponovat i bez rozbíjení obalu s luminoforem.
Nebo na slunci :D 7 minut na předlohu z inkjet stačí

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#3 Příspěvek od Jindra »

Crifodo má pravdu, ale když už jí maš sodíkovku používám taky vzdálenost 40-50 cm ,èas asi 4min. To je pouze informativní všechno tøeba vyzkoušet, jaká je prùsvitnost pøedlohy síla emulze ....Doporuèuji na kousku
udìlat zkoušku, doplnit o èasovaè pøi svícení zrovna není dobré být blízko.
Jde to zvládnout nikdo není hned mistr. Pøedlohu zatížit sklem, aby dobøe pøilnula radèi to dìlat jako negativ toner na emulzi, dobré je køenièité sklo z halogenù.

Jindra
:wink:

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

JA použivam ortuťovu 250WAle priamo na slnku som ešte neskušal.Naozaj to funguje?

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Sejny »

já chtěl prvně taky 250rtuť ale po zdravé úvaze sem si sehnal 125W z které sem sklepl baňku nasvěcuju asi tak z 15cm a osvit trvá do 30sekund, na fotocitlivé vrstvě je poznat že je dobře nasvícená>změní barvu ale delší čas sem fakt nikdy nepotřeboval, vyvolání bylo vždycky naprosto v pohodě a tu výbojku mám zabudovanou v plechové bedně o rozměrech omálo větších jak list A4 a protože sou boční strany delší tak zepředu do toho zasunu kus skla na kterém mám nalepenou předlohu a kuprex, postup se mě osvědčil....podává profi výsledky 8-)

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mourek »

Zatím jsem to nedělal, ale nejde to taky horským sluníčkem?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#7 Příspěvek od janousek »

Ano

Filda

#8 Příspěvek od Filda »

Nìkde jsem èetl že to jde "pøi nejhorším" i obyèejnou žárovkou ale trvá to dlouho... :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Sluncem jsem fakt fotocitlivý cuprextit exponoval, i když slunce má daleko ke konstantnímu zdroji světla co do intenzity i spektrálního složení, ale samozřejmě to jde, dokonce i tehdy když přileze mrak a expozici "sčítám". Bylo to v době, kdy jsem byl líný kvůli jedné desce obnovovat poněkud pracnou konstrukci výbojky s předřadnou tlumivkou. Jinak se dají použít i UV zářivky , ale chce to perfektní kontakt předlohy s emulzí (plošný zdroj světla) nejlíp vývěvou.

Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#10 Příspěvek od zombi »

dala by sa fotocesta rozbehnut aj s takouto ziarovkou?
http://thorn.inshop.sk/inshop/scripts/d ... &Level=620

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mica »

Může mi někdo kua říct proč se všichni "serou" s upravováním nějaký výbojky která vyzařuje moc UV všude okolo, a je s ní prostě moc sraní, když se s 125W Halogem z OBI za 100Kč dosáhne naprosto skvělej výsledků a ne-li lepších, a je to skoro bez práce a nezáří tuny UVčka všude okolo? :-O

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#12 Příspěvek od stephunk »

presne tak
ja som svietil s 500W halogenom(40cm 5-8minút)-klasické robotnícke svetlo a výsledky boli výborné

Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#13 Příspěvek od zombi »

Tak ok mozem skusit aj to

Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#14 Příspěvek od zombi »

Ale najpr asi skusim horske slnko kedze to mam doma

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#15 Příspěvek od stephunk »

jo ale bacha na oči...keď to máš doma nie je čo riešiť.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“