Ladičkové hodiny z radiobudíku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Ladičkové hodiny z radiobudíku

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Přináším zde jednu kuriozitku, kterou jsem dostal pod ruku kdysi dávno. Byl to bateriový hodinový strojek, který nebyl řízen ani krystalem, ale ani elektronicky postrkovaným setrvačníkem. Tento systém byl řízen rozkmitaným elementem, který vypadal jako ladička. Tato ladička měla na jednom svým rameni miniaturní podkovový magnet a na druhým rameni válečkový magnetek, který byl ovládán cívkou oscilátoru. Unikátní věc, která mě přiměla k zdokumentování, je ta, jak je řešen převod kmitání ladičky na otáčení koleček strojku. Strojek se vždy po seřízení času roztočil zatlačením seřizovacího kolečka, otáčky toho převodního kola pak klesly na určitou hodnotu, kdy se uplatnilo působení kmitajícího magnetu na konci ladičky na takový podivný zubatý kolo. Kdesi na hodinářském fóru jsem se dozvěděl, že jde o Klifordovo kolo (nevím, jak se to doopravdy píše).
Bohužel se hodinový strojek často zastavoval a při chodu vydával neuvěřitelně pronikavý silný zvonivý tón (hlavně díky rozpadlým silentblokům), tak jsem ho rozebral
Přílohy
Hodiny.jpg
(93.46 KiB) Staženo 226 x

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Tento systém bol novinkou v 70tych rokoch, bol výrazným pokrokom oproti mechanickým hodinkám. Najznámejšie sa volali Eterna Sonic, pamätám si ich z reklám na rakúskej TV, kde ich zvuk porovnávali so bzučaním muchy. Ak si chceš o nich prečítať viac, stačí do gooogle zadať Eterna Sonic.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#3 Příspěvek od weed_smoker »

Ladičkovej oscilátor měly i hodinky Bulowa, kmital někde na 360Hz.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Klasický ladičkový strojky používaly rohatkový pohon. kmitající ladička svým jedním koncem mechanicky postrkovala zubatý kolo (podobně, jako elektromagnet v počítadle impulsů). Dokonce i český ELTON se o to pokusil.
U tohoto strojku se však ladička ničeho nedotýka, přenos momentu je magnetickým polem. Nápis na tom strojku je nějaká zkomolenina českého příjmení.
Jinak strojek na stejným principu je popsán zde, akorát není s budíkovou částí (spínací kontakt a nějaký to kolečko)
http://www.mridout.force9.co.uk/ecw/tuningfk.htm

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“