Venkovní halogenové lampy 400W, praskají žárovky

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
qpotes
Příspěvky: 13
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

Venkovní halogenové lampy 400W, praskají žárovky

#1 Příspěvek od qpotes »

Mám drobný dotaz,
instaloval jsem známému na restauraci halogenové lampy (400W). Jedná se o venkovní lampy, vše je řádně zaizolované. Od loňského podzim, jsem musel žárovky už 3x měnit, praskají cca co 2 měsíce. Samozřejmě na ni nešahám, vždy je držím přes obal. Naposledy už jsem dával halogenku jen 230W, aby se lampa moc nehřála, a už zase jedna (ze 2ks) praskla.
Prosím o radu jestli někdo nevíte čím by to mohlo být.

Přesunuto, název vlákna byl upraven. Killroy
Přílohy
halogen.jpg
(9.84 KiB) Staženo 95 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Je to na čidlo? ako často sa zapína/vypína? Soft start to asi nemá ..
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#3 Příspěvek od fifiju »

tyto svítidla jsme jednoho času požívaly ve firmě,a halogenky co odešly se chodily reklamovat :D

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

zmeral by som napatie v sieti

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Mali sme dve rôzne závady
-prerušené vlákno
-mechanické poškodenie

To prvé sa často vyskytovalo v svietidle s pyrosenzorom. V tomto prípade sme tiež dávali trubičku s nižším príkonom, softstart by možno problém vyriešil.
To druhé bolo v jednom svietidle z tepelno-mechanickým pnutím v "objímke", ak sa to dá tak nazvať.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
qpotes
Příspěvky: 13
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#6 Příspěvek od qpotes »

Na čidlo není, zapíná se vypínačem. Svítí od otevření do zavření (dopoledne/noc).
Soft start asi nemá, nevím jak to lze ověřit. Napětí v síti by mohl být problém, rozvody tam jsou dost historický (Vinohrady).
Ale na druhou stranu jsem měnil 2 světla a 2 starý tam zůstávaly a u těch nic nepraská. Ještě pro doplnění, 2ks starých halogenů jsou 150W, 2ks nové již zmiňované 400W, zapojení do serie. Jestli nemůže být problém v tom?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Tyto halogenový "žárovky" nemají velkou životnost, některý i pouze desítky hodin. Navíc většina z nich jsou sračky z číny a to životnosti ještě o řád ubere. Soft start je částečné řešení ale někde na baráku těžko proveditelný. Možná by pomohlo napětí snížit pomocí 24V trafa (sekundár 24V zapojený do přívodu k lampám v protifázi) a to by mohlo trochu pomoci.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
qpotes
Příspěvky: 13
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od qpotes »

Obávám se, že to už je na mě moc "věda". Mě hlavně zaráží, že ty staré 150W tam už vesele svítí několik let a u nových jsem za 1/2 roku měnil poněkolikáté žárovku.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#9 Příspěvek od Peterseal »

Mozno ze tie stare su kvalitnejsie jak tie nove....
Pre zaciatok zmeraj napätie v sieti.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#10 Příspěvek od KUBO »

qpotes píše:...2ks nové již zmiňované 400W, zapojení do serie. Jestli nemůže být problém v tom?
môžeš to nakresliť ako sú zapojené?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Má to životnosť 1000h, a je to.
Sú dostať aj s 2000h od lepších značiek.
A záleží aj od umiestnenia reflektoru, či sa dobre chladí.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od TomasX »

Stejný problém jsem měl s 500W, po výměně za 200W se životnost prodloužila, ale stejně moc dlouho nesvítily.
Nakonec jsem našel zdroj závad.
Přechodový odpor na kontaktech k žárovce, ta pružná část kontaktů se vyhřeje, lehce zoxiduje a problém je na světě.
Prohlédni si ty prasklý žárovky jestli nemají stejné poškození u patice.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#13 Příspěvek od Honza_dy »

Velký vliv mají také vibrace svítidla. Měl jsem v práci takové halogeny pro osvětlení loga firmy na trubkové konstrukci a světla odcházely asi po měsíci protože pokaždé, když fouknul vítr, tak se konstrukce rozkmitala. Nakonec jsem se naštval a koupil tohle.Od té doby mám pokoj a desetinovou spotřebu.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

Taky je dobrý tu halogenu před montáží odmastit třeba acetonem. Nikdy nevíš kdo na ní předtím sahal :wink:

Uživatelský avatar
qpotes
Příspěvky: 13
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od qpotes »

Tak jsem se pokusil nakreslit schéma, snad je to srozumitelný. Vibrace by být neměly, jsou napevno na zdi.
U žárovek v původním balení praskla keramika patice, další byly zase prasklé uprostřed (rozpadla se mi v ruce, když jsem ji vyndaval). Omýt acetonem by šlo, dík za tip.
Přílohy
Zapojení_hal.jpg
(15.4 KiB) Staženo 93 x

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“