Pasta do lutowania 35g, kto použivá a aká je?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

Pasta do lutowania 35g, kto použivá a aká je?

#1 Příspěvek od bastliar »

Kto použivá, a aká je :
PASTA DO LUTOWANIA 35 g - plechová okruhlá krabička.
Medium-active that facilitates soldering of the following elements :
cooper, silver-plated, zinc-coated and nickel-plated
used in the places where rosin is not sufficient.

Odděleno od původního vlákna. Killroy

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od otakarv »

bastliar píše:Kto použivá, a aká je :
PASTA DO LUTOWANIA 35 g - plechová okruhlá krabička.
Já jsem si jí kdysi koupil,no moc jsem s ní toho nepájel.Zkoušel jsem na Fe ale tam se mi spíše osvědčila pájecí kapalina WELLER LW25,nebo pájecí kapalina neutrální a nebo kapalina na nerez.
Pak jsem jí vyzkoušel na pocínovávání vyrobených plošných spojů,kdy jsem hotový,vyleptaný a vyčisťený spoj natřel touto pastou a větší páječkou jsem spoje pocínoval.Tu se mi tato pasta celkem osvědčila.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#3 Příspěvek od Devo70 »

Ak myslíš tú zo zeleným vrchnákom, tak sa mi viac osvedčila ako klasická kolofónia pre hudobníkov.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od cabernet »

Ja som tiez za tekutinu, ciru, nakolko nerobi ziadne chrasty a plni svoju funkciu. Oznacenie zacina pismenom X. Ak by mal niekto zaujem, zistim dalsie udaje.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od jarda »

Tak kalafunu jsem si nakoupil v hudebninách před cca 30 roky na cca 100 roků dopředu, a nic jiného netřeba, přežije mně to :D A natření spoje rozpuštěnou kalafunou v lihu... a vyčistění po osazení dtto.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#6 Příspěvek od bastlir40 »

Já jí používám při osazování a jsem s ní spokojený. Mám jí raději než běžnou kalafunu. To je ale věc názoru, jiní se mnou možná nebudou souhlasit. :wink:
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od bastliar »


Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Můžete mi někdo vysvětlit, proč kupujete tyhle tavidla neznámých a divných vlastností a proč raději nesáhnete po kvalitním, docela levném a českém výrobku ? Pochopil bych to leda u smd plniček... navíc to obvykle zkombinujete s dalším tavidlem v nějaké trubičce :roll: .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ona hlavně kalafuna není na běžný pájení vůbec potřeba, bohatě stačí to, co je v cínu a co je nanesený na dps, ať už je to ochrannej lak či HAL. Jestli si doma podleptáte-zoxidujete DPS, pak samozřejmě musí následovat další chemie, ale vůbec to není nutný.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Bohatě stačí to, co je v cínu... pokud ovšem dotyčný umí aspoň trochu pájet a použije pájku s tavidlem, která je na daný typ spoje a způsob pájení vhodné.
Nedávno jsem viděl, že člověk se 40 lety praxe vyrábí zmetky a časované bomby tím, že na vše co opravoval posledních pár let používal starou pájku Letanol. To byla jedna z olovo-kadmiových pájek, plněná nějakým účinným, ale agresivním a korozivním tavidlem. Pamatuji se, že jsem tím jednou opravil přerušenou tepelnou pojistku na výkonovém odporu a za rok ten pásek uhnil. Co to udělá na plošáku si můžete domyslet sami.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Kalafuna v pájce stačí jen za ideálního stavu čistoty spojovaných dílů a to je mimo výroby nového zařízení téměř vyloučeno . :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já už ji asi 10 let vytahuju ze šuplíku jen tehdy, když si v dílně s prominutím naprdím a má přijít návštěva. Jinak ji nanic nepotřebuju.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

BOBOBO píše:Kalafuna v pájce stačí jen za ideálního stavu čistoty spojovaných dílů a to je mimo výroby nového zařízení téměř vyloučeno . :D
Tak si kup pájku s kvalitním tavidlem, vhodným na daný účel, a ne s kalafunou. :roll:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

A jéje, zase ten starý flame. :roll:
Jedna věc je osazení finálního plošňáku, tam kalafunu netřeba, druhá věc je bastlení na zkušební desce, kde se spoje pájejí několikrát, tam se kalafuna hodí. A opakuji, znám jednoho, co taky pořád tvrdil kalafuna fuj a nosil si super bomba tavidlo ve stříkačce za x set Kč. Než jsem mu ukázala složení toho super bomba tavidla, 80% kalafuna. :roll:
Nicméně takový ty lotfety apod. jsou hnuj. Teď se mi zrovna dostal do pazour zdroj, kde někdo podobným sajrajtem pájel kondíky, ten hnuj nejde umýt lihem, acetonem ani technickým benzínem. Musela jsem tu připálenou mastnotu oškrábat.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#15 Příspěvek od jarda »

Sehnal jsem kdysi cca 2 kila cínu bez přísad, takže ta kalafuna... :D a i klempířský cín je dobrý, ne? A první nátěr spoje kalfuna v lihu a po osazení ten ochranný spray, červený, etiketa odpadla, takže název nevím. Ještě tam trocha je.
Naposledy upravil(a) jarda dne 03 bře 2012, 13:56, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“