Detektor napětí sítě

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paja
Příspěvky: 3
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

Detektor napětí sítě

#1 Příspěvek od paja »

Ahojte lidičky, prosím poraďte mi se stručným popisem tohoto obvodu. Je to detektor napětí v kabelu/síti, mám to do školy, ale nevím, co která součástka v tom schématu má za funkci. Obzvláště mám problém s těmi transistory.

Předem moc díky za rady.
Přílohy
schema.png
(27.26 KiB) Staženo 123 x

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Potřebujete popis funkce každého prvku ve schematu nebo jen funkce tranzistorů?
Např.: T1 zesílí signál z antény a přes C4 jej posílá na T2. Od C4 se prakticky jedná o ss zesilovač. Stabilita zesílení T3 + T5 je ošetřena zpětnovazebním členem R12, C2. Zesílený signál po průchodu T4 umožní rozsvícení LED diody nebo rozeznění zvonku.
Samozřejmě by bylo vhodné se zmínit o funkci ZD1, případně RV1.
Takhle nějak si to představujete?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Ta zpětná vazba je kladná. Asi produkuje nějaký bzukot.

Uživatelský avatar
paja
Příspěvky: 3
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#4 Příspěvek od paja »

Dobrý den, potřebovala bych stručnější popis celého schématu. Něco jako, že přípravek je napájen z akumulátoru po stisknutí vypínače se asi začne v anténě akumulovat napětí- pak nejspíše průchod jednotlivými součástkami (kde je signál zesilovan na tranzistorech, že zenerova dioda tam je asi kvůli průrazu napětí) a potenciometrem mohu upravit citlivost. Pak v případě průchodu proudu kabelem a zachycení signálu antenou se rozezvučí bručák a rozsvítí se dioda. Ale sem uplný začátečník, tak jsem chtěla poprosit o odbornější popis.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tak na anténě se napětí neakumuluje, ale indukuje se do ní z vedení pod omítkou.
Obvod lze napájet z baterie nebo akumulátoru, to je vcelku jedno.
Zenerova dioda tam není kvůli špičkám, kde by se na baterii vzaly? Ta tam stabilizuje napájecí napětí pro T1 (vstupní zesilovač) a T2 (kolektorový detektor, vlastně audion - stabilní nastavení pracovního bodu zejména T2 je důležité pro správnou funkci).
Zkrátka Zenerka se stará o to, aby při vybíjející se baterii obvod pracoval co nejdéle bez nutnosti nastavení.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

A neznáme fyzické provedení antény a tak bych ze nehovořil o "zachycení" proudu , ale spíše elektrického pole . Je třeba rozeznat průchod proudu kabelem a jenom kabel pod napětím .

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

OT, ale nedá mi to. Važme si každé dívky / slečny/ paní, které se zajímá o elektroniku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Však se jí snažíme radit , aby ve třídě zářila . No za čas bude potřeba nová Andrea . :D

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od FRANSIMOR »

BOBOBO píše: No za čas bude potřeba nová Andrea . :D
neni to překlep-nemělo tam bejt že bude TŘeba.... :wink:

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#10 Příspěvek od miroslavkovar »

Dobrý den slečno, je to ještě s tím detektorem aktuální? Pokud ano, tak tranzistor T1 je v zapojení běžného zesilovače s uzemněným emitorem. T2 má taktéž nastaven pracovní bod tak, aby byl v klidu (myšleno, pokud na anténu nepřichází síťový kmitočet kapacitní vazbou) zcela otevřen. T3 spolu s T5 tvoří astabilní klopný obvod (multivibrátor) s komplementárními tranzistory, jehož kmitočet je určen jedinou časovou konstantou a to je seriové spojení RC ve zpětné vazbě. Šlo by vypočítat, jaká pak bude frekvence signalizace. T4 je pouze výkonový budič bzučáku a v emitoru i diody LED. Pokud nepřivádíte na anténu žádné napětí kapacitní vazbou, vše je v klidu. Jakmile se přiblížíte anténou k fázovému vodiči pod napětím, kapacitní vazbou se dostane malé napětí na bázi T1, ten toto napětí zesílí T2 ho zesílí již tak, že T3 již nebude inhibován (blokován), multivibrátor se rozeběhne (bude ale modulován síťovým kmitočtem 50 Hz) a v bzučáku uslyšíme zvuk. LED bude rychle blikat, ale my si budeme myslet, že svítí trvale. Pokud s tímto zapojením budete ale měřit třífázový kabel pod napětím, může se stát, že nebudete úspěšná, protože kapacitní účinek všech tří fází se v součtu vyruší, protože třífázová soustava je symetrická vůči zemi. Mirek

Uživatelský avatar
paja
Příspěvky: 3
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#11 Příspěvek od paja »

Mirku díky strašně moc. Takto nějak jsem si to předstaovovala. Ptala jsem se radši dříve, ale stále je to aktuální :). Ještě jednou díky moc za skvělé vysvětlení.

Díky i ostatním, doufám, že mi to pomůže a opravdu zazářim :)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“