Solarni svititka

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Solarni svititka

#1 Příspěvek od Celeron »

Kamos si koupil v OBI nebo v Baumaxu 4 ks zapichovacich, orientacnich, zahradnich ledkovych svetylek. Tycka s hrotem, nahore neco ala "lucernicka" s ledkou a uplne nahore solarni clanek.
Chtel po me vedet, jak to ma dlouho svitit. Pred casem mi nekdo rikal, ze to co si koupil sviti asi 3-5 hodin. Nojo ale tohle sviti po celodenim nabijeni maximalne 1,5-2 hodiny a navic se ta doba den za dnem pomalu zkracuje. Jako kdyby solar nestihal dobit pres den baterku. Nojo, ale den a noc je ted asi tak na stejno.
Tak by me zajimalo, jestli je to vlastnost nejspis cinskyho smejdu a vic od toho nemuze chtit, nebo je neco blbe. Delaj to vsechny stejne.
Jirka

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

JA mám takéto bludičky tiež štyri. Pri celodennom slnku na článok to tých 5 až 6 hodín vydrží svietiť. Pri zamračenej oblohe alebo v zime len hodinu, max. dve. Záleží aj na tom, aké akumulátory tam sú. V tých mojich je jeden NiCd akumulátor AA vraj 500mAh. Vyber akumulátor von a nabi ho externe v nabíjačke. Potom budeš vedieť aj maximálnu dobu svietenia a zároveň ich trochu sformuješ. NiMh sa tu nehodia kvôli veľkému samovybíjaniu a neochote fungovať pri nízkych teplotách.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#3 Příspěvek od vasilceral »

Tato vymoženost ještě ke mě na zahradu nedorazila, ale ráno když kráčím pracovat, tak osvětlujou u sousedů chodníčky. Asi stačí je udržovat v čistotě.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem OBI svititko kuchnul a boga jego sventego!!! 8O Je v tom NiMh AAA 200mAh, ledka, odpor a zablemtnuty cosi na plosaku, asi nakej ciipek. :)
Ten odpurek vypada seriove k ledce a ma 4,2R a pri svitu ledky je na nem 40 mV, takze ledka zere asi 10 mA. No to by melo svitit celkem dost dlouho, pokud zrovne nebude mrznout...
Zrada je uplne nekde jinde. Venku ted v 16 hodin, kdyz jsem meril solar naprazdno, tak pokud ho dam smer zatazena obloha , tak s bidou dava 1,6V. Pokud nastavim na sever, neda ani 1,2V. Takze se nejspis vubec za deniho svitu nestaci dobit.
Ze to tak je, me presvedcil jeden vlastnik solarni elektrarny, dnes natocil oproti slunecnemu dni pouhych 10! :!: :!: KWh. Netusil jsem, ze zatazena obloha zpusobuje tenhle pokles.
Zkusim jednu baterku naformatovat. Mozna ze je problem, ze pokud se baterka duda az do nesviceni, ze dlouho trva nez se zase "pretlaci" a zacne dostatecne ucinne nabijet. Predpokladam, ze kdyz do ni nacpu kolem 200 mAH, tak ted uz skoro v dobe rovnodenosti by mohla svitit celou noc tedy 11-12 hodin a jeste v ni 1/3 energie zustat do foroty pro dalsi nabijeni. Vyzkousim, jestli nabijeni-vybijeni bude sestupna, ci vzestupna pila... Dam vedet.
Jirka

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od nokijec »

Já bych vzal na pomoc kalkulačku.Změřit plochu článku.Z plochy vypočítat výkon článku.Vynásobit dobou svitu.Máme množství energie,které je článek schopen za den teoreticky vyrobit.Je to asi 1Wh.Ta 1Wh se s nějakou účinností uloží do akumulátoru.Přes měnič s nějakou účinností pak jde ledky.
Na 10 hod svícení je třeba 3,3V*0,02A*10h=0,66 Wh.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem vcera baterku ve svititku nabil a kolem 24 hodiny spustil sviceni. Ted uz sviti 16,5 hodiny, takze baterka v pohode.

To nokijec:
Ty skutecne umis z plochy solaru spocitat jeho mnozstvi energie?? To jsi tedy borec. Co takhle informace, co je to za typ clanku, jakou ma ucinnost na konkretni svetelny podminky a asi jeste dalsich 10 hodnot. 8O Jestli to skutecne umis, pekne prosim, sem s tim!
Jirka

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od nokijec »

Tak hele.Napřed sem hodíš dva příspěvky z kterých je vidět,že o problému fotovoltaiky nemáš žádnou povědomost.Pak jeden den guglíš a děláš machra.Ano z plochy článku se dá odhadnout výkon.Učinnost je taky jasná.10 až 15 proc.Ty světýlka mají plochu míň než 10 cm čtverečních.Z toho je jasný výkon 0,1W když to svítí.Předpokládám, že je každému jasné,že když je pod mrakem tak jde výkon dolů.Ale to si už zjistil.
Ještě zagugli.Používej míň smajlíků.Začni používat nabodeníčka.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Co by jste čekali od těch primitívních svítítek.
Solární panel je napojen přes diodu na akumulátor. Svítivou diodu napájí primitívní měnič, protože, jak je známo, bílou LED nedonutíte svítit na 1.2V.
Tento primitívní měnič má dosti značnou závislost od napájecího napětí a spouští se tehdy, pokud zmizí blokování báze jednoho z tranzistorů měniče a svítí do doby, kdy je měnič schopný funkce - dejme tomu 0.9V, a to ještě noc nekončí. Dál počítej s tím, že každý den slunce nesvítí a při zatažené obloze se baterka nenabije.
Doporučuji přes zimu uschovat, solární baterii očistit, pokud to jde a průběžně občas baterii externě nabít..

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

To nokijec:
Hmm, srovnals me pekne! Pan je nejspis expert-vlastnik solarni elektrany a vi o solaru uplne vsecko....
A to skoleni jak mam psat do bastlirny. Pan je rovnez moderator?
Jirka

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fero7 »

To Celeron:
Nokijec pise celkom dobre.

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#11 Příspěvek od rimi »

Koukal jsem na nejake svititka ve vyprodeji, ze bych je jako kuchnul na solar. Zajimal jsem se, kolik tam je clanku a zasnul. Byly tam tak 20% plochy clanky a mezitim hlusina stejne barvy, pokrok se neda zastavit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

To som este nevidel, ale davaju sa tam vselijake pochybne clanky, ciastocne vadne (okraje olamane a pod.) - asi odpad z inej vyroby. A niekedy su aj zle spojene (studenak), potom sa to rozsvieti cez den...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

No, ty zahradní lampičky jsou sice de facto v ostrovním režimu, takže závislé na době svitu, ale řekl bych že ne životně důležité, když přes všechny nástrahy lidstvo přežilo dodnes bez plastových v******ek zastrkaných do trávníku. FV farmy zase nejsou pro ostrovní režim a navíc tam nezáleží na ekonomice, na tu si vlastníci FV přikradou z naší eurofašistické legislativy v dotacích.
Takže vlastně, tak jako tak hovno záleží na tom, jak dlouho na FV slunce svítí.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

rnbw píše: A niekedy su aj zle spojene (studenak), potom sa to rozsvieti cez den...
Právě takovou jednu mám.Už jsem to zkoušel propájet trafopájkou ale nějak se ten cín k tomu vývodu nechytá.Jakým způsobem(nebo lépe řečeno co použít na připájení,myslím tavidlo)?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Mal som studenak vnutri panelu - medzi clankami. Nastastie to bolo zaliate priesvitnou makkou hmotou - tu som v postihnutom mieste vyskrabal. Fungoval obycajny cin s tavidlom.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“