Pračka Ardo FLS105L, líně vrtí i prázdným bubnem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Pračka Ardo FLS105L, líně vrtí i prázdným bubnem

#1 Příspěvek od Martousek »

Zdravím Vás pánové,

dostal jsem do ruky tuto automatku. Napouští, hřeje, jakoby pere, vypouští, avšak motor, který je nejspíš v pořádku jen velmi líně vrtí prázdným bubnem, natož plným. Někdy se ani nepohne, triak nedá dostatečný výkon - zkoušeno žárovkou paralelně k rotoru. Celý program netrvá čas deklarovaný na didpleji, ale klidně jednou tak dlouho. Vypadá to jakoby elektronika neustále čekala na dosažení stanovených parametrů otáček, kterých motor není schopen dosáhnout, a tak přešlapovala na místě. Dle informací zde na fóru mají tyto automatky se sériovými motory velmi podobné problémy s regulací. Možné příčiny, jako hladinový spínač, svod topení, nesedící uhlíky, případně vadný rotor jsem zkouškama vyloučil.

Podezření padá na řídící modul, který je trochu odlišný(na originálním chybí některé komponenty), než zde inzerovaný:

http://nahradni-dily.elektrometal.cz/na ... do-fls105l

Otázka zní, máte někdo s touto "stopětkou" zkušenosti, řešili jste podobný problém, případně lze tento modul jako ND zakoupit a nahradit jím modul stávající s nadějí vyřešení problémů? Ono 1700 Korun není zrovna málo.

Foto stávajícího(vadného) modulu přikládám.

Martousek
Přílohy
IMG_2877.JPG
(158.77 KiB) Staženo 127 x

Uživatelský avatar
fdh
Příspěvky: 88
Registrován: 27 úno 2011, 01:00

#2 Příspěvek od fdh »

to co máš vybraný, tak je jiný než potřebuješ..... :-)

a pak, mrkni, zda tato pračka má nebo nemá rozběhový kondenzátor.... pokud ano, bude zřejmě vadný, protože ten roztáčí motorem...

mrkni a dej vědět

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Martousek »

Vyfocený je pořád ten samý, asi jen ilustrační foto. Máš pravdu, je to jiný. Originální nemají, tento je asi nejvíc odpovídající:

http://nahradni-dily.elektrometal.cz/na ... rdo-fls85s

Tím se ale situace nemění, pokud není origo, jaká je pravděpodobnost, že to bude fungovat jak má? Pokus = 1700 Korun, proto se raději informuju.
Tato pračka přece žádněj rozběhovej konďur nemá, nemá motor s kotvou nakrátko. Má sériový elmotor, jako vysavače, nebo tramvaje T3, KT8, atd :-).

Mimochodem takovej motor jsem měl v Tamat 800.1 , regulace bezporuchová, bezproblémová. Čím více ekofíčur, tím více poruch a problémů.

Martousek

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

já bych to viděl taky na ten kondík taky se mi to tak chovalo a byl to kondík

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#5 Příspěvek od tatramacek »

Bože chlapi.. Když píše že tam je komutátorák tak je logické že k rozběhu nepotřebuje žádnej kondenzátor... !

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

Nebude v háji tacho?

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Martousek »

Koukám, že admin upravil název vlákna pro lepší vypovídací schopnost :-).

Jak říká kolega od Tatramatu, tato loď nemá plachtu, tato loď nemá ani stěžeň, nýbrž je poháněna ... šroubem.

Tachogenerátor musí fungovat, neboť motor reaguje na zátěž, už jsem se s ním potýkal a mám pořezané ruce od nálitků řemenice. Někdy se ale nechce roztočit, až když mu pomůžu. Zkrátka modul má neopravitelnou závadu po 4 letech provozu. Žeby instalované kurvítko od výrobce?

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#8 Příspěvek od tatramacek »

Martousek píše:Jak říká kolega od Tatramatu, tato loď nemá plachtu, tato loď nemá ani stěžeň, nýbrž je poháněna ... šroubem.
Jak to myslíš ? :lol:
Martousek píše:Tachogenerátor musí fungovat, neboť motor reaguje na zátěž, už jsem se s ním potýkal a mám pořezané ruce od nálitků řemenice.
Taky si s nimi tak někdy tykám 8-)

Ty jak píšeš o tom že reaguje na zátěž - je to doost divné. Myslím si že modul KO nebude.. Hele, opravdu jsou ty uhlíky a rotor OK ? Jseš si jist.. Není přece možné to, aby se mu někdy chtělo a někdy ne... Proč by modul dával motoru "sílu" když je v háji. To nedává logiku nemyslíš ? Je mi to opravdu divné.. Není třeba jen někde "studeňák" ? Anebo volný konektor,přerušený vodič.. Nezačínej od konce když můžeš začít od začátku :wink:

Uživatelský avatar
fdh
Příspěvky: 88
Registrován: 27 úno 2011, 01:00

#9 Příspěvek od fdh »

pravda ještě je, že v tomhle případě by to mohly být krátké uhlíky.... a pozor, někdy to někomu může přijít, že jsou ještě dlouhé, ale už nejsou... originál mají cca 3cm... :-)

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Martousek »

Ad citace a:

nutně mi to připomnělo scénu ze Saturnina, kterak kolega neustále poukazoval na vadný konďur.

Ad citace b:

Zkoušel jsem elektromotor následovně. Vymontoval a kotvu zapojil do série se žárovkou. Pomalu otáčel rotorem a sledoval přitom jas žárovky. Ten se nesmí měnit, jinak jednotlivá vinutí rotoru mají rozdílný odpory vlivem přerušení, či zkratu a rotor se brzo odporoučí. Zkoušel jsem takto vysavač který vykazoval při zkoušce rozdíly v jasu a opravdu po pár měsících provozování smrrrrad a komutátor v plamenech.

Druhý test jsem provedl zapojen v provozu, kdy jsem měl k rotoru (na uhlíky) paralelně připojenou žárovku a tou jsem sledoval, kolik štrómu tomu motoru ta regulace pouští. Žárovka ledva žhnula a motor jen vrněl a čučel na místě. Párkrát jsem ho rozdráždil několikerým pootočením a ejhle, žárovka zazářila a já měl hned pořezaný ruce od těch neobroušených nálitků řemenice. Takže když dostane, jede, avšak regulace mu nedá.

Pradva ale je, že před dvěma lety jsem uhlíky řešil, jeden nechodil a zůstal ve vodítku viset, pročež motor netočil Uhlík jsem rozchodil, ale asi to nechalo následky na elektronice. Dneska chodí krásně, přítlak mají a dlouhý jsou ještě přes dva centimetry.

Martin

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Martousek »

A mám ji dost, došla mě trpělivost, jde do šmelcu! Ponechám si svou Whirlpool awg 640. Sice hlučí, ale pere spolehlivě a opravitelnost tady je levnější a jednodušší. Radši Trabanta, kterej jede, nežli Superba s neustálými problémy!

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#12 Příspěvek od tatramacek »

Zadrz zadrz. Co takova zmena. Kdyby jsi byl blize tak se na ni dojedu podivat...

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Martousek »

Já se nato taky podívám, ale pětikilovou palicí! Až se uklidním, vyjmu ještě jednou desku a budu měřit ještě jednou. Vím, že deska motor nekrmí jak má při praní, ani při odstřeďování nezvýší otáčky nad lehký volnoběh, při kterém se rovnoměrně rozloží prádlo v bubnu. Pokud tam dám modus diagnostiky, automatka se chová, jak má. Dokonce odstřeďování nabere patřičný grády.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

Poslal sem ti szz

Uživatelský avatar
Martousek
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2006, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Martousek »

Modul vyměněn, neúspěch. Třebaže se motor jeví jako dobrý, pravděpodobně nebude. Stále se učíme...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“