Gramo Tesla NC450, problematické otáčky

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

Gramo Tesla NC450, problematické otáčky

#1 Příspěvek od Laurel »

Zdravím zdejší borce, jenž mají jistě s gramofonem Tesla NC 450 bohaté zkušenosti.
Koupil jsem tento gramofon s vadou otáček. Motůrek se točí, ale velmi pomalu, až je vidět jak krokuje. Myslel jsem si, že je to starými kondenzátory, nakoupil jsem tedy součástky a na gramofonu jsem provedl následující úpravy opravy:
- vyměnil jsem všechny elektrolitické růžové kondenzátory Tesla za radiální Nippon-Chemicon
- původní trimry jsem vyměnil za podobné, ale keramické, nové
-krom těchto dvou věcí jsem vyletoval usměrňovací diody a ten megatransformátor co v gramofonu byl, nahradil jsem jej střídavým 12V adaptérem, který jsem usměrnil usměrňovacím můstkem,
-doutnavku jsem nahradil ledkou, která má pouzdro raketového tvaru, přišla mi trochu podobná doutnavce :-)

Po zapojení grama do sítě a zapnutí stroboskop funguje správně, ale motor se točí stejným stylem jako před úpravama, s tím rozdílem, že se otáčky asi po 2 vteřinách sami vypnou. Nevím, proč se to samo vypíná, ale z gramofonu jsem vyndal ramínko, a zkoušel jsem to bez něj, tak mě napadlo, jestli to není ten důvod?

Měl by někdo nějakou radu, kde hledat závadu v otáčkách motorku? :?

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Roxio »

:-) Zkontroluj oscilátor na desce jáký dává kmitočet a automatické zastavení je způsobeno optickou závorou raménka, která složí jako koncové vypínání pořádně se na to mrkni :wink: schéma by mělo být někde na netu.

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Laurel »

Díky za odpověď,
schéma gramofonu mám, o oscilátoru už jsem několikrát slyšel hovořit, ale bohužel nevím, kde ve schématu ho mám hledat. Navíc disponuji pouze multimetrem, a nejsem si jistý, zda tím jde měřit kmitočet, řekl bych že ne :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

Laurel píše:o oscilátoru už jsem několikrát slyšel hovořit, ale bohužel nevím, kde ve schématu ho mám hledat. Navíc disponuji pouze multimetrem, a nejsem si jistý, zda tím jde měřit kmitočet
hrabat se v NC450 jen s multimetrem je docela odvaha
a nebo totální neznalost . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

V hlavě nemám kmitočty , ale těch 40-65Hz by si mohl poslechnout sluchátkem . Jestli je muzikant . A řekl bych ti , kam připojit , ale schema hledat nebudu .

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#6 Příspěvek od Laurel »

Muzikant jsem a můžu to zkusit,
ještě mě napadá rozebrat hlavní potenciometr pro regulaci otáček a zkusit vyčistit, případně sehnat nový, a nebo potom asi budu muset zkusit vyměnit tranzistory :(

Přikládám schéma.
Přílohy
schema-1.jpg
(223.24 KiB) Staženo 373 x
schema.jpg
(251.9 KiB) Staženo 482 x

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Roxio »

Jééé chlape, jak chceš opravovat takovej gramec když na to ani nemáš přístroje a nářadí :D. Kouni jesli ti to měří kmitočty a píchni ho na vývod 3 nebo 11 IO MH7474 je tam přiveden signál z oscilátoru a změř ho jaký má kmitočet.

Při rychlosti 33 a 1/3 má mít hodnotu 164 - 152 Hz při 45,11 má mít 222 - 208. Záleží na nastavení potenciometru pro jemnou regulaci otáček.
Naposledy upravil(a) Roxio dne 03 dub 2012, 14:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Tranzistory mozes multimetrom zmerat.

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#9 Příspěvek od Laurel »

No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.
Zjistil jsem, že pokud bych koupil v Denklu všechny tranzistory které to obsahuje, i s hlavním potenciometrem, tak by mě to vyšlo asi na kilčo. Mám vyměněný kondíky a trimry, když ještě vyměním trandíky a potenciometr, tak prakticky bude pryč vše, co by mohlo dělat problém ne? Pochybuju, že odešel nějakej odpor :?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

Laurel píše:No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.
tak tohle, by se mělo do kamene tesat !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Sluchátka zapoj místo R15 a přímo vývody od R6,7 připojovat přímo na poťák jemné korekce . Motor by se měl točit odpovídajícími otáčkami a ty by jsi měl ze sluchátek slyšet rozdílný brum . Minodpor by měla ta sluchátka mít alespoň 2x32Ohm a zapojit do serie - použít jen špičku a první kroužek jacka . Pokud máš vyměněny C6 a 8-11 , mělo by běhat .

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Oldradio »

Laurel píše:No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.
Zjistil jsem, že pokud bych koupil v Denklu všechny tranzistory které to obsahuje, i s hlavním potenciometrem, tak by mě to vyšlo asi na kilčo. Mám vyměněný kondíky a trimry, když ještě vyměním trandíky a potenciometr, tak prakticky bude pryč vše, co by mohlo dělat problém ne? Pochybuju, že odešel nějakej odpor :?

Měnit součástky bez hlubší znalosti obvodu k ničemu nevede. Nakonec to bude fakt nějaký odpor nebo prasklý spoj na plošňáku. Co motor, není zadřený?

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Roxio »

:wink: Přesně tak, dělat opravu pokus omyl je nanic. Nejdřív zkontroluj základní věci pro funkci zapojení a pak teprve něco vyměňuj.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Mourek »

Já tenhle gramec neznám ale mám NC 440 a nejsem si jistej jestli není napájenej 24V.Mám dojem že tyhle motůrky byly na 24V A to čínské trafo nedá .

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#15 Příspěvek od Laurel »

Myslím, že problém jsem vyřešil. Vyletoval jsem ven potenciometr 2k5/N, abych mu prostříkl odporovou dráhu, a upadli mu nohy dřív, než jsem se ho dotkl. Zkusil jsem tento nahradit na zkoušku propojkou, a motůrek se začal normálně točit, jak zamlada, a na trimry reagoval. Už mám objednán nový poťák.

To Mourek: Toto jsem dlouho řešil před nákupem adaptéru, že motůrek a žárovka od fotoelektrického vypínání je na 24V, ale trafo v gramci bylo pouze 12V. Sice symetrické, ale byl tam dvoucestný usměrňovač, takže druhé vinutí pouze doplňovalo chybějící půlvlnu. Na mnoha hifi fórech jsem se dočetl, že si majitelé předělali napájení na 12V adaptér, takže jsem to udělal také.
Tohle ale neni jediná nesrovnalost, v gramofonu jsem nalezl velmi mnoho elektrolitů na pouhých 6V.
Na místě, kde měl být dle schématu jeden elektrolit 1000uF, jsem nalezl dva paralelně spojené. Asi ze dvou šmejdů udělali jeden lepší :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“