Jednoduché řízení krokového motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

Jednoduché řízení krokového motoru

#1 Příspěvek od milou »

Zdravím Pánové. Vzdal jsem dlouhé hledání,a ptam se Vás,jak regulovat KM ? Potřebuji měnit směr otáčení,udělat v každém směru jeden krok,a trvalý chod,měnit rychlost otáčení. To vše bez PC. Nenašel jsem ale žádné schůdné schéma. Prosím poraďte. Lukin

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli to nebude tím , že potřebuješ ovládat několik výstupů v různých časových posloupnostech , což zapojení bez uPC nezvládnou . Ale jsou na netu zapojení s uPC za pár korun i s programy .

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

milou píše:...Vzdal jsem dlouhé hledání...
Ale no tak..
Zadej do "gůglu" stepper motor driver a máš schémátek, až se z toho...

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#4 Příspěvek od milou »

V tom je problém, Strávil jsem na googlu hodiny hledáním,abych našel jen schémata se vstupy,a výstupy. Nic hotového pro můj účel. Potřebuju schéma s pár tlačítky. Jednoduché,a prosté. Stačilo by i s IO 555,nebo 4017. nevím si rady. díky

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Když neumíš hledat tak si kup stavebnici.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od GeorgeB »

Řešení bez MCU a PC je jednoduchý. K uvedené 555 (zdroj taktu pro krokování) pár přepínaům a tlačítku přidat obvod TB6560A. Přepínačemi volit směr otáčení a jestli se krokuje tlačítkem nebo zdrojem impulsů (555 v astabilním zapojení). Případně potencimetr pro nastavení rychlosti otáčení (frekvence z 555).

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#7 Příspěvek od milou »

Ta stavebnice je dobrý nápad,ale mám součástek dost.¨Poskládám to sám,když mně navedete.to schéma s 555-kou bude nejlepší. Existule hotové schéma s tlačítky,a českým popisem vývodů ? už jsem z toho na prášky. díky za trpělivost. lukin

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od popopepe »


Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#9 Příspěvek od milou »

Ani DPS,ani zapojení spínačů. Asi budu muset koupit stavebnici,a okopčit. :(

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od popopepe »

Ono jde taky o to, co máš vlastně za motor? Něco jiného je nějaké tintítko z tiskárny, něco jiného motor o napětí 80V a 6A. Možná by jsi to mohl upřesnit, a třeba se najde i jiné řešení.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#11 Příspěvek od milou »

Je to Minebea Matsushita 17PM-K404-05W NO: T 6105-01

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od popopepe »

No, tady máš něco na pochopení principu.
http://robotika.cz/articles/steppers/cs
http://www.zajacikm.wz.cz/KMotory/kmotory.html
http://hans-w.com/9908-09A.gif
http://hmin.tripod.com/als/fsmyth/pages/stepdrv4.html

Je to poměrně malý motůrek, možností je spousta. Jde řídit jak jako unipolár, tak bipolár. A s čím že to bude kroutit, pokud to není nějaký domácí úkol?
Ty si neumíš navrhnout PCB?
EDIT: a jak ti psali kolegové, řízení nejjednodušeji pomocí nějakého uC. Ne že by to nešlo jinak, ale budeš si to zbytečně komplikovat.
Např nějaká ATMEGA + L297 + 4 tranzistory
- L297+L298
- TB6560
atd...

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#13 Příspěvek od milou »

PCB ? Jsem sice elektrikář-silař,a už jsem pár dps dělal. měniče,atd,ale tohle je pro mně nová dimenze. Výkon motoru přece nic neomezuje-kdyz tam plesknu mosfety 40 A,tak se dá ovládat cokoli. Budu s ním dolaďovat posuv malinkého supportu na hodinářském soustruhu. Jen se mi ty informace zdají moc obecné. PS-tyto všechny odkazy jsem navštívil,než jsem Vás začal otravovat.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od popopepe »

OK, tak jinak. Co vlastně jako odpověď očekáváš? Máš pár Mosfetů, a zbytek si koupíš a uděláš? Nebo hledáš nějakou hotovou věc, stavebnici,komerci?
Poměrně levně se dá sehnat na aukro, i když to není žádný zázrak.
např. http://aukro.cz/h5-cnc-ovladac-riadenie ... 37712.html

Odkazů tady máš, že z toho už by si vybral skoro každý.
Ono zadání - chci jeden krok, chci jednu otáčku - zkus si to přeložit do řeči toho motoru. Tady ti žádná 555 nepomůže. Tady jsi na řízení pomocí uC. Nebo to budeš lámat hromadou nějaké logiky. Vše se ti ještě zkomplikuje tím, že ten motor napojíš na šroub, který má nějaké stoupání, a posun třeba 1mm bude najednou např. 48kroků... a jedna celá otáčka např. na 5mm stoupání bude 240 kroků.
Takže ještě jednou, jak ti můžu pomoct? Odkaz na stránku, kde je schéma, DPS, včetně osazení, přesně s parametry toho, co potřebuješ?
Máš možnost si někde nechat naprogramovat nějaký uC?
Nebo tě tohle vůbec nezajímá, chceš prostě jenom "potenciometr" a "přepínač směru", a nějak s tím budeš kroutit a ten suport se nějak bude posouvat "podle oka"? Tudíž nikoliv jedna otáčka a jeden krok, ale cosi zhruba...
Sám jsem si větší CNC frézu postavil, baví mne to, takže ti rád poradím, ale nejsem si jist, co vlastně hledáš.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#15 Příspěvek od milou »

Jde mi o to,že soustruh,který mám,má extrémně malé kolečka pro posuvy. Je to jako by jsi kroutil poťákem. Chci je dát pryč,a nahradit KM. Ale ovládat je ručně tlačítky. Odměřování tam nechám. Nejlepší by bylo schéma i se zapojenými tlačítky,a návrh DPS. Součástky nejsou problém.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“