RC auto Nikko, kodér vysílače

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

RC auto Nikko, kodér vysílače

#1 Příspěvek od kulikus »

Mam tu RC auto bez panelu dálkového ovládání. Přijimač je kompletní i s výměnitelným krystalem, osazen obvodem NIKKO 2609AL. Datasheet nedostupný. Předpokladám AM modulaci, uveden kanál 5 na 27MHz což můžu změřit. Jde mi o kodér. Chci napodobit standardní modulaci šířkou pulsu. Jde o dvoukanálové řízení - zatáčení (6drátové servo), motor. Nevím však, jak vysílač synchronizuje u standardních RC souprav. Jak se to dělalo u prvních diskrétních systémů? Viděl jsem zapojení ve starých Amárech s přijimačem a 4017 pro dekódování, řešení vysílače jsem nepostřehl.
Přílohy
picture.jpeg
RC auto - prijimac
(77.31 KiB) Staženo 178 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Pokud se pamatuju na jednoduché soupravy v časopisu Modelář, byl tam generátor rámce 20 ms jako AKO a ten spouštěl řadu MKO, když skončil první, začal druhý, třetí, čtvrtý. Nový cyklus začal znovu AKO. Předpokládám.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

to znamená, že po 20ms pauzy byl puls 1,5ms pro konkrétní servo, pak 20ms, puls pro další servo atd. Jak ale vysílač indikoval, že končí poslední servo a bude následovat puls pro 1. servo? Přijímač to musel po zapnutí podle něčeho poznat.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Není to podobný obvodům TX-2B/RX-2B ?
Přílohy
TXRX2B.pdf
(243.58 KiB) Staženo 233 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

kulikus píše:to znamená, že po 20ms pauzy byl puls 1,5ms pro konkrétní servo, pak 20ms, puls pro další servo atd
Ne, v jednom rámci 20 ms se vysílá posloupnost povelů pro všechna serva, tím je současně dán i nějaký limit pro počet povelů.
Něco si o tom přečti, dá se to různě najít.
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?t=8313&start=0

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

Vysílač byl v AR 1/77, něco 2/81, 10/91.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »

K těm časopisům se asi nedostanu.
Odhaduju, že se přijímač zasynchroizuje podle mimořádně dlouhého pulsu, přesahujícího značně 2ms.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 24 říj 2014, 17:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Tady máš zapojení vysílače s popisem a obrázky průběhů. A tady máš přijímač. Je to sice ze staršího rádia, ale princip je stejný.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

kulikus píše:K těm číslům se asi nedostanu.
Když budeš hledat dostatečně dlouho, určitě najdeš někoho, kdo ti půjčí DVD na kterém jsou naskenované.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#10 Příspěvek od milous2 »

Jen tak namátkou,třeba toto zapojení.Pro objasnění principu.
Přílohy
110_Svicka,_neni_co_dodat_....jpg
(124.76 KiB) Staženo 271 x

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

Našel jsem schéma přijímače onoho RC autíčka - je osazen IO NJM2609AL. Datasheet bohužel není dostupný.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#12 Příspěvek od milous2 »

zdravím.
Moje zkušenost s autíčkama od NIKO je asi taková,že bez origo ovládače jsem je nerozpohyboval tak aby plnily své poslání-tedy aby poslouchaly jak mají. Vysílačka Acoms MK2 AM modulace. Krystaly do páru,šířka pulsu odzkoušena v celém možném rozsahu trimů. "Cukání",řízení,vpřed,vzad atd.Maj to ošetřené a jak zde někdo píše, popis nedostupný. Auta byly z bazárů za hubičku a asi / učitě z "venku" Jen jednou sem v některém bazíku narazil na autíčko i s rádiem a tam je funkčnost Ok,jen zas to auto je leda na lino nebo parketovku a na tužkové aku a 9.V baterku. Nějaký policejní Golf,Simir by do něj nesedl. :lol: NIKO prý mají své šifrování,ale to sem jen někde zaslech.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kulikus »

Stacilo by mi pujcit si proti zaloze na nekolik dnu vysilac ovladani. Ramec bych zanalyzoval na RF vstupu integrace. Pokud to nebude cislicovy prenos, melo by to jit.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#14 Příspěvek od milous2 »

Ahoj.
Nebyl by problém. Jen abys mi dobře rozuměl.To co sem včera napsal o rádiu, tak platilo pro toho Golfika.A ten nemá takový přijímač jako ten co máš na fotu v začátku vlákna.Golf má jen nějaký superreakční. A tak ta dálka je taky jednoduchá. Pro ovládání Tvého modelu nevyhovující. Odzkoušeno. Ten Golf splnil svůj účel tím,že si s ním děti pojezdily korektně jak se s autíčkem jezdí.Ostatní modely aut (asi tři ),s tím "Tvým"přijímačem a rádiem od Golfa se chovaj stejně nekorektně / nepoužitelně jako s tím
rádiem Acoms,který sem na zkoušku použil jelikož sem s ním ovládal letadélka když mě to ještě drželo.Auta sem nakupoval pro děti,že si pohrajou,ale zklamání nastalo právě při pokusech je rozpohybovat bez origo ovládačů. Radost z laciného nákupu se nekonala. Řešením by asi bylo vše demontovat a nahradit klasikou. Otázka je zda se to oplatí,když autíček jsou plné obchody.Tak jak?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od kulikus »

Taky mám v úmyslu nejprve použít origo elektroniku tj. vyrobit kodér pro vysílač a přijímací stranu ponechat. Až v druhé řadě ji nahradit, dát tam RC přijímač, servo a regulátor pro DC motor.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“