Rozběhový kondenzátor - náhrada

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Rozběhový kondenzátor - náhrada

#1 Příspěvek od CharlesBass »

Ahoj, snad jsem téma zařadil správně, tak mám rychlej dotaz.

Mám pípu, vodníka, a v ní je uložen motorek, který pohání čerpadýlko a vrtulku, aby voda moc nezamrzala a taky cirkulovala. Motorek je to s pevným rotorem a otáčí se stator (podobně jako větráky v PC), takový klobouček je to - hřídel vede skrz pevný "rotor". Vedou do toho čtyři dráty. Na poslední akci jsem nalil vodu, zapnul a motorek se točil, tak sem nasadil víko a po hodině pípa přestala "bublat". Tak víko sundám a motor se nnetočil a sálal jako pětník, určitě měl okolo 100°C. Tak jsem pípu vypnul, našel přívod k tomuto motorku odpojil a pivo se točilo dál. Zjistil jsem pak že tam je kondenzátor asi tento http://www.gme.cz/rozbehove-kondenzator ... -p126-035/ když to vychladlo, zapnul jsem to, ale motorek se točil, ale o dost pomaleji a rychle se zahřával. Má se točit 3000ot/min.

Myslíte, že je vada v kondíku, nebo ve vinutí? Pokud si matně pamatuji, kondík není jen rozběhový, ale udržuje odstup proudu od napětí, vytvoří se jakoby "2F" A nevím, jestli při jeho výpadku nejdou vinutí "proti sobě" a nezahřává se to...

Jde o to, že bez koloběhu vody je námraza na trubkách velká a může to roztrhniout nádobu ... doma mám jiný kondík akorát 4uF/400V mohl bych jej zkusit.

Díky za rady :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Není jen přidřenej?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Možná se pletu, ale když nějaká část rotuje, tak jí mám za rotor, ať už je uvnitř nebo zvenku. No a to druhé by byl stator. :?

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#4 Příspěvek od CharlesBass »

Tak já to beru vzhledem ke klasickým motorům, kde se točí kotva :D

Přidřenej nevím ... točí se poměrně lehce rukou ... teda pokud jsem ho pak skoušel tak se roztočí na cca 1000ot a během chvíle už sálal... ale že by ložiska se takhle hřály ... to se mi nezdá, taky by dělali hluk myslím... t ještě zkontroluju... díky za vnuknutí. Stejně myslím, že tam budou mosazný futýrka...
Přílohy
pipa 010.JPG
(277.33 KiB) Staženo 121 x
pipa 009-1000.jpg
(66.69 KiB) Staženo 109 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Bronzová futýrka umí zatuhnout i v naprosté tichosti.
Až je vyčistíš a namažeš (nejlépe olejem na ložiska ze sintrované bronzi, v Nedisu se jmenuje Sinterlageröl), buď to bude v pořádku, nebo ti nezbude, než změřit odebíraný proud jak v hlavní, tak v pomocné fázi.
Jak ale říká jistý mediálně známý B. - když nemáme Sinterlageröl, namažeme to jiným minerálním olejem, hlavně, ať je tekutý...

A Bernard má pravdu: stator se nikdy netočí, protože tím by se z něj stal rotor. Jde zjevně o asynchronní motor s oběžnou kotvou a pomocným vinutím (fází).
Ovšem jeho mechanická konstrukce teď není důležitá (jestli jako má rotor uvnitř statoru nebo kolem něj), jen princip.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#6 Příspěvek od CharlesBass »

Tak jsem se preventivní skepsí vrazil do místního elektra a k mému ojedinělému překvapení potřebný kondenzátor dokonce měli. Za 59Kč :) Tak jsem jej vyzkoušel i když bez zátěže - odporu vody - na sucho. Motorek se točil dle mě jako před tím, nadměrně se nezahříval a po vypnutí se točil ještě přes minutu. Jelikož zítra je akce, nemám zatím čas zjevně velmi nepřístupná ložiska přímáznout. Rád to udělám, ale to se bude muset stáhnout z té hřídele ta vrtulka i čerpadlo a možná i stáhnout ten rotor, tedy oběžnou kotvu :)
Děkuji za připomínky a pomoc, i za poučení o stavbě tohoto motoru, který vypadá jak hříbek :D

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“