Oprava digitálního zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

Oprava digitálního zesilovače

#1 Příspěvek od pavel16 »

Mám tu na opravu POWER MIX BEHRINGER PMH1000,který měl mimo jiné vadný koncový stupeň,který je digitální.Povyměňoval jsem konce a ještě pár součástek okolo.Konec se rozběhl,ale na výstupu je v obou kanálech 75kHz o úrovni 5V a to bez zátěže,nebo se zátěží 4ohm.Ještě jsem se v digitálním zesilovači nehrabal,tak nevím .Můžete někdo poradit?

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#2 Příspěvek od pavel16 »

Tak něco málo o nich vím,třeba že pracují na principu pulzně šířkové modulace PWM (název digitální je zavádějící) kde na výstupu vysoký kmitočet přenáší svou proměnnou šířkou analogový výstupní signál.Myslel jsem,že ten vysoký kmitočet se odfiltrovává tak pardon :oops:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

EKKAR píše:... Pokud vím, tak digitální technika pracuje jen se dvěma hodnotama - logická nula a jedna. ...
"Digitální" ještě neznamená "binární".

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od xmurgi »

http://www.audison.sk/navody/teoria-pri ... osilnovaca


Digital to volaju asi preto, ze vykonove prvky pracuju len v dvoch rezimoch on/off. Aspon si myslim.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Přinejmenším je na nich digitální to, že prostě jen spínají výstup do nuly nebo jedničky.
Název třídy D (Class-D amplifier) je odvozen názvu Digitální. Už dost let na to, aby nebylo ztrátou času polemizovat o tom, jak dalece digitální je či není.
Ano, jde o PWM, ale výstupní napětí může mít jen ty zmíněné dvě úrovně.
Tedy jde o diskrétní úrovně ve tvaru ani zdaleka nepodobném původnímu průběhu analogového signálu na vstupu.
Dohodnutý směr proudu od plusu k mínusu taky respektujeme, ačkoli podle zatím nezpochybněného fyzikálního modelu vlastně teče proud elektronů opačným směrem...
Myslím, že zase budu mazat... ...a taky jsem to udělal.
Naposledy upravil(a) Hill dne 29 dub 2012, 08:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#6 Příspěvek od pavel16 »

Tak dobře,sypu si popel na hlavu.Je to zesilovač v třídě D a znovu se ptám na ten vysoký kmitočet na výstupu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Téměř výhradně se používá Sigma-Delta modulace (i vyšších řádů) nikoliv PWM.

pavel16: Ten by se měl odfiltrovat, za filtrem už je zase analogový signál.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od pavel16 »

Logicky by měl být ten vyšší kmitočet odfiltrovaný.Pokud by se chtěl někdo mrknout,tady je schema:
http://www.vegalab.ru/forum/attachment. ... 1324021321
Na desce chybí akorát odpory R41 a R42 na výstupu.
Oba konce se chovají stejně.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Andreo, řeč je o výkonovém zesilovači. Tento mixpult je ke všemu analogový až k signálovému procesoru, který patrně skutečně používá Σ-Δ převodníky na vstupech.
Nějak jsem však nepobral, co má tento převod společného s koncovým zesilovačem třídy D: za signálovým procesorem následuje totiž opět převod do analogu, filtrace, a dál se opět zpracovává analogový signál.
Z tohoto analogového signálu si PWM vytváří zesilovač vlastními komparátory (IO HCA4001) s interním generátorem pily.
Takže promiň, na PWM trvám.


Napájení koncových spínačů MOSFET je symetrické, tedy v klidovém stavu na výstupech musí být stejnosměrné napětí 0V, není-li (nejlépe měřeno ručkovým voltmetrem), pak si někdo pohýbal s trimry nastavení klidového vstupního napětí komparátorů HCA4001. Naměříš-li nulu, nesahej na ně.
Nějaké zvlnění pevným kmitočtem 75kHz tam filtrem projít může, ale průběh zvlnění by měl být něco mezi trojúhelníkovým a sinusovým (rozhodně ne obdélník) a jeho amplituda by neměla přesáhnout nějakých 100mV při připojené zátěži. Naprázdno nemá smysl to měřit, při 75kHz se ti i do toho kousku spoje nakmitá kdeco.
Nepořídíš-li, zkontroluj, jestli nemáš někde přepálený zemní spoj kolem výstupního LC filtru, změř tlumivky i kondenzátory.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Hill píše:Z tohoto analogového signálu si PWM vytváří zesilovač vlastními komparátory (IO HCA4001) s interním generátorem pily.
Takže promiň, na PWM trvám.
Ty máš datašít od toho obvodu, že tak rezolutně na něčem trváš? Když se totiž podíváš na to schéma, tak se vstupní signál sčítá s nefiltrovaným výstupním signálem a to se u PWM nedělá, to se dělá u sigma delta modulace, sečtený signál se vede do integrátoru a za ním je komparátor. Takže já si dovolím trvat na té sigma-delta modulaci. :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Obvod HCA4001 je ekvivalentem ZXCD1000 a k němu katalogový list stáhneš na http://www.datasheetarchive.com.
V tom Behringeru jde o normální katalogové zapojení koncáku a asi to mají vyzkoušené.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Tak jo, tak je to PWM, doposud jsem viděla jen zesilovače se sigma-delta modulací. Myslela jsem si, že PWM se kvůli horším vlastnostem v profi zesilovačích nepoužívá.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Máš pravdu, ta zpětná vazba by si zasloužila bližší rozbor, zejména časové konstanty RC členů jsou poněkud matoucí - na nf moc velké, na filtraci obdélníku moc malé. Ale, jak říkám: je to vyzkoušené, tak to musí chodit. Závada je jinde.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#14 Příspěvek od pavel16 »

Tak na obou koncích byly vadné 1M kondenzátory-měly tak 0,5nF.Úroveň těch 75kHz klesla na výstupu z 5V na 0,8V,ale pořád se mi to zdá dost velké.Jinak ss na výstupu je v pořádku,kolem 2mV.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Lze nějak hnout s indukčností L3 a L4? Případně, jsou tam pájecí body pro doladění pomocí změny C20 a C21? Pozor na to, změna může být potřeba jak do plusu, tak do mínusu, a bude o málo.
Ničím jiným totiž tu úroveň kmitočtu 75kHz nesnížíš. A opakuji - jen s připojenou zátěží. Naprázdno se obvod poněkud rozladí, takže i těch 0,8V není zase tak moc.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“