Veřejné osvětlení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

Veřejné osvětlení

#1 Příspěvek od Killercek »

Zdravím,
možná to bude hloupý dotaz ale chtěl bych se dozvědět, z jakého důvodu má veřejné osvětlení 3 fáze, PEN vodič chápu, pochopil bych k němu i dvě fáze, ale k čemu tam je ta třetí? Možná je to blbý dotaz ale vážně mě to zajímá :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

A jak tam chápeš ty dvě fáze? :wink:

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Killercek »

Tajně doufám že tam jsou "žárovky" na dvě fáze :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

A co takhle rovnoměrné zatížení sítě?
Kdybys vytáhl z trafostanice jednu fázi a svítilo na ni celé město, nebylo by to dobré.

Trojfázový kandelábr jsem ještě neviděl...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#5 Příspěvek od Charos »

V zemi tři fáze a jednotlivé kandelábry jsou střídavě L1-2-3 proti PEN (tj. na 230V) - viz Habešan z Etiopie

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#6 Příspěvek od no_-_name »

nevím jak je to u veřejnýho osvětlení ale snad i v různejch halách plnejch zářivek to bejvá zapojený na tři fáze. Jednak kvůli rovnoměrný zátěži sítě, druhak kvůli stroboskopickému efektu, třeba že když je tam třeba soudruh soustruh tak se při určitých otáčkách vřetene může zdát, že se netočí vůbec. A to je pak špatný do toho hrabat rukama...
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#7 Příspěvek od Killercek »

Aha, tak to pardon, zmáto mě že všecky 3 mají kabely i na výstupu, jenže mi nedošlo že to bude sériový zapojení lamp, aby se ke každý netáhl vlastní kabel, moje blbost :) viz: Obrázek
Děkuji za vysvětlení :) To že je to rovnoměrně rozložený mě taky napadlo, ale nedocházelo mi to až takhle moc, vážně se omlouvám a děkuji :)

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#8 Příspěvek od no_-_name »

Ale né, je paralelní :) ze třiceti lamp je deset na L1, deset na L2 a deset na L3, hezky pěkně paralelně
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Že ty potřebuješ "znárodnit" tu elektriku z veřejného osvětlení :o :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

#10 Příspěvek od Killercek »

To kdybych potřeboval, tak si napíchnu jednu fázi a PEN vodič :-) zas tak hloupej nejsem :D ne, neboj, to nepotřebuju :D

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od bastliar »

Mám k dispozícii sodíkovú výbojku ( OSRAM - 100 W - SUPER 4Y ) a ku nej zapaľovač ( TRIDONIC - ZRM 1,8 ES / B T1 ) ktorý neviem či je ešte funkčný.

Nemám ale origo tlmivku, tak by ma zaujimalo, či sa to dá celé odskúšať s dvoma al. troma paralelne zapojenými 40 watovými tlmivkami od linearnych ortuťových výbojok, prípadne ak áno, či by to bolo schopné aj dlhodobejšej prevádzky v danom usporiadaní.
Ďakujem.
Přílohy
sodíkova výbojka.jpg
(111.36 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Dvě tlumivky paralelně dál od sebe a skus jestli to zažehne, tenhle starter asi využívá špičky která vznikne na tlumivce takže to nemusí stačit na zapálení. Na vyskoušení to bude stačit,. Na delší provoz je pak otázka životnosti té výbojky.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#13 Příspěvek od Duvsan »

Existujú pre toto aj elektronické predradníky? Ako ďaleko to musí byť od osôb? Tuším som niečo počul, že aspoň 3m, kvôli spádu nejakého žiarenia.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Proč od osob ? Z toho žádný záření nelítá. Lítá z toho infra, červená, žlutá, zelená, a minimum modré. Při startu než se to ohřeje tak tam jede doutnavý výboj do modra tak to asi chvilku emituje UV ale jen chvilku a málo.

A ano elektronický předřadníky se na to dělaji. Je to střídač ala danyk. Za tim tlumivka a za tim starter. Pak se dělaji ještě složitější, které tu výbojku živí bez tlumivky obdelníkama s malou mezerou a na vstupu je impulzní zdroj s proudouvým omezením. Za tim je v sérii vždy zapalování z TIG svářečky, kond, jiskřiště, rozptylový trafo. Dělaji se i speciální obvody na tohle které hlídají proud výbojkou a umožní její maximálně rychlý start. Hledej řadu IRxxyy electronic lamp balast.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#15 Příspěvek od Duvsan »

Ekonomicky asi vydá lepšie konvenčná tlmivka, že. S tou výškou to možno platí u ortuťových výbojkách. Alebo je to kec.
Ďakujem

Čo znamnená "IRxxyy" ? Predpokladám nejaký kód, lampy alebo toho predradníka?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“