Rušící zdroj k NB

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
misumi
Příspěvky: 153
Registrován: 14 říj 2006, 02:00

Rušící zdroj k NB

#1 Příspěvek od misumi »

Dostal jsem skoro nový NB .Jsem CBčkář a po tejdením hledání rušení příjmu CB jsem odhalil tento zdroj.Když je zatížen nabíjením tak se rušení projevuje jen málo cca 1S.Je-li ale baterie již natlučena,tak rušení je za 9S a já nic nepřijímám.Není problém použít jinej-jsou za pár kaček,ale zajímá mi jestli se s tímto již někdo setkal-řešil-popř.vyřešil.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#2 Příspěvek od Duvsan »

Skúšal si odrušovací filter? To vieš, Čína...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Moje zkušenost: všechny pulzní zdroje vyzařují více čí méně směs kmitočtů, které ruší příjem různých služeb (DCF, FM, AM...). Z těchto důvodů (a z důvodu spolehlivosti) jsem je vyměnil za lineární zdroje s klasickým železným trafem. Speciálně to bylo patrné právě při příjmu CB ale i na 2M(AMA) a VHF-např. mikroporty. UHF byl už většinou k těmto pulzákům imunní.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Pro obsloužení domu a okolí slušnou radiostanicí používám FM tuner, kterým přijímám velmi slabý vysílač (předzesilovač v anténě), vzdálenost 5 metrů. Vedle přijímače je FM modulátor, s anténou (1/4). Přijímač, předzesilovač a transmiter jsou napájeny z jednoho spínaného zdroje (od tiskárny). Po jakémkoliv rušení není ani památky. Naprosto čisté. Jsou ovšem použity feritové odrušovací kroužky v množství kam se dal nacpat (na Amperu mě jich dali v pátek plné kapsy)..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

To ale neznamená, že ten tvůj pulzák nějaký svinstvo nevyrábí. Možná, že hodiny s DCF přijímačem by ti vedle na stole moc nesynchronizovaly. Zkus někde poblíž zapnout AM rádio na SV nebo DV. A vysílače-trnsmitery? těm to kupodivu moc neubližuje, což je logický, ty toho z éteru moc nechytají, spíš naopak... Jen diskutujeme, každej máme na pulzáky nějakej názor. Můj je ten, že jsou malý, lehký relativně účinný. Naopak často poruchový, mají malou životnost a ruší. Jsou poměrně levný. Taky trocha rejže na plošáku je levmější než namotat trafo s několika dkg železa mědi.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Ale jo, v tom s tebou souhlasím.

Uživatelský avatar
misumi
Příspěvky: 153
Registrován: 14 říj 2006, 02:00

#7 Příspěvek od misumi »

Já taky proti pulzním zdrojům nemohu nic namítat.Mám v dílně zapnuto ledacos od satu-tv i nabíječka elektronické cigarety ,dokonce i pro krmení CB mám 10A impulzák a neruší nic.Jen ten notebokovej.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

obecně,
laciné malé spínané zdroje mají špatné odrušovací filtry, pokud vůbec nějaké mají . . .
Provozuji doma spínaných zdrojů víc a v podstatě nemám žádný problém.
K vysílačkám mám spínaný zdroj 13,8V/25A a při příjmu na KV jsou po pásmech sem tam nějaké hvizdy,
ale nic závažného.
Největší problém mi dělala nabíječka na telefon, když už byla baterie nabitá !!!
Po rozdělání jsem zjistil, že ve zdroji nejsou žádné odrušovací prvky !
Sehnal jsem si jiný typ a od té doby jsem doma bez rušení.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#9 Příspěvek od Duvsan »

Mal som tiež tú česť s nabíjačkou telefónu, po jej zapojení sa obraz TV rozsynchronizoval (na pruhy). Samozrejme, v nej žiadne odrušenie. Nahradila ju stará klasika pre Nokiu. Ja mám za to, že pre slabšie aplikácie je lepšie konvenčné trafo, impulzáky až pre väčšie výkony, kde by trafá vychádzali veľké, ťažké a ich straty nezanedbateľné. Samozrejme, dať si záležať na výbere zdroja.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kybrex »

Mám notebook HP 550 s originální nabíječkou, ale poměrně dlouho se potýkám z rušením audio výstupu.

Mám DJ konzoli Hercules MK-II s vlastní zvukovou kartou. Když připojím přes USB konzoli k notebooku a z konzole vedu běžným kabelem do výkonového zesilovače signál, tak je slyšet děsné vrčení a prskání. Když pustím muziku, tak už rušení člověk moc nevnímá (při vyšších hlasitostech ho to překryje) ale z principu mě to štve. Zkusil jsem odpojit napájení notebooku a rušení ustalo, takže příčina je jasná.

Koupil jsem si tehdá takovou tu vychytávku na kabel (feritové jádro na odrušení šumu), které jsem přicvakl na přívodní kabel do notebooku (DC výstup zdroje), ale tím se nic nezlepšilo. Různé hovězí nápady od "odborníků", že mám odpojit PEN kvůli zemním smyčkám (a pak se zabít až sáhnu na poťák) jsem rovnou vyloučil.

Notebook vždy připojuji do stejné zásuvky jako zesilovač, ale to taky nepomáhá. Dalo by se to nějak odstranit nebo ten šum (říkám šum, ale vrní to jako prase) :mrgreen: aspoň zmenšit (jak jsem tu četl - nějakým přídáním filtrace i na DC vstup toho notebooku)?

Pak mě ještě napadlo zkusit napájet konzoli, která v sobě má zvukovku ze zvláštního zdroje a ne z USB. Mohlo by tohle být příčinou? :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

To ty novější pulsní zdroje z těma Viper - podobnýma švábama dělají v odlehčeným stavu pěkný bordel. A to nemluvím o set-top boxu Emgeton Visio 3I, který je zdrojem takovýho rušení, že tu blbl i příjem FM..

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kybrex »

Takže jediné řešení je koupit nový zdroj pro notebook?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

kupovat nový zdroj pro NB není řešení, pokud bude stejný, bude to dělat stejně . . .
vyzkoušej galvanické oddělení NF signálu ze zvukovky do zesiku.
Nejlepší řesení by mohl být profesionální "DiBox", nebo dva na stereo.
třeba i někde si je půjčit a odzkoušet to . . .

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od kybrex »

Nešlo by použít něco takového? http://www.soundshop.cz/2248-galvanicke ... edeni.html

O zemních smyčkách jsem si už něco přečetl, ale tohle asi nebude ten případ, nebo to může fungovat?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »


Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“