Blikající LED bodovka, příliš silné trafo?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

Blikající LED bodovka, příliš silné trafo?

#1 Příspěvek od PetrSinger »

Vyměnil jsem na wc klasickou halogenovou bodovku MR16 35W za LED bodovku 4W, jenže LED bodovka spíš bliká než svítí. Vadná není, protože když ji zapojím v koupelně, kde jsou na jedno trafo 2 bodovky a je zapojená s halogenovou 35W, tak svítí normálně.
Předpokládám tedy, že problém je v trafu, které je stavěné na větší odběr než má LEDka.
Foto trafa:
Obrázek
Moje otázka:
Dá se nějak tohle trafo upravit, aby umělo živit jednu LED bodovku s odběrem jen 4W? Případně jiné možnosti, kromě koupě trafa pro LED?
Předem díky za rady.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Máš tam jasně natištěno "Output 10-60VA" modrý na bílým. Pokud ty LEDky připojíš aspoň 3 (paralelně, každou se svým předřadným odporem nebo obvodem stabilizujícím její proud), dosáhneš příkonu, pro který už to "elektronické trafo" bude stabilní...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#3 Příspěvek od PetrSinger »

Jenže já potřebuji napájet jen jednu LEDku. Dá se to nějak s tímto trafem pořešit?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Navíc myslím to trafo má na výstupu střídavé napětí.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Však je to zdroj pre 12V halogénové žiarovky.
Áno, generuje to cca 40..60kHz striedavý paškvil, ktorý žiarovke nevadí.
Asi má tá ledka nejakú ochranu, že sa neporučila.

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#6 Příspěvek od sefi »

ja to už mám odskúšané, mne síce LED svietila normálne ale do mesiaca bolo po nej, presnejšie LED diody sa nepoškodili ale ten menič vo vnútri bol na uhoľ... kup original trafko na LED 12V nie je to tak drahe, tu nie je čo riešiť..

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Jestli takhle řeší osvětlení každej, tak se není co divit, že se ve městě nedá na AM poslouchat.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#8 Příspěvek od PetrSinger »

Tak výstup je střídavý jo? :oops: :?
No jo, jak to mám poznat, že.
Takže koupě nového trafa mě nemine.
Poradíte, prosím, jaké (co nejlevnější) koupit?
Někdo mi říkal, že jsou proudové a napěťové - nevím v čem je rozdíl a jak to funguje.
Jen chci koupit co nejlevnější trafo, na které mi 1 LED bodovka 4W pošlape.
Předem díky moc za radu.

Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#9 Příspěvek od Ralph »

Pokud můžu poradit,sám jsem řešil onen problém,jelikož mám na chodbě vestavnou skřín na které je umístěna rampa a v ni byly halogenky které přepalovaly ten plast uchycení,tak jsem to měnil na led osvětlení a tobě bude stačit na tu 4W ledku přímo tento typ.Sám jsem jej kupoval před rokem a šlape bez problému.http://www.hadex.cz/elektronicky-transf ... 0-pro-led/ To trafo co máš na halogenku bych se nepokoušel upravovat ty trafa jsou spočítané na daný odběr a pokud takový odběr z trafa nebude tak se ten spinaný zdroj rozkmita a shoří a poškodi i ty ledky a další věc je že nedava ss napětí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

PetrSinger píše:Tak výstup je střídavý jo? :oops: :?
No jo, jak to mám poznat, že.
Ss výstup by mohl mít značenou polaritu.
Je fakt, že střídavý se značíval ~, ale ten paskvil co z toho leze stejně nemá nic společného se sinus.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#11 Příspěvek od milous2 »

Omlouvám se,že vám do toho lezu,ale někde jsem zahlédl elektronický transformátor pro LED diody na 12V,který si uměl poradit i s minimálním zatížením bez jeho poškození. Jen nevím kde to bylo,škoda,že jsem to neuložil. Určitě by se to šiklo a nebylo to drahé. Kdo ví zda ten odkaz nebyl zde na EB?

Uživatelský avatar
Jirka_Ka
Příspěvky: 99
Registrován: 17 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od Jirka_Ka »

A nestačil by zdroj 12V =. Navíc bych se podíval na tu žárovku zdali nemá usměrňovač na sobě.Kupoval jsem jednu jako náhradu halogenky a ta již měla usměrňovač na sobě.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Tady je vidět jak vypadá výstupní napětí 12V z takového trafa.
Důvod, proč z toho ledka není moc odvázaná je nasnadě (obrázek 3):
http://sound.westhost.com/lamps/elect-trans.html

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#14 Příspěvek od PetrSinger »

VYŘEŠENO.
Objednal jsem trafo pro LED žárovky 0-10W zdle odkazu v diskuzi výše, nainstaloval a funguje.
Trošku nepříjemné je, že po zapnutí vypínače se cca 2s nic neděje a teprve pak se bodovka rozsvítí. No ale takový problém to zase není, protože LED osvětlení na wc mi vydrželo cca 20 minut. Pak to šla zkontrolovat manželka a dala mi ultimátum - buď dám zpátky halogenku nebo nedostanu večeři :lol: .
4W bodovka je oproti 35W halogence naprostá bludička. Ten rozdíl je vážně propastný a jsem přesvědčen, že ani 2 LEDky by nesvítily jako 1 halogenka.
Další bodovku už nepřidám (není kam), takže dokud se nezačnou dělat aspoň 10W LED bodovky, zůstanu u halogenu.
Každopádně všem zde děkuji za rady.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#15 Příspěvek od helios »

Pre rovnaké svetlo klasickej žiarovky musí mať led zdroj príkon 1/5 žiarovkového, tzn. namiesto 50W žiarovky treba 10W led. Druhá vec je, že ak si použil studenú bielu, budeš mať na WC svetlo ako v márnici. Manželka sa asi nechystá na záchode umrieť, tak jej to zrejme nevyhovuje... :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“