IDE Flash disk

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

IDE Flash disk

#1 Příspěvek od Celeron »

Resim tady problemek. V jedny CNC obrabeci masince z roku 1999 zacal postupne odchazet 2,5" HDD IDE 2 Gb. Sehnat dnes nahradu je asi marna snaha. Osadit disky radove 100 Gb a vyse, co se jeste daji sehnat asi nepujde, nejspis bude problem na 8Gb. V tom zarizeni je disk nasazen primo na konektor desky radice, prisroubovan a cela deska je zasunuta do rostu. Resit tam treba 3,5" na ksande je nesmysl. Ridici system CNC je non-PC. Kdyz jsem zkusil pomoci HD-Tune na puvodni disk kouknout, tak to vypada, ze jede bez FAT, protoze soubory adresaru jsou jiz od zacatku 1. stopy, neco jako to bylo na disketach CP/M.
Napadlo me misto HDD zkusit osadit IDE Flash disk stejny kapacity. Na netu jsem nasel nekolik typu 44 pinovych vertical Flash, ktery by se daly na puvodni desku osadit misto HDD.
Mate prosim nekdo realnou zkusenost s IDE Flash? Zajimalo by me, jaky je rozdil mezi Single a Double Channel. Neni to ze Double ma vystupni konektor pro Slave? Trochu mam obavu z deklarovanych 2 milionu zapisu do "sektoru". Nebude s tim hlavne v sektorech adresare zivotnostni problem? Predpokladam, ze Flash ma neco jako Smart u HDD na nahrazeni vadnych sektoru. No a nakonec, po cem sahnout? K dispozici jsou InoDisk a Trancend. Co je lepsi?
Diky za radu
Jirka

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

SMART přece nemá nic společného s tím, jestli a jak umí disk nahrazovat vadné sektory, SMART slouží jen k monitorování některých parametrů, aby se dalo zjistit blížící se selhání.
Myslím, že víc než samolepka výrobce je důležité, jaké FLASH jsou na disku použité a hlavně jaký řadič, jestli umí dynamický wear-leveling. Nevím, co používá Transcend nebo Innodisk, mám zkušenost jen s Apacerem a ten používá řadiče SST55VD020 nebo starší SST55LV019 a podobné. Ty wear-leveling umí. Používají se hodně v tenkých klientech a i po letech používání nejeví nějaké známky ztráty funkčnosti. Na aukru se dá sehnat 8GB Apacer za 400Kč, tak není nic jednoduššího, než to vyzkoušet. Já na něm bez problémů provozovala nějaký čas winXP.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Jiří,
já bych osobně zkusil některý z disků 2.5" ATA. Dodnes jsou k dostání v kapacitách od 80GB do (běžně) 320GB. Limity jako 1024x16x63 se týkají BIOSu PC a to nás netrápí. Každý disk po resetu naběhne v módu PIO-0 CHS. Jestli umí ona průmyslová mašina i adresování pomocí logických bloků, toť otázka (nové disky umí obojí a adresování CHS končí na 65536x16x63). Ledaže by si řídící SW neuměl poradit s parametry načtenými pomocí "ATA identify drive" (nezdála by se mu "vysoká" vypočítaná kapacita). Ale to je stejné i u paměťového disku.

Omezený počet zápisů do jednoho místa u disků typu flash, toť druhá otázka. Možná bych se toho v tomto konkrétním případě bál.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

To Judeware:
Prave ty limity je problem, 330Gb HDD 2,5" v tom nesel interne zformatovat. Asi je problem s necekane velkou kapacitou. To samy je zda ta prumyslovka umi LBA ci jen CHS. Puvodni disk LBA urcite umel, pres HDD tune jsem v nem hrabal a ve vypisu co umi, byla LBA zaskrtnuta. Taky jsem zjistil, kolik sektoru zabira adresar a trochu jsem si pocital a vyslo mi, ze pokud zapisu na cely disk, tak by se do jednoho sektoru adresare mohlo zapsat jen v radu stovek zapisu. Navic oba uvazovany disky maji wear-leveling, takze asi zivotnostni problem pri deklarovanych 2 milionech zapisu do sektoru je bohata rezerva na leta. Puvodne jsem si myslel, ze cely disk ma 2 miliony zapisu a to by bylo malo. Pak jsem jeste zjistil, ze to single a double je pocet vnitrnich radicu Flash. Double je 2x rychlejsi. Jedinny problem je, ze je rozdil v drazsim a velkokapacitnim Flash disku a levnym Flash modulu s par Gb. Disk ma samec jako HDD ale modul samici, predpoklada se prima montaz na konektor zakladovky, ne na kabelovou ksandu. Ale ty vertikalni moduly jsou rozmerove 1/3 2,5 HDD a tak by se to dalo asi zredukovat.
Jirka

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Možná bych ještě nějakej malej disk našel, mám dojem, že v práci ještě něco je. Pokud bys měl zájem, v pondělí se po něm kouknu.

Uživatelský avatar
maxim
Příspěvky: 118
Registrován: 06 led 2005, 01:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od maxim »

To: Celeron,
já bych doporučil použít HDAT2 je na wbu http://www.hdat2.com/
umí zmenšit (nastavit) velikost disku na požadovanou, deska řadiče pak vidí disk o velikosti kterou jsem si nadefinoval. Tohle jsem kdysi s úspěchem používal u notebooků které neuměly adresovat velké disky původně měly 10GB disky a dal jsem do nich zmenšené 80GB bez problémů fungovaly. Nb byly na nějaké měření a nikdo nechtěl kupovat nové takže tahle "oprava" byla celkem použitelná.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od petr_ »

Mám tu Transcend TS32GSSD25-M, 32 GB, IDE, stojí cca 2000,-. Do nových storů se to moc nehodí, ale do mašiny by byla asi dobrá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Alebo by sa dala pouzit CompactFlash karta v redukcii. Existuju redukcie, ktore nahradzaju 2,5" disk.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#9 Příspěvek od petr_ »

To jo, ale většinou na nich nejde DMA, je potřeba je upravovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ked je vyrobca prasa a nezapoji to spravne, tak nejde. Otazne je, ci to zariadenie vobec DMA pouziva.

Uživatelský avatar
budsky
Příspěvky: 76
Registrován: 06 srp 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od budsky »

možná bych doma nějaký disk dyžtak vyhrábl

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#12 Příspěvek od PCmaniac99 »

No pokud vím u většiny disků se dala kuli BIOSu omezit kapacita na 8GB jumperem ale bohužel 2,5 disky to asi neumí, koukal jsem na srtrány WD a dnešni 2,5 PATA ten jumper nemají.

Každopádně na aukru jsem našel 6GB Travelstar za 140kc "kup ted" prodejce píše že je odzkoušený

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Naco by tam bol ten jumper, ked sa to da nastavit softwarovo?

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#14 Příspěvek od PCmaniac99 »

nevím jak softwarove ale 3,5 palcové disky to běžně mívaly...

možná bych se taky zamyslel nad tázkou přenosu dat. Tipuji že u te CNC mašiny je přenos v PIO modu ale v jakém? a umí nove SSD disky vůbec PIO??

EDIT: PIO asi spadá do specifikace IDE a u většiny SSD píšou že jsou plně kompatibilní se standartem IDE tak že tam by být problém asi neměl...

EDIT2: tady je něco zajímavého

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Softwarovo standardnym prikazom SET MAX ADDRESS. Programov je na to kopa, napriklad v Linuxe "hdparm -N".

PIO musi vediet kazdy disk.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“