AZK201, úprava výstupního transformátoru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

AZK201, úprava výstupního transformátoru

#1 Příspěvek od sanoch »

Dobrý den,
jak byste viděli zesilovač AZK 201 s upraveným výstupákem na běžné impedance?
Použil bych stejný způsob vinutí jako originál, tj. rozdělení do vrstev, proklady by byly stejné jako origo, jen sekundáry by byly přepočteny na dané impedance, např. 4-8-16 ohmu.
Někde jsem zde nebo na audiowebu četl, že je toto trafo "nahovno", jen jsem nepochopil, zdali je to kvůli výst. impedanci nebo je špatně navrženo.
Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

sanoch píše:Někde jsem zde nebo na audiowebu četl, že je toto trafo "nahovno", jen jsem nepochopil, zdali je to kvůli výst. impedanci nebo je špatně navrženo
navrženo je dobře, ale těch 100V je spíš pro dlouhé rozvody než na použití doma.
Ale na druhou stranu je škoda rejpat do funkčního zařízení !
Radši si sežeň převodní trafo jiné . . . občas se to dá i koupit.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#3 Příspěvek od milan222 »

jeden kytarista mi říkal, že kdysi hrávali na mono 50, a jako převodní trafo používali trafák 230/24V 250VA. dneska teda už hraje na laney kombo, prej to je levnější než marshall ale taky to htraje :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

milan222 píše:kdysi hrávali na mono 50, a jako převodní trafo používali trafák 230/24V 250VA
já zase kdysi používal právě na 201ičku trafo 220/120/12V asi 30W a zapojoval jsem zesik do odbočky na 120V a na 12V jsem měl 8 Ohm bedýnku . . .
. . . taky to hrálo a ten zesík mám ještě dnes !

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#5 Příspěvek od sanoch »

měl jsem na mysli, jestli by se na něm dalo něco zlepšit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

vždyť je to starý krám, tak maximálně do muzea . . . rozhohně není určený na domácí hraní a jakoukoliv úpravou z něj HiFi asi neuděláš.

Dnes se tyto stroje provozují spíš jen z nostalgie a většinou se dávají do původního stavu, jen tak mají nějakou cenu.
Předělávat na tom cokoliv, či cokoliv "vylepšovat" nemá smysl a navíc ztratíš původnost stroje . . .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud ten zesil. funguje, tak bych ho asi "nevylepšoval". Snad jen repro, a stím by ne měl být problém. Sehnat převodní 100V trafo s odbočkama není žádný problém. Třeba DEXON mám hned několik typů podle výkonu.

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#8 Příspěvek od sanoch »

Takže povedlo se, výstupák přepočítán a převinut tak, jak byl prokládán původně. Krásně to hraje, mnohem lépe něž s původním+100V trafo.
Kdo bude mít zájem, mohu mu výstupák převinout. Budou taky vždy dva nachystaná, takže jak přijdou trafa stará, mohu ihned odeslat převinutá(můžete si určit impedanci jakoukoli,to budete čekat na převinutí, nachystaná budou 4+8ohm). Dále se pouštím do stejných úprav výstupáků MONO 50, AZK 401, AUJ 620. Nakonec mohu vyrobit jakékoli trafo podle přání, jader mám dost.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

sanoch píše:Takže povedlo se, výstupák přepočítán a převinut tak, jak byl prokládán původně. Krásně to hraje, mnohem lépe něž s původním+100V trafo.
Kdo bude mít zájem, mohu mu výstupák převinout. Budou taky vždy dva nachystaná, takže jak přijdou trafa stará, mohu ihned odeslat převinutá
dej sem detailní fotky toho převinutého trafa
a napiš cenu, za jakou to převineš z originálu.

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#10 Příspěvek od sanoch »

OK, nebube to hned, pokusím se o víkendu, využívám počasí, abych trochu hnul s chalupou. Cenu taky musím spočítat, ten drát není zrovna levný.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Kdyz nabizis vystupni trafa, jaky mas plechy? EI40 tl. 0,5 nebo EI40 tl 0,3? Mas je dobre lakovany? Dej sem prosim fotku vystupaku. V MONO byly trafa bez bocnic civek a tak bych chtel vedet, jak od Tebe vypadaji. Me bez klasicky civky v navijarne vyhodili. A propo, uz si nevzpominan, jestli v tech trafech nebylo stineni vrstev Cu folii. Delas to taky?
Diky
Jirka

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Kaca »

V AZK 201 a 401 jsou původní výstupáky s kostrou (bočnice) takže by to mohlo jít. Kdyby bylo převinutí kvalitní a cenově zajímavé, měl bych také zájem. Mám doma dvě 201 a dvě 401 a do nich bych je potřeboval. Jinak tohle: http://www.ges.cz/cz/vystupni-transform ... listType=1

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od zdenoeddie »

Pokial to bude za prijatelnu cenu, 2ks z AUJ620 "obetujem" na pokusy :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Myslím, že ty kostry bez bočnic používali kvůli snadné impregnaci :wink: .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

To Kaca:
Ges ma jen jedno a co jsem se ptal, dalsi nevedi kdy zase budou...
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“