Zkušenosti s touto DVB-t anténou

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

Zkušenosti s touto DVB-t anténou

#1 Příspěvek od 555 »

máte někdo zkušenost s touto anténou?

http://www.nej-ceny.cz/83070/antena-dvb ... zalni.html

mě by jen tak pro zajímavost zajímalo jak je to provedeno uvnitř :roll:
tipuju,že je ve velikosti antény,která se používá pro bezdrátový příjem internetu.
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Uvnitř bude smotaný kus drátu do tvaru kruhu či jiného (pa)tvaru a něco co nazývají zesilovačem. :D
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od 555 »

takže asi k ničemu že? :lol:

on právě u nás v bytovkách ji má...(bydlím ve znojmě),a že prej na ní přijímá i slovenské MPX (kanál 56 by to měl bejt)tomu se mi ale nechce moc věřit :lol:
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Klasický dipól nebo Yagi bude asi lepší, tyhle plošné cívky, zabalené do líbivého designu, beru jako z nouzové řešení. Mám tu teď rozebranou nějakou stolní anténu Thomson, není to žádný zázrak. Tady to bude asi podobné...

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

To je podla mna blbost,ja mam Kamzik vdusnou ciarou cca 12km a takato placka so zosilovacom kockuje,ze je to nepozeratelne.Vacsinou sa na taketo akoze anteny udava zisk-ale to je zisk zosilnovaca,nie anteny.Lenze ked nieje co zosilnovat,tak moze mat zosilnovac zisk aj 100db,je to na nic.Najlepsie je podla mna klasika-yagi a neni nad cim spekulovat.Najlepsie je,ked je na krabici od takychto anten napisane HDMI...

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od 555 »

já si taky myslím že to je nesmysl.na toto udělátko chytit slovenský MPX.


jinak by si každej koupil toto a nekupoval dražší YAGinu
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#7 Příspěvek od milan222 »

jestli to chápu, tak je všesměrová anténa aliaz síto a yagi anténa je taková ta hhliníková tyč s příčnými trubičkami a plotem na konci. třeba anténa "na jedničku" nebo "na primu"? momentálně teda jedu na dvě antény 13 programů... :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Všesměrová anténa je s přimhouřením oka prut - a ani ten není úplně všesměrový.
Síto je součást směrových antén. Ale Yagiho anténu jsi popsal správně.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

anténa "ruský kroužek" . . .

zajímavé čtení . . . aneb pohádka o sedlákovi a bramborách.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#10 Příspěvek od Jimmi2 »

Taky jsem míval Junosť a u něj tuhle kruhovou anténu. Mám ale neodbytný pocit, že lépe fungovala nasazená na té prutové, protože ten prut vytvářel cosi jako direktor. Možná. Ovšem vzhledem ke kvalitám oné televize bych si netroufl posuzovat kvalitu oné anténky :D

To v tom plastovém čtverečku bude nějaká obdoba s nějakým šíleným zesilovačem. Je to hezky zabaleno a je na tom napsáno DVB-T. Což je pouze obchodní trik, protože princip antén na analog a DVB-T je zcela shodný.

Ještě existuje Hille jedna zřejmě všesměrová anténa - kruhový dipól. Ale zatím jsem to viděl jen na rozhlas FM. Na kratší TV vlny by to asi fungovat nemuselo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

On ten kruhový dipól není tak hezky všesměrový, jako prutovka. Jeho vyzařovací diagram je spíše do elipsy.
Nějak nám konstruktéři zapomínají na základní pravidlo, že se směrovostí antény roste její zisk, takže by vlastně nepotřebovala žádný zesilovač. Jenže ten zesilovač jde vyrobit tak levně... a o jeho nevýhodách se zmiňovat nebudou, zato ta decibely na krabici vypadají úžasně a když se k tomu připíše DIGITAL a ještě HD, tak to prodává samo...
Že nějaká homogenita pole v místnosti může za to, že signál bývá často nejlepší právě tam, kde by anténa nejvíc překážela (například uprostřed dveří ve výšce metr nad podlahou), to naprosté většině potenciálních zákazníků nemá smysl vysvětlovat (a ze strany podavačů v řetězcích ani není zájem, natož vědomosti).

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

Hill píše: ...například uprostřed dveří ve výšce metr nad podlahou...
Tos Hille trefil, přesně tam tu anténu mám 8-)

Bydlím v bloku cihláků a na žižkovský raketodrom to mám sice blízko, ale právě durch celý ten blok. Takže zatím mám anténu přesně proti dveřím do děcáku, na protější zdi chodby na knihovničce. Míří přesně mezi kovová futra mírně vzhůru, je něco přes metr vysoko. A chytnu úplně vše, co u nás vysílá včetně Óčka a podobných z telekomunikační věže bývalého Telecomu. Plzeňské půlsíto bez zesilovače.

Jinak je mi jasné, že ten kruhový dipól nebude mít přesně kruhovou charakteristiku. Ale na papíře jsem ji naměřenou neviděl.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#13 Příspěvek od milan222 »

Hill píše:Že nějaká homogenita pole v místnosti může za to, že signál bývá často nejlepší právě tam, kde by anténa nejvíc překážela (například uprostřed dveří ve výšce metr nad podlahou), to naprosté většině potenciálních zákazníků nemá smysl vysvětlovat (a ze strany podavačů v řetězcích ani není zájem, natož vědomosti).
no a nběkde není signál vubec, a tak nemusíme moit antenu doma, ale na fasádě talířek za pětikilčo, k tomu konvertor pěknou krabičku a (fuj) skylink kartu, kde nam zavedou poplatky za "neplacené" programy :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Jimmi2: jen mi to připomínalo dobu, kdy jsme se snažili chytit vysílač Śnieźne Kotły - ani jeden z našich dvou programů nestál ani za psí štěk a na polské televizi přece jen občas bylo něco k vidění. Nebo to byl jen náš bezbřehý optimismus? Vlastně to už je jedno.
Ale jezdit k někomu na návštěvu a čumět u něj na televizi jen proto, že jemu Poláci jdou a mně ne, to se nedělalo.
Tak jsme u kámoše našli stabilní a dostatečně silný signál uprostřed silnice před domem. Výška antény nad zemí asi 80 cm. Na jeho pozemku až do výše 6m nad hřebenem střechy vůbec nic nebo byl signál utopený v šumu.
Dnes je na té silnici provoz ve dne v noci, ani by nebyl čas to vyzkoušet...

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#15 Příspěvek od BIPOLAR »

Něco podobného se stalo i mně, když jsem musel mou anténu na střeše 5ti patrového paneláku posunout asi o 1,5m do strany, když opravovali na střeše lanka od hromosvodu. Když jsem přišel domu, tak jsem zkontroloval obraz (Hoher Bogen, k28,55 a 59) a ten byl vynikající po celé 3 dny co opravovali na střeše. Hned čtvrtý den, se ale obraz začal zhoršovat, úniky jako hrom, tak jsem anténu vrátil na původní místo a hned bylo líp, i když s úniky. Tak jsem si říkal jaký jsem měl štěstí ty 3 dny na počasí, které dovolovalo tak kvalitní obraz. Ale při dálkovém příjmu je to normální, to ví každý kdo se tomu věnoval. Nemusím snad říkat, že se jednalo o sedmdesátá a osmdesátá léta.
Anténa byla širokopásmová 93 prvková dle Českýho. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“