Oprava ladiciho kondenzatoru

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

Oprava ladiciho kondenzatoru

#1 Příspěvek od Argo22 »

zdravim potreboval bych poradit jak opravit plechy na vzduchovym ladicim kondenzatoru.... jdou mi jen castecne zasouvat do sebe pote jdou velmi ztuha... vim ze na tydle kondenzatory existuje i nejakej hrebinek ale nevim kde ho sehnat

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Něco jsem se s nimi nahrál , ale takovýto přípravek jsem ani neviděl . Spíše kontroluj možné posunutí rotoru v axiálním směru . Nejdříve kontrola mechanického stavu celku a až potom nějaké rovnání plechů .

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Argo22 »

no me se praveze asi do poloviny chodu zasova pekne a pote velmi ztuha.... rozdelany jsem to uz mel a ruzna axialni nastaveni jsem take zkousel...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Taky by mohlo být mezi plechy zapadlé nějaké smetí nebo znečištění, u malých kondenzátorů se to snadno přehlédne. Stejný případ může nastat poškozením části ozubení na převodu (pokud tam je). Bylo by vhodné zkusit jestli desky v příslušné poloze nezkratují.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Můj otec se s tím nijako neprděl . Vzal 150ku žárovku a vzal to sítí . Každou pilinku pak ihned odhalíš . :D Varuji a nedoporučuji !

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mourek »

v dávných časech mládí jsem to dělal tak že jsem kond vytočil na minimální kapacitu , proti světlu pečlivě prohlédl jak stator tak rotor , jestli není třeba jeden plech křivý , nějaký bordel,např zaschlé myší exkrementy. Pokud dobrý tak zkusit zavírat a zkontrolovat skrat. Pokud křivý zkusit porovnat. V okamžiku kdy to nejde dál a je zkrat tak porovnat jemně plechy. Je možné že je rotor hnutý axialně, nebo klec není kvadr ale je křivá, nekdo to i s rádiem hodil na skládku nebo do popelnice. Pokud je vše ok zkontrolovat ložisko existovaly kondy které měly na jedné straně kuličky a ty občas nebyly. musí se to dělat jemně a pomalu.
a plechy rovnat jemně aby to nebylo ještě horší.
o nějakém hřebínku jsem neslyšel , nejspíš existoval , ale u výrobce na každý typ kondu jako nástroj na justování
Předpokládám že se bavíme o vzduchovém kondu!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Pokud plechy rotoru a statoru o sebe dřou, doporučovalo se zavírat to pomalu a mezi desky dát žiletky. 1, 2, vyjímčně i 3, každá udělá asi 0,1mm.

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Argo22 »

kondik je samozrejme vzduchovej.... je to ve starym ndr radiu oznacenim jako sound solo donesl my ho znamej z prace ze mu nechce ladit.... tak sem to rozdel a protoze se stim pry netocilo a bylo to nastaveny na jedne stanici tak to bylo kousli na tech kulickach... to se mi za pomoci uvolnovace podarilo uvolnit ale prisel jsem praveze na tuto zavadu... rotor sem mel vytazen z klece a cistil jsem ho takze vnem zadny neporadek neni to stejne i stator....

edit: a kulicky jsou na obou stranach...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

to je tohle rádio? http://www.radiomuseum.org/images/radio ... 120623.jpg
Podívej se jestli se kromě axiální vůle nedá nastavit i přední ložisko stranově, když to kříží rotor vůči statoru. Na indikaci místa zkratu je dobré připojit kond na napětí asi 20 V přes indukčnost, třeba sekundár většího trafa, pak to místo zkratu při protáčení hezky viditelně jiskří.

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Argo22 »

ano je to presne to radio jak je na foto v odkaze :D

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

U tohoto (a nejen tohoto) "dederóna" bývá problém v naprosto zaschlé-zatuhlé vazelíně, kterou je namazána oska, vč. převodů.
Důsledkem (vlivem nepřiměřeného "odporu") bývá často prasklý "bubínek" náhonového lanka (nebo aspoň ulomený výstupek, za který je lanko uchyceno).
Rozebrat (poznač si, které zuby mají do sebe zapadat), vymýt tech. benzinem a znovu promazat něčím spolehlivějším (aby se to brzy nezopakovalo) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Argo22 »

pastorek mam i s oskou venku takze je to v tech plechach.. dnes sem z prace donesl desetinovy plechy tak se doteho zitra pustim...

Uživatelský avatar
bardot13
Příspěvky: 153
Registrován: 01 črc 2007, 02:00

#13 Příspěvek od bardot13 »

Já jsem zasouval mezi plechy nastříhané proužky pohlednic, nebo staré fotografie.Mají hladký tvrdý povrch.Pomoí kontrolní žárovičky jsem zjišťoval zkraty mezi rotorem a statorem.Postupným zavíráním , otvíráním a srovnáváním plechů jsem vždy kondenzátor opravil, pokud nebylo poškozené ložisko.

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Argo22 »

ty plisky jsou taky hladky a hlavne jsou presny podkladaji se stim totiz v praci klestiny pro brouseni...

Uživatelský avatar
Argo22
Příspěvky: 110
Registrován: 18 led 2012, 01:00
Bydliště: jihomoravsky kraj - Moravské Málkovice okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Argo22 »

da se pripadne tento ladici kondik vzduchovy nahradit nakym jinym ?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“